Biznes plan cz. 3 :

Dystrybucja i promocja w klubie fitness

Otwarcie klubu fitness, to ważne wydarzenie dla Inwestora. Długo go budował, zainwestował sporo pieniędzy w nowe wyposażenie, sporo zaoferował swoim trenerom, aby pozyskać ich od konkurencji, a w ślad za nim nowych klubowiczów. Ale czy to wystarczy? Uważam, że nie ponieważ garstka klubowiczów z innego klubu nie daje wystarczających wpływów. Należy odpowiednio przygotować się do wejścia na rynek lokalny i zaprojektować kampanię promocyjną oraz kanały dystrybucji, które zagwarantują nam satysfakcjonujące przychody.

W pierwszej części niniejszego cyklu artykułów dotyczącego elementów biznes planu nakreśliliśmy to, jak powinien wyglądać skrupulatnie przygotowany biznes plan:>>> Biznes plan dla klubu fitness, czyli w jaki sposób realnie zaplanować biznes fitness? <<<<< W drugiej części poruszyliśmy kwestię wykonania skutecznej analizy konkurencji. >>>>>Biznes plan dla klubu fitness: Skuteczna analiza konkurencji <<<<<

Dystrybucja jest kluczowa dla zapewnienia rentowności klubu. Na rynku mamy kilka firm, które oferują karty dla przedsiębiorstw oraz firm, które dla swoich pracowników przygotowują karty do siłowni, basenów i innych form rekreacji. To bardzo dobre rozwiązanie dla obu stron. Zapewnia , promocję klubu oraz częściowo gwarantuje klientów, którzy mimo, że nie znają jeszcze miejsca, ale z uwagi na inne uwarunkowania będą gotowi skorzystać z usług nowego klubu. Lokalizacja oraz inne usługi komplementarne, które oferujemy mogą zainteresować nowych klubowiczów. Te kanały dystrybucji są korzystne i warte przeanalizowania, ponieważ są sporym ułatwieniem dla nowych Inwestorów na rynku. Budowa swojej własnej sieci dystrybucyjnej sporo kosztuje i wymaga długiego czasu, a podpisanie kontraktu z dobrym partnerem to gwarancja stałego źródła przychodu.

Ten kanał dystrybucji to dzisiaj konieczność, ale nie jedyne źródło na jakim powinniśmy się skupić. Takie kontrakty są związane z instytucjonalnymi klientami, ale nie mniej ważni są klienci indywidualni, do których należy przygotować atrakcyjną ofertę. Dlatego należy zatroszczyć się o promocję, która dociera do klienta indywidualnego. O promocji usług fitness pisałam już na łamach portalu, ale przy okazji biznes planu nie sposób o niej zapomnieć. Inną promocję przygotowuje się przed otwarciem, a zupełnie inną przy funkcjonującym klubie fitness. Nowy klub wymaga bardzo intensywnej promocji, która maa celu ma INFORMOWANIE o fakcie, że klub istnieje i co oferuje. Ma na celu zachęcić do zmiany klubu tych, którzy korzystają już z tego typu usług. Klub, który już funkcjonuje ma za zadanie przypominać o sobie i ciągle oferować dobrą i ugruntowaną markę i pracować nad jej umacnianiem. Na tym polega różnica.

W ilości i jakości promocji, to na nowym klubie spoczywa większa promocja na starcie, niż na klubach już funkcjonujących na rynku, a co za tym idzie trzeba zaplanować ten wydatek w budżecie otwarcia. To działanie jest niezbędne, aby klienci dowiedzieli się ,że istniejemy i co mamy im do zaoferowania. Dystrybucja to podstawa, która daje szansę na przychód. Promocja jest konieczna do zakomunikowania o naszym istnieniu. Niewątpliwie jest to element, którego nie sposób pominąć w przygotowywanym biznes planie.

Anita Bajdalska

Certyfikowany Manager SPA, jedynego na świecie amerykańskiego stowarzyszenia ISPA. W 2009 roku uzyskała międzynarodowy certyfikat, uznany na świecie jako największe osiągniecie w branży zarządzania obiektami. Ukończyła Uniwersytet Szczeciński, kierunek „Zarządzanie”…