Sebastian Obirek w rozmowie o klubach premium na polskim rynku oraz o swoim sekrecie na skuteczne zarządzanie klubem fitness

Sebastian Obirek pełni funkcje menadżera klubu, trenera personalnego oraz instruktora fitness w SOHO Body Spirit Brwinów, w pierwszym z klubów linii powstałym w 2013 roku. Swoje wieloletnie doświadczenie w branży fitness przenosi na pracę z ludźmi. Stale podnosi swoje kwalifikacje zarówno w dziedzinie sportu, jak i zarzadzania klubem fitness, biorąc udział w licznych szkoleniach, warsztatach i kongresach. W rozmowie poruszyliśmy kwestię zarządzania klubem fitness w segmencie premium.

Sebastianie, jak wygląda sytuacja klubów premium na rynku branży fitness w Polsce? Czy obserwujecie duże zapotrzebowanie na segment premium wśród społeczeństwa?

Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa dotyczącej zdrowego trybu życia, rośnie zapotrzebowanie na kluby premium i nie chodzi tutaj wcale o piękny wystrój czy sprzęt, bo to przecież możemy znaleźć praktycznie w każdym nowym klubie. Poprzez premium rozumiem kompleksowość usług. Klienci coraz częściej szukają miejsca, gdzie wszystko jest pod jednym dachem i to właśnie kluby premium dają możliwość korzystania z całej palety usług. Usługi te natomiast powinny charakteryzować się, jak najwyższą jakością. Zaczynając od wykwalifikowanej kadry trenerskiej, dla której dbanie o zdrowie, czy sylwetkę jest pasją. Uważam, ze w klubie premium nie może być miejsca dla przypadkowych ludzi. Jednym z najistotniejszych kwestii w klubach premium jest kwestia obsługi klienta, naszym głównym celem, który sobie stawiamy jest zadbanie o to, aby nasi Klienci mieli szereg pozytywnych doświadczeń związanych z nami.

Czym wyróżnia się Soho Body Spirit spośród konkurentów segmentu premium? 

SOHO Body Spirit wyróżnia się przede wszystkim najwyższą jakością usług, najlepszym z dostępnych na rynku sprzętem treningowym oraz wykwalifikowanym zespołem ludzi świadczących całościowe usługi związane z aktywnością sportową. W naszej ofercie znajduje się nie tylko doskonale wyposażona siłownia, ale również wiele atrakcyjnych zajęć prowadzonych przez najlepszych instruktorów (m.in. specjalna wersja SOHO Pump). SOHO to wyjątkowy projekt wyróżniający się również niebanalną architekturą i aranżacją wnętrza. Do wystroju naszych klubów użyliśmy materiałów, które bezpośrednio odnoszą się do klimatu Soho w Nowym Jorku: cegieł, betonu, stali i szkła. Postawiliśmy na eklektyczne zestawienie architektonicznego minimalizmu z rustykalnymi akcentami. Artystyczny klimat wnętrza umożliwiają również zdjęcia autorstwa Justyny Steczkowskiej. Wyróżnia nas  również indywidualne podejście do każdego klienta. Jesteśmy stosunkowo niewielkim klubem, dlatego jesteśmy w stanie do każdego klienta podchodzić indywidualnie. Sprawiamy, że nasi klienci czują się komfortowo i wyjątkowo, a klub nie jest dla nich tylko miejscem gdzie przychodzą na trening lecz także miejscem, gdzie chętnie spędzają swój wolny czas, zawierają nowe znajomości realizują swoje marzenia i cele.

Jaka jest misja Soho Body Spirit i w jaki sposób ją realizujecie? Jakie są Wasze plany na dalszy rozwój?
Naszą misją jest dawanie ludziom poczucia spełnienia oraz możliwość wzrostu pewności siebie przez realizację własnych celów. Chcemy inspirować ludzi, by troszczyli się o swoje zdrowie i sprawność. Misję tą realizujemy poprzez oferowanie usług, które zaspokoją potrzeby każdego klienta, a także poprzez inspirowanie naszych klientów do wykorzystania swojego potencjału, oraz realizację indywidualnych celów, a przy tym chcemy fundować im radość i dobrą zabawę. Stawiamy na szereg pozytywnych doświadczeń klienta, o których już wspomniałem.

Jakie są  najważniejsze elementy składające się na interesującą ofertę klubu premium przesądzające o odniesieniu sukcesu w biznesie fitness?

Oferta premium polega na kompleksowości usług. Zacząć należy od oferty fitness, w skład której powinny wejść różnorakie formy treningowe, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, wykwalifikowaną kadrę instruktorów i trenerów, zapewniającą komfort i bezpieczeństwo ćwiczącym, porady żywieniowe, możliwość przygotowania planu żywieniowego przez dietetyka, opiekę fizjoterapeuty,  strefa wellness (sauny, groty solne, masaże), przestronne szatnie z odpowiednią ilością szafek, kończąc na dostępności do miejsc parkingowych. My to wszystko mamy w swojej ofercie, dzięki czemu zapewniamy naszym klubowiczom usługi na najwyższym poziomie oraz maksymalny komfort.

Jesteś managerem jednego z klubów Soho Body Spirit. Jak według Ciebie skutecznie zarządzać biznesem fitness i jak przetrwać na rynku?

Zarządzanie to działania kierownicze polegające na ustalaniu celów i ich realizacji za pomocą narzędzi, którymi dysponujemy. W swojej pracy opieram się na ścisłej współpracy z zespołem, pozwala to na ciągłe nabywanie nowych umiejętności, dzięki czemu można powierzać coraz to nowe zadania i obowiązki. Dla mnie osobiście sekretem skutecznego zarządzania klubem fitness jest znalezienie odpowiedniego balansu między oczekiwaniami klientów, a realizacją określonych założeń stawianych nam przez właścicieli klubów. Nie jest to łatwe, ale wykonalne. Kluczowym jest wywołanie u klientów pozytywnych emocji związanych z naszym klubem, bo zadowolony klient, to klient lojalny.

Dziękuję za rozmowę.

Magdalena Szmidt

SOHO Body Spirit to koncepcja klubu fitness klasy premium, obejmująca doskonale przygotowany obiekt, sprzęt na najwyższym poziomie, profesjonalną obsługę i trenerów, mająca na celu zapewnienie maksymalnego komfortu użytkowników. Kluby powstały z myślą o najbardziej wymagających Klientach. SOHO zachwyca oryginalnym stylem i awangardową aranżacją wnętrz, nawiązującą do nowojorskiej dzielnicy SOHO z lat 70. Pierwszy klub SOHO Body Spirit powstał w 2013 roku w Brwinowie, a 2 lata później otwarty został drugi klub w Dębicy. Planowane jest otwarcie trzeciego klubu w Gorlicach.

Właścicielem marek: SOHO Body Spirit (kluby fitness), SOHO Beauty (salony kosmetyczne), SOHO Squash, To Be Fit (linia kosmetyków), Fit Shop, Fitness Revolution (system szkoleniowy) oraz dystrybutorem marki Gym Wipes w Polsce jest firma Twój Fitness Sp. z o.o. Firma od lat wspiera inwestorów w kraju i za granicą tworząc wyjątkowe i w pełni profesjonalne centra fitness. Specjalizuje się w szkoleniu kadr instruktorów i trenerów, a także w kompleksowym przygotowaniu wszystkich pracowników klubów do profesjonalnej obsługi nawet najbardziej wymagających Klientów. Twój Fitness odpowiada za realizację miejsc takich jak: Fabryka Zdrowia w Stalowej Woli, Pop Gym Sport&Health Club w Radomiu, Fitness Club Sporting Leszno i Classic Fitness Wrocław.