„Istotą powodzenia klubu jest ścisła współpraca wszystkich działów oparta na odpowiednim planowaniu  i rozwoju zawodowym pracowników, a szczególnie kadry zarządzającej”

Z czego pochodzą przychody w Twoim klubie fitness? Które działy generują sprzedaż w Twoim klubie? Podział na działy, który nastąpił w klubach w trakcie rozwoju polskiego rynku branży  pozwolił na prowadzenie planów długoterminowych przychodów oraz na wyznaczanie celów (targetów) każdemu z działów, który generuje przychody.

>>>>>> Ewolucja polskiego rynku branży fitness cz.1  <<<<<< ( czytaj)

W nowoczesnym klubie fitness około 70% przychodów będzie pochodzić z karnetów lub umów długoterminowych (dających stabilizację finansową). Wprowadzono dział sprzedaży składający się z konsultantów sprzedaży, których pracę nadzoruje manager działu lub manager klubu planując działania marketingowe poza klubem, celem pozyskiwania nowych kontaktów do potencjalnych klientów.

Kolejnym działem, który do naszego portfela finansowego dokłada od czterech do nawet kilkunastu procent całego przychodu to dział trenerów personalnych . Najczęściej dział trenerów personalnych zarządzany jest przez managera fitness lub managera klubu planując działania ukierunkowane na sprzedaż treningów jak największej ilości osób w klubie, co w konsekwencji gwarantuje im osiągnięcie ich celów (efektów) . Badania statystyczne potwierdzają, że klubowicz osiągający swoje cele treningowe zostaje w klubie minimum rok, a co za tym niesie przychody z karnetu i dobry PR na zewnątrz pośród znajomych klubowicza.

Zadaniem działu fitness jest dopieszczenie (utrzymanie w klubie ) naszych klubowiczów dostarczając im ciekawe, profesjonalnie prowadzone zajęcia grupowe prowadzone na salach fitness oraz na siłowni będące alternatywą dla większości uczestników klubów, którzy nie korzystają z treningów personalnych.  Zaczęto zatrudniać fitness koordynatorów, managerów planujących zmiany i wprowadzających nowe trendy, aby zaskakiwać ćwiczących .

Ostatni dział generujący przychody w naszych klubach to recepcja ( fit bar – czasem odrębna strefa w klubie ) odpowiedzialny przede wszystkim za kontakt z klubowiczem oraz sprzedaż produktów i usług dodatkowych. Przychody generowane przez pracowników recepcji na poziomie od kilku do nawet kilkunastu procent całości wpływów oparte są na sprzedaży suplementów diety w postaci shake’ów proteinowych, innych suplementów diety, wszelakich produktów wspomagających dla sportowców, usługach dodatkowych takich jak wypożyczanie szafki na okres czasu, wypożyczanie i sprzedaż ręczników czy gadżetów klubowych, sprzedaż ubrań z wizerunkiem klubu czy solarium, masaży, zabiegów kosmetycznych.

Istotą powodzenia klubu jest ścisła współpraca wszystkich działów oparta na odpowiednim planowaniu  i rozwoju zawodowym pracowników, a szczególnie kadry zarządzającej. Obecnie zupełną normą jest szkolenie pracowników z zakresu planowania własnych poczynań, szkolenia sprzedażowe czy negocjacyjne. Wprowadzając dział sprzedaży karnetów nie możemy zapomnieć również o szkoleniach z obsługi klienta dla pracowników recepcji i konsultantów sprzedaży oparte na analizowaniu potrzeb klubowicza. Zapisać (sprzedać karnet) to jedno, natomiast musimy jeszcze zamienić pobyt naszego klubowicza w klubie w ciekawą fitness przygodę, która będzie trwała latami.

Kolejnym krokiem do fitness sukcesu jest system szkoleń wewnętrznych ( lub współpraca ze szkołami fitness) dla działu fitness, aby produkt dostarczany dla ludzi zmieniał się cyklicznie zgodnie z nowymi trendami w branży zaskakując klubowicza podnosząc ciągle poziom motywacji uczestnictwa w zajęciach. Ciągła praca z trenerami personalnymi z jednej strony nad ich warsztatem pracy z drugiej nad poprawą ich umiejętności miękkich, sprzedażowych, negocjacyjnych, przygotowania psychologicznego lub ostatnio bardzo popularnego coachingu. Odpowiednio wyszkolony manager klubu, posiadając do współpracy dobrych managerów działów i / lub koordynatorów spina klamrą i weryfikuje realizację planów w poszczególnych działach w każdym miesiącu, kwartale, roku . Analizuje, wyciąga wnioski, wprowadza zmiany tworząc kolejne plany wraz z managerami działów.

>>>>>> Ewolucja polskiego rynku branży fitness <<<<<< ( czytaj)

Jak widać w przeciągu ostatnich 13 lat mocno rozwinął się rynek fitness w Polsce, a w perspektywie najbliższych dwóch lat podwoi się liczba uczestników rekreacji ruchowej o nazwie fitness&leisure zatem zapotrzebowanie na kompetentnych pracowników również wzrośnie warto, więc już teraz zainwestować we własny rozwój, aby osiągnąć sukces w zmieniającej się ciągle branży czego sobie i Wam życzę .

 

 

Arkadiusz Wolski – od 2012 r. prowadzi swoją firmę consultingowa (FitnessClinic), która zajmuje się doradztwem w zakresie budowania i zarządzania przedsiębiorstwami ukierunkowanymi na handel. Od najmłodszych lat związany ze sportem.