Oto 10 działań, które powinien podjąć każdy właściciel i zarządzający klubem fitness, aby odnieść sukces w branży

Podczas swojej kilkuletniej kariery zawodowej w branży fitness miałem okazję uczestniczyć i odpowiadać za otwarcie ponad 20 klubów fitness. Nigdy tego nie liczyłem, ale wydaje mi się, że minimum kolejnych 50 odwiedziłem podróżując po całej Polsce. Widziałem kluby świetnie funkcjonujące oraz takie, które pomimo gigantycznego potencjału ledwo żyły – od pierwszego do pierwszego.

Czynniki, które wpływają na sukces klubu to temat na osobny artykuł, ale to co łączyło te dobrze działające to powtarzający się zbiór cech, kompetencji i umiejętności zarządzających lub właścicieli. Należy jednak pamiętać poddając je analizie, że w zupełnie inny sposób zarządza się siecią klubów, gdzie kluczowe są realizacja strategii oraz procesy i procedury od pojedynczego klubu, gdzie najczęściej właściciel jest jedyną osobą decyzyjną. Tak, więc bazując na swoich obserwacjach i doświadczeniu przedstawiam zbiór cech i zachowań, które przybliżą Was do sukcesu w swoich klubach

1.Zostań księgowym – oczywiście nie w dosłownym znaczeniu, bo tam gdzie się da jestem zwolennikiem outscoursowania usług, ale codzienna świadomość na temat stanu finansów klubu, liczby członków czy struktury przychodów i kosztów jest podstawą, od której powinno się zaczynać i kończyć dzień. Wydaje się oczywiste, ale podróże po klubach uświadomiły mnie, że właściciele nie specjalnie dbają o kontrolę swoich pieniędzy.

2. Bądź pasjonatem – nie musisz być trenerem czy instruktorem, żeby dobrze prowadzić biznes w branży fitness. Nie musisz być też wykwalifikowanym managerem, ale jest to na tyle specyficzna usługa, że pasja wynikająca z prowadzenia klubu musi codziennie malować się na Twojej twarzy. Zarażaj pasją pracowników, klientów, a dobra energia w postaci większej liczby klientów powinna sama wrócić. Gdy zauważysz, że pasja w Tobie wygasła zatrudnij managera.

3. Szanuj i rozwijaj pracowników – nowe pokolenie wymaga ciągłych pochwał, ale również wyzwań. Pamiętajmy, że obecnie mamy rynek pracownika i poszanowanie naszych podwładnych, wypłaty na czas i dotrzymywanie słowa jest kluczowe w budowaniu efektywnego i lojalnego zespołu. Tak, więc nie krytykuj tylko rozwijaj swoich pracowników. Bądź surowy i sprawiedliwy, ale znajdź też momenty na pokazanie tej swojej dobrej twarzy.

4. Działaj na rzecz lokalnej społeczności – akcje charytatywne, akcje dla dzieci, uczestnictwo w lokalnych eventach etc. To wszystko sprawia, że Twój klub jest pozytywnie oceniany przez społeczeństwo, ale też jest postrzegany jako specyficzny dom kultury. Im więcej akcji i poświęcenia dla lokalnej społeczności, tym więcej członków w klubie. Pomagaj, edukuj, baw się z ludźmi.

5. Podejmuj decyzje zgodnie z założoną strategią– konsekwencja w działaniu jest kluczowa. Należy się wystrzegać podejmowania decyzji pod wpływem impulsu lub, np. owocnej rozmowy z pewnym inwestorem, który chce wprowadzić w naszym klubie nowy rodzaj zajęć. Analizuj konsekwencje i oczekiwane efekty. Na końcu i tak najważniejszy jest Twój budżet.

6. Podejmuj stałe działania marketingowe – podejmij próbę i w każdym tygodniu zaplanuj jakieś działania marketingowe. Stymulowanie potencjalnych klientów powinno odbywać się ciągle, za pomocą różnych kanałów komunikacji. Działania szarpane, raz na kwartał nie przynoszą oczekiwanych długoterminowych efektów. Przygotuj plan marketingowy na 12 miesięcy i go realizuj.

7. Stała edukacja – obserwuj, czytaj, uczestnicz w kongresach, rozmawiaj i podglądaj konkurencję. Wyciągaj wnioski i stale ulepszaj funkcjonowanie Twojego klubu. Obserwuj trendy i wprowadzaj nowości.

8. Przestrzegaj zasad – stosuj się zawsze do postanowień swojej umowy i regulaminu. Nie rób wyjątków dla znajomych, rodziny i stałych klubowiczów. Nie ulegaj pokusie właściciela, że coś komuś mogę dać. Im więcej wyjątków tym większy bałagan i mniejsze zyski.

9. Bądź wzorem – jeśli jest taka potrzeba pomóż pracownikom na recepcji. Dbaj o czystość i dodatkowe przychody w formie, np. umów korporacyjnych czy partnerów reklamowych. Pracuj ciężko i nie bądź prezesem w stylu amerykańskim – “niedostępnym i z nogami na stole”. Bądź liderem, za którym pracownicy skoczą w ogień.

10. Rozmawiaj z ludźmi – każdy z nasz potrzebuje feedback’u. Rozmawiaj z pracownikami, poznawaj ich oczekiwania, plany na przyszłość, ale nie obiecuj tego czego nie możesz zrealizować. Organizuj zebrania minimum raz w miesiącu. Zapraszaj na z góry ustalone tygodniowe indywidualne rozmowy. Jeśli wprowadzasz zmiany do funkcjonowania klubu wytłumacz to pracownikom. Oni muszą stać po Twojej stronie i rozumieć. Rozmawiaj z klientami, pytaj o ich zadowolenie, osobiście wyjaśniaj reklamacje i problemy.

Jakub Rudyński