Zapraszamy do cyklu artykułów dotyczących najczęstszych błędów prawnych, które kosztują przedsiębiorców branży fitness majątek. Przeprowadziliśmy w ostatnich latach setki audytów i konsultacji, mieliśmy okazję finalnie zabezpieczać prawie 500 przedsiębiorców. Jako dział prawny Fundacji ZarabiajNaPasji.com jesteśmy blisko tego, co się realnie dzieje w klubach i w biznesach przedsiębiorców, ponieważ sami posiadamy własne placówki i firmy. Wielokrotnie poznając bolączki właścicieli, doskonale wiedzieliśmy co przechodzą, sami mieliśmy to bowiem za sobą.

 

By pomóc innym, którzy ciągle sami szarpią się ze wszystkim, a jednocześnie pokazać, że nie jest wstydem nie wiedzieć, postanowiłem stworzyć ranking tego, na co uważać, byście na tej podstawie byli w stanie zweryfikować swoich dotychczasowych doradców, prawników, księgowe czy osoby, które pomagały Wam z kwestiami prawnymi. Wielokrotnie brakuje nam wiedzy, by zweryfikować, czy „księgowa robi to dobrze” i finalnie zdajemy się na osoby, które zabezpieczają siebie, a nie nasze interesy. To nie Wasza wina. Jako właściciele jesteśmy często zabiegani, a zmiany przepisów są wprowadzane tak szybko, że nieraz nie wdrożyliśmy jeszcze starych, a pojawiły się już kolejne, nowe. Musimy zdać się na innych, ale jak ich zweryfikować?

Jako punkt drugi, na tapet bierzemy ZAPISY ONLINE:

Wielu przedsiębiorców nie wie o tym, że zakupy w recepcji klubu, a zakupy przez Internet to dwa, różne tematy. Koniec końców obsługujemy konsumentów w dokładnie ten sam sposób, jak byśmy przyjmowali płatność fizycznie, nie wiedząc nawet, że nie wyczerpujemy obowiązków informacyjnych oraz zaleceń, wynikających z ustawy o prawach konsumenta. Co zatem warto wiedzieć?

– Procedura zakupów online – możemy zrealizować zakup usługi lub produktu na 3 sposoby. Najprostsza to wysłanie danych do przelewu mailem, z prośbą o odesłanie potwierdzenia. Druga, którą preferuje wiele małych punktów usługowych, to zwykły formularz kontaktowy na stronie z opcja “dodaj plik”, którym prosimy o dołączenie potwierdzenia przelewu. Trzecia, bardziej zorganizowana forma, to platforma do zakupów online.

Bez względu na to, jaką z tych 3 form wybierzemy, każda podlega pod definicję “zakupów na odległość i umowę zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa (w zależności od konfiguracji). Co zatem musimy spełnić:

1. Obowiązek informacyjny – musimy poinformować konsumenta o jego prawie do:

ZE STANDARDOWYCH:

 • tym co w zasadzie sprzedaje i jak będzie odbywał się kontakt,
 • kim jest i podać wszelkie wymagane dane,
 • skąd jest z podaniem adresu, pod który się kontaktować,
 • łącznej cenie wraz z podatkami lub istnieniu opłat dodatkowych,
 • kosztach związanych z kontaktem (w przypadku naliczania opłat tel itp.),
 • sposobie i terminie zapłaty.

ROZBUDOWANYCH:

 • sposobie rozpatrywania reklamacji,
 • prawie do odstąpienia od umowy oraz wskazaniem wzoru formularza,
 • kosztach zwrotu towaru i regulacji tego kto je ponosi,
 • obowiązku poniesienia kosztów, gdy odstąpienie nastąpi po rozpoczęciu świadczenia,
 • przypadków gdy konsument traci prawo do odstąpienia,
 • i kilka innych, pobocznych informacji, jeśli specyfika usługi tego wymaga.

Są również wyłączenia, jak to, które widnieje na stronach UOKiK: “Wymogi i uprawnienia stron umowy (np. możliwość odstąpienia) związane z jej zawarciem poza lokalem przedsiębiorstwa nie znajdują zastosowania w przypadku umów, w których kwota do zapłaty nie przekracza 50 zł” – je jednak rekomendowałbym, by stosować to do wszystkich usług na odległość, by się po prostu przyzwyczaić do tej formy informowania, akceptacji regulaminu i procedur, by nie wpaść w pułapkę związaną z tym, że przyzwyczajamy personel, że część karnetów sprzedajemy w inny sposób.

2. Regulamin zakupów online, to nie regulamin klubów – często przedsiębiorcy dają podczas akceptacji zapisów online do akceptacji regulamin placówki, a to całkiem coś innego. Pomijając fakt, że nie wyczerpują on obowiązku informacyjnego, to nie reguluje również kwestii związanych z płatnościami i zasadami sprzedaży towaru. Wszystkie wymogi z pkt. 1, warto zawrzeć w osobnym regulaminie i to do jego akceptacji zobligować kupującego. Do regulaminu dołączyć wzory związane ze zwrotami, a w przypadku zapisów przez maila, po prostu dołączyć takowe w formie pdf’a jako załącznik.

3. Check boxy wracają – podobnie jak w 1 części cyklu, uczulam na check boxy i to, że jedynymi obowiązkowymi mogą być te, które są niezbędne do realizacji usługi. W tym przypadku będzie to polityka prywatności, regulamin zakupów i regulamin klubu. Check boksy marketingowe, profilowanie danych czy newsletter muszą zostać jako nieobowiązkowe i nie mogą być domyślnie zaznaczone.

*pamiętajcie, że Polityka Prywatności klubu, może nie być tym samym co Polityka Prywatności zakupów online, wróćcie do części 1/10 tego cyklu, by dowiedzieć się więcej.

4. Ciekawostki związane z prawami konsumenta, które warto mieć na uwadze:

 • INDYWIDUALNE PRZYGOTOWANIE POD ZAMAWIAJĄCEGO:

Jeśli usługa lub produkt, będzie przygotowany pod indywidualne zamówienie istnieje możliwość odmówienia prawa do odstąpienia od umowy. Są to jednak sytuacje mocno indywidualne i warto przygotować tego typu ofertę z prawnikami, tak by wyczerpywała wszelkie znamiona usługi indywidualnej na zamówienie. W kwestii produktów jest o wiele łatwiej, wystarczy oferować grawer lub inną formę zindywidualizowania oferowanej rzeczy.

 • OKREŚLONY DZIEŃ LUB OKRES ŚWIADCZENIA USŁUGI:

art. 38 ustawy o ochronie konsumentów mówi o wyjątkach od których nie przysługuje konsumentowi prawo do odstąpienia. Jednym z nich jest:

“umowa o świadczenie usług w zakresie (…) usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi”

Teoretycznie moglibyśmy to podciągnąć pod placówki fitness, jest to jednak cięższy orzech do zgryzienia. Zapisy regulaminu i usług musiałyby być ściśle określone, niemniej jednak pracowaliśmy już na tego typu uszczelnieniach i okazały się skuteczne. Główne zastosowanie mają tutaj koncerty, mecze itp, nie oznacza to, że sprytny prawnik nie będzie umiał tego podporządkować pod nasze usługi łącząc to również z pkt. 1, gdzie ustawa mówi o wykonaniu usługi za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany, że po spełnieniu świadczenia traci prawo do odstąpienia od umowy. Dodaje to jednak, jako ciekawostkę.

 • PISEMNE ODSTĄPIENIE = KLAUZULA ZAKAZANA?

Odstąpienie od umowy jedynie w formie pisemnej, to również klauzula zakazana, musimy dać możliwość odstąpienia od umowy na dowolnym nośniku trwałym, by nie ograniczać konsumenta do stawienia się osobiście, skoro mógł “nie osobiście” złożyć zamówienie.

 • KIEDY Z 14 DNI ROBI SIĘ 12 MIESIĘCY?

Jeśli sprzedawca nie poinformuje kupującego o możliwości odstąpienia od umowy w terminie 14 dni kalendarzowych, termin ulega przedłużeniu do 12 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca się zagapi i poinformuje np. Do 2 miesiącach, prawo to (14 dni) przysługuje od dnia poinformowania.

Temat zabezpieczeń w przypadku zapisów online kontynuuję również w moim programie #UzbrojeniWiedzą – odcinek 4 poniżej:

Pamiętajmy, że UOKiK jest wobec nas bezwzględny. Przedsiębiorcę uznaje się jako profesjonalnie zorganizowaną jednostkę, która powinna być oczytana i obeznana na polu, na jakim działa. Bez względu na to, czy zatrudnia 3 czy 300 pracowników, powinien być tak samo przygotowany. Obecnie jest duża szansa, że się to zmieni i w szczególnych przypadkach przedsiębiorcę będzie się traktować na równi z konsumentem, w przypadku gdy sam jest osobą korzystającą z czyichś usług, nie zwalnia nas to jednak z obowiązków wobec konsumentów, którzy kupują od nas.

Jeśli macie wątpliwości, czy Wasze dokumenty są poprawnie wdrożone, możesz skorzystać z bezpłatnego audytu, gdzie dział prawny Fundacji Zarabiaj Na Pasji za darmo sprawdzi Twoją dokumentację i poinformuje, jeśli znajdują się w niej uchybienia, nim zrobi to jakiś organ kontrolny. Wejdź na www.ZarabiajNaPasji.com i skontaktuj się z nami!

***

Cały cykl możecie już teraz zobaczyć w formie #Webinaru — Legalna Branża Fitness, w kolejnym odcinku skupimy się na tym, czy możemy udostępniać wideo z zajęć, co z muzyką w tle, wizerunkiem, live na facebooku czy instagramie oraz jakie ustawy to regulują.

Michał Kosel – 10 najczęstszych błędów prawnych które kosztują klub majątek

#Legalna Branża Fitness – 10 najczęstszych błędów prawnych które kosztują klub majątek – nr 6 Cię zaskoczy"- prowadzi: @Michał Kosel——Garść faktów:▶ 378 placówek▶ 4 lata działania▶ setki godzin warsztatów grupowych📌 9/10 AUDYTÓW – które przeprowadziliśmy ma co najmniej 2/3 błędy (rekordzista miał 19), które mogą narazić właścicieli na olbrzymie nieprzyjemności, zmarnowany czas, nerwy i przede wszystkim koszty! 📌🔍 Już dziś opowiem szczegółowo o tym czego NIE ROBIĆ w:- Regulaminach- Rodo- Umowach z trenerami- Umowach z pracownikami- Umowach lojalnościowych- Przy zapisach ONLINE- Oświadczeniach / OWU / formularzach rejestrowych- … a nawet czego NIE publikować na FB, a co jest nagminne i łamie prawo! Uwierzcie mi, że to, iż nie słyszymy "głośnych" akcji o karach za takie przewinienia, nie oznacza, że ich nie ma – łatwo wykopać, kto dostał i za co karę, ale gdybym był klubem, to przecież zrobiłbym wszystko, by nikt się o tym nie dowiedział ;)Za to MY WIEMY i chętnie się tym podzielimy, by #uzbroić resztę! 📌 Jeśli nie jesteś pewny swoich dokumentów – zgłoś się na #bezpłatny audyt do naszej Fundacji – dział prawny podpowie czy wszystko jest zgodne z obowiązującymi przepisami:▶ www.ZarabiajNaPasji.com

Opublikowany przez Branża fitness Wtorek, 15 października 2019

O tym wszystkim, w kolejnej części cyklu #LegalnaBranża Fitness: „10 najczęstszych błędów prawnych, które kosztują klub majątek”

***

Artykuł eksperta

Michał Kosel

Przedsiębiorca, dziennikarz, założyciel Fundacji ZarabiajNaPasji.com – przedsiębiorca, który od 10 lat udowadnia, że można tworzyć coś na własny rachunek tylko i wyłącznie w oparciu na pasji, zainteresowaniach i predyspozycjach i godnie z tego żyć. Autor dwóch książek (www.PracaPoStudiach.pl i www.PasjaUpada.pl). Jest wykładowcą na studiach licencjackich i MBA, na uczelni biznesowej ASBIRO w Warszawie, wykładowcą LEM przy Instytucie Misesa oraz doradcą na Uniwersytecie Opolskim w formie eksperta z sektora prywatnego. Dwukrotnie otarł się o bankructwo, zbudował 2 placówki taneczno-sportowe, nie mając złotówki na koncie.

 

 

 

Polecamy także:

Muzyka w klubie fitness – LEGALNA, CZY NIE? Opłacać, czy nie? – artykuł eksperta