Photo: arsdigital / Fotolia
10 rad od architekta wnętrz
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu wnętrza klubu fitness?
Cenne rady od architekta wnętrz
Na co zwraca swoją uwagę klient, który pierwszy raz wchodzi do siłowni? Jakie strategie przy wykończeniu wnętrza klubu fitness są stosowane w celu przyciągnięcia nowego Klienta? W jaki sposób efektownie rozplanować wnętrze? Jakie elementy zastosować, aby wnętrze było ponadczasowe, ale atrakcyjne wizualnie? Zwariowane pomysły, zaskakujące zestawienia wykończeń, ostre kolory i wzory mogą znaleźć swoje zastosowanie w klubie fitness, często są wręcz pożądane… ale czy na pewno warto je stosować? Oto 10 najważniejszych rad, które powinieneś wziąć do serca podczas planowania przestrzeni siłowni lub klubu fitness.
- MASTER PLAN
Najważniejsza jest idea na układ przestrzenno-funkcjonalny wnętrza, tzw. master plan. Dobry rozkład wnętrz można poznać po tym, że jest czytelny i prosty. Można w nim wyróżnić strefy centralne oraz mniej ważne, gdzie wielkość i ustawienie każdego pomieszczenia wynika z jego funkcji oraz rangi. Klient natomiast nie gubi się w komunikacji między nimi, nie myląc drzwi do toalety z tymi prowadzącymi do biur pracowników. Poprawnie rozplanowane wnętrze już od wejścia powinno nas prowadzić do recepcji , a dalej do strefy szatni. Powinno wskazywać na rzeczy, które są ważne, które powinny zostać wyeksponowane, zauważone, jednocześnie odwracając wzrok od miejsc, które staramy się ukryć przed Klientem. Dobry układ będzie się bronił nawet przy skromniejszym wykończeniu. Analogicznie, nie pomogą najbardziej ekskluzywne materiały czy nowoczesne maszyny, gdy układ funkcji nie spełni oczekiwań Klienta.
- WYWIAD ŚRODOWISKOWY
Przed przystąpieniem do projektu architekt wraz z Inwestorem powinni przeprowadzić, tzw. wywiad środowiskowy z potencjalnymi przyszłymi użytkownikami klubu fitness. Często business plan tego nie zawiera, co moim zdaniem, nie tylko architekta, ale i użytkownika siłowni, jest dużym błędem. Osobiście uważam, że powinno się zarówno zwrócić do osób najbardziej wymagających, a mianowicie zawodników fitness , kulturystów oraz trenerów personalnych. Jednocześnie nie zapominając jednak o potrzebach pozostałych grup użytkowników, niejednokrotnie mających wyższe wymagania na poziomie psychologicznym związanym z ich strefą komfortu w miejscu ćwiczeń.
- KONCEPCJA
Przed przystąpieniem do projektu ważna jest ogólna koncepcja wyglądu wnętrza. Z reguły na początku jest idea, od której się wychodzi. Nie rzadko sami Inwestorzy zwracają się do architekta z inspiracją znalezioną w magazynie, danym pomysłem na sufit, strefę cross fit, chcą bazować na ulubionych kolorach, czy pewnych wartościowych elementach, które już posiadają. Czasem jedynie rzucają pewną myśl przewodnią, hasło typu „przytulnie”, „domowo”, „energicznie”, a my architekci musimy wystrojem wnętrza je zaakcentować. Często sama architektura lub historia budynku sugeruje sposób aranżacji. Przestrzeń fabryk/hal adaptowana pod siłownię, może zainspirować architekta do wykonania wnętrz w industrialnym stylu. Czasami nie warto zasłaniać widocznych instalacji sufitowych w starych budynkach, a wykorzystać je jako przemyślany element dekoracyjny. Czasami pod tynkami znajdziemy wartościową wizualnie czerwoną cegłę. Na tym etapie ważna jest ścisła współpraca Inwestor- Architekt oraz zaufanie obu stron. Koncepcja ma wpływ na dalsze decyzje i najczęściej stanowi punkt wyjścia projektu.
Należy przy tym pamiętać o potrzebach potencjalnych użytkowników przestrzeni. Można wziąć pod uwagę panujące trendy, jednak należy uważać na przemijające tendencje projektowe. Czasami najlepsze okaże się wnętrze w swoim unikatowym wykończeniu, które będzie długotrwale odpowiadało użytkownikom. Inwestor musi też zdawać sobie sprawę, że nie wszystko, co mu się podoba sprawdzi się we wnętrzach. Nie można mieć wszystkiego i nie wszystko na raz.
Miejsce projektowane musi być estetyczne, funkcjonalne, musi przyciągać, utrzymywać komfort użytkowników, ale i zarabiać na siebie.
- HIERARCHIA
Musimy zdecydować, co we wnętrzu jest najważniejsze, na co chcemy zwrócić szczególną uwagę. To element, za pomocą którego dajemy oku szansę na zatrzymaniu się na czymś, np. rzeźbie atlety, graffiti, dekoracji ściennej, wielkim neonie, różowej oponie czy lampie o interesującej formie.
Niektóre powierzchnie muszą być ważniejsze niż inne. Zawsze warto wyeksponować ścianę na wprost wejścia, stanowiącą przykładowo tło dla recepcji. Jednak w sali przeznaczonej do ćwiczeń, gdzie znajduje się duża ilość elementów, wykończenie ścian powinno być prostsze, by nie dekoncentrowało użytkowników, a stanowiło jedynie estetyczne tło dla maszyn.
Między maszynami danych stref powinna być hierarchia, dyktująca ich lokalizację. Podstawową zasadą jest zawsze eksponowanie najważniejszych elementów przestrzeni o danym przeznaczeniu. Serce siłowni może stanowić okazała brama, od której dopiero będą się rozchodzić pozostałe strefy.
- STREFOWANIE
W klubie fitness powinny być prawidłowo wydzielone strefy o odmiennym przeznaczeniu, które zapewnią komfort użytkownikom. Często architekt staje przed utrudnionym zadaniem wydzielenia ich w jednej wielkiem otwartej przestrzeni. Jednym ze sposobów czytelnego zaznaczenia przestrzeni o odmiennym zastosowaniu, są różne wykończenia podłóg. Nie da się zastosować jednakowej nawierzchni na przestrzeni całego klubu fitness, dlatego należy wybrać odpowiednie nawierzchnie z różnorodnej palety produktów. Zupełnie inna podłoga będzie adresowana do pomieszczeń z wolnymi ciężarami, która ma za zadanie tłumić hałas i drgania, inna- pod urządzenia cardio – bardziej ma być wytrzymała na odkształcenia. W strefie do ćwiczeń z TRX stosuje wykończenie o lepszej przyczepności. Natomiast strefa relaxu nie powinna znajdować się w ścisłym sąsiedztwie do strefy wolnych ciężarów.
- POWŚCIĄGLIWOŚĆ – „Less is more”
Ekstrawagancja jest dobra dla uzyskania mocnego efektu: przyciąga oko, zaciekawia, niekiedy szokuje. Zwariowane pomysły, zaskakujące zestawienia wykończeń, ostre kolory i wzory mogą znaleźć swoje zastosowanie w klubie fitness, często są wręcz pożądane. Jednakże należy zachować w ich stosowaniu pewien umiar. Tego typu atrakcje wizualne dla stałych użytkowników mogą po pewnym czasie okazać się zbyt drażniące. Nadmierna ilość połączonych ze sobą intensywnych barw i deseni, przytłoczy i zmęczy każdego, kto będzie na nie patrzeć. Czasami lepiej pójść za zasadą „Less is more”. Oryginalne, zwracające uwagę rozwiązania, świetnie mogą się sprawdzić w strefie wejścia. Jest to dobra strategia przyciągnięcia do klubu nowego Klienta. Aranżacja wnętrza to pierwsza rzecz, na którą zwraca uwagę klient wchodząc do siłowni.
- ZAMIAR MIERZONY WEDŁUG SIŁY
Materiały wykończeniowe mogą być standardowe, bądź ekskluzywne, jak i cała gama pośrednich. Niekoniecznie te bardziej standardowe są gorsze od droższych. Niekiedy różnica w cenie nie odpowiada różnicy jakości. Bardzo ważne jest wstępne określenie budżetu wykończenia, by ostrożnie mierzyć siły nad zamiary. Wartością nie do przecenienia jest oryginalność! Dodatkowo wybór naturalnych wykończeń zawsze będzie dodatkowym atutem, lepiej odbieranym od sztucznych zamienników. Niestety w przestrzeniach użytkowych takich jak klub fitness, musimy wziąć pod uwagę duży stopień eksploatowania, a tym samym materiały muszą być bardziej wytrzymałe, o większej odporności na ścieranie. Szczególnie tyczy się to podłóg oraz wykończeń łazienki.
Jeśli Inwestor zdecyduje się na drogie rozwiązania, powinny one wywołać efekt adekwatny do poniesionych kosztów. Ale najlepiej, gdy udaje się osiągną duży efekt małym kosztem.
W przypadku klubów fitness uważam, że bezpieczniej jest unikać drogich, skomplikowanych koncepcji projektowych na rzecz wysokiej jakości urządzeń oraz asortymentu do ćwiczeń, które narażone są na ciągłe używanie. Wyjątek mogą stanowić wcześniej wspomniane podłogi.
- PSYCHOLOGIA PRZESTRZENI
Badania naukowe dowodzą, że to, w jaki sposób się czujemy w określonym miejscu, ma związek z tym, jak owa przestrzeń jest zaaranżowana. O tym jak aranżacja wnętrz działa na użytkowników klubów fitness, przeczytasz w moim poprzednim artykule.
>>>>>> Wpływ aranżacji przestrzeni na zaangażowanie Klubowicza
Przeczytaj też: >>>>>> Jak zaprojektować przestrzeń klubu fitness?
- KONSEKWENCJA
Otwarte przestrzenie o różnych funkcjach z reguły scala się jednakowym wykończeniem ścian i sufitów. Jednak w takich miejscach jak klub fitness, nie musimy się tego kurczowo trzymać. Ciekawym elementem mogą się okazać różnorodne grafiki ścienne, które poza walorami wizualnymi, mogą stanowić wręcz atrakcję dla klubowiczów. Są jednak pewne detale, w których powinno się utrzymywać konsekwencję, dotyczy to m.in.: oświetlenia technicznego, parapetów, listw przypodłogowych, klamek. Warto pamiętać, że poprzez nawiązywanie pewnych powtarzalnych rozwiązań w różnych pomieszczeniach, uzyskamy wrażenie ciągłości przestrzeni.
- OKNA
Okna są bardzo ważnym i niedocenionym elementem siłowni. Na pewno nie warto zasłaniać ich wysokim sprzętem, co często praktykują siłownie. Okna pozwalają na uzyskanie dużej ilości niezbędnego do pracy światła. Ponadto światło naturalne pobudza do działania, motywuje i dodaje energii. Dodatkowym atutem może być widok za oknem, np. bliskość zieleni.
Karolina Kocięda – Mgr inż architekt, ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Gdańskiej. Od ponad 10 lat trenująca kulturystycznie, czynna zawodowo architekt wnętrz i manager. Studentka Psychodietetyki.
www.MagdalenaSzmidt.com/kontakt/