źródło: PureGym

Mówi się “chcieć to móc”, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka prosta jakby się wydawało. Chcąc prowadzić zdrowy tryb życia, musimy zadbać o odpowiednie odżywianie i dawkę ruchu, a to jednak wiąże się z kosztami. PureGym przeanalizował koszty życia w 100 krajach na całym świecie, tworząc listę tych, w których dbanie o zdrowie generuje najniższe koszty.

Analizie poddano ceny artykułów obejmujących pięć głównych grup żywności, przeciętne ceny członkostwa w klubie fitness oraz średni koszt odzieży sportowej (między innymi buty do biegania). Koszty te zestawiono ze średnią pensją w danym kraju, w ten sposób powstał poniższy ranking.

20 NAJBARDZIEJ PRZYSTĘPNYCH CENOWO KRAJÓW, W KTÓRYCH MOŻNA PROWADZIĆ ZDROWY TRYB ŻYCIA:

1. Dania
2. Stany Zjednoczone Ameryki
3. Szwajcaria
4. Australia
5. Niemcy
6. Niderlandy
7. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii
8. Kanada
9. Irlandia
10. Szwecja
11. Zjednoczone Emiraty Arabskie
12. Norwegia
13. Nowa Zelandia
14. Finlandia
15. Francja
16. Belgia
17. Japonia
18.Austria
19. Katar
20. Izrael

Jak wynika z powyższego zestawienia, Europa jest najbardziej przystępnym kontynentem na Ziemi do prowadzenia zdrowego stylu życia, z korzystnymi średnimi zarobkami, które ułatwiają dobre odżywianie się, wyposażenie w akcesoria sportowe i wygodne pokrycie kosztów członkostwa w siłowni, bez nadwyrężania rodzinnych finansów.

Na szczycie listy znajduje się Dania, kraj, który regularnie pojawia się na listach najszczęśliwszych i najzdrowszych miejsc do życia. Jej stolica, Kopenhaga, stara się być jednym z najzdrowszych miast na Ziemi. W 1987 roku dołączyła do Inicjatywy Zdrowych Miast WHO i szybko stała się wzorcem tego, jak tętniące życiem miasto może promować zdrowie na każdym rogu. Odwiedzając to miasto, przekonacie się, że na przykład jazda na rowerze stała się o wiele bardziej dostępna i atrakcyjna niż inne środki transportu w mieście. Ponadto, zdrowe odżywianie jest łatwiej dostępne niż w innych miastach, a wiele instytucji edukacyjnych oferuje programy rzucania palenia.

Ten etos zdrowego stylu życia w Kopenhadze wydaje się być kontynuowany w całym kraju, i chociaż koszty niektórych artykułów są wyższe niż w innych krajach (średnio 81,72 funtów za standardową parę butów do biegania, w porównaniu do średniego kosztu 56,28 funtów w USA), wysoka średnia pensja w Danii pomaga zrównoważyć te wydatki.

W Wielkiej Brytanii średni koszt kluczowych, zdrowych produktów spożywczych, takich jak jabłka, banany, jajka, ryż i kurczak, okazał się znacznie tańszy niż w innych krajach.

Na drugim końcu listy, najdroższe kraje: Iran i Filipiny, gdzie średnia miesięczna płaca jest niższa niż gdzie indziej. Okazały się szczególnie drogie w utrzymaniu zdrowia. W niektórych miejscach posiłek w McDonalds kosztował tyle samo, co zakup świeżych produktów.