Marka Zdrofit istnieje na rynku fitness od ponad 13 lat, a jej sieć tworzy kilkadziesiąt klubów, zlokalizowanych na terenie całej Polski. Oferta Zdrofit skierowana jest do osób, które szukają miejsc, gdzie mogą aktywnie spędzać czas, bez nadmiernej presji i rywalizacji. Marka promuje aktywność fizyczną, ale uprawianą w sposób odpowiedzialny, stawiając na pierwszym miejscu zdrowie. O podsumowanie roku 2018 poprosiliśmy Joannę Skrzyńską, Manager Operacyjną sieci Zdrofit.

Ważne wydarzenie, które wpłynęło na rozwój firmy. Ważne projekty:

Cały rok 2018 to przełomowy czas dla Zdrofitu. Po tym, jak cała sieć stała się częścią Fit Invest, spółki zależnej Benefit Systems, rozwój nabrał ogromnego tempa.

Rok zaczynaliśmy z 17 klubami, zakończyliśmy z 44. W 12 miesięcy otworzyliśmy 27 nowych klubów – były to zarówno otwarcia organiczne, czyli zaplanowane wcześniej inwestycje, jak i przejęte lokalizacje po zamkniętych klubach Jatomi i Tiger Gym. To wiąże się również z ogromnym rozwojem wewnątrz organizacji, wdrażaniem procesów i procedur, które są niezbędne w tak rozbudowanej sieci.

To rok wielu lekcji, mnóstwa doświadczeń i rozwoju nie tylko sieci, ale i członków naszego zespołu, którzy musieli nadążać za tokiem wydarzeń i zmianami, które niosła ekspansja spółki.
To również konieczność dynamicznego reagowania na zmieniające się priorytety, co nie jest łatwe dla zespołu perfekcjonistów. Nieraz w tym roku stawiałam ich przed koniecznością odpuszczania, tak abyśmy mogli zrealizować pojawiające się przed nami wyzwania. Widziałam, jak bili się z myślami, bo chcieli we wszystkim być na 100 %. Z takim zespołem można góry przenosić.

Nie poprzestaliśmy na otwieraniu nowych klubów. Zrealizowaliśmy kilka ważnych projektów dla naszej marki.
Szczególnie dumni jesteśmy z przeprowadzonych badań opinii Polaków odnośnie klubów fitness. Wierzymy, że to punkt zwrotny w polskiej branży fitness. Na ich podstawie realizujemy kampanię Postaw Zdro Przed Fit – to jasne pozycjonowanie marki, jako tej, która na pierwszym miejscu stawia zdrowie ćwiczących. I nie chodzi tu jedynie o zdrowie fizyczne, ale również o akceptację siebie
i niewywieranie presji. Nasza filozofia zdrofitowania, czyli czerpania radości z uprawianej aktywności fizycznej zapisała się już w głowach i języku naszych klubowiczów. Jesteśmy dumni, kiedy ludzie piszą, dzielą się w mediach społecznościowych tym, że zdrofitują.

Nie mogę też nie wspomnieć o naszym projekcie edukacyjnym, czyli Akademii Zdrofit. Akademia istnieje od 3 lat, ale w tym roku ruszyliśmy z kursami trenerskimi i instruktorskimi, które spotkały się
z ogromnym zainteresowaniem. W roku 2019 zaplanowaliśmy z dużym naciskiem na rozwój akademii również.

Końcówka ubiegłego roku to również wdrożenie projektu łączącego fitness ze sztuką, w wymarzonym do tego miejscu, jakim jest praski Koneser. Wystawa inauguracyjna autorstwa Patryka Tomaszewskiego zatytułowana Woman & Space pokazuje kobiety w ruchu w różnych plenerach oraz przestrzeniach miejskich.

Na przełomie 2018/2019 wystartowała komunikacja związana z Zdrofit Camps, czyli turystycznymi wyjazdami sportowymi, które realizujemy z licencjonowanym biurem podróży – Venga Travel.

Jak widać, dużo tego. Nie chcemy się tylko chwalić. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko wychodzi nam idealnie, do czego przyznajemy się również naszym klubowiczom. Niektóre z wpadek zamieściliśmy nawet w naszych podsumowaniach roku, które publikujemy w sieci klubowej telewizji czy w naszych mediach społecznościowych. Ale wiemy, że błędów nie popełniają tylko ci, którzy nic nie robią.
Z każdej lekcji wyciągamy wnioski, wspólnie pracujemy nad znalezieniem jak najlepszych rozwiązań.

Problemy branży fitness i jak sobie z nimi radzimy

Największe wyzwanie naszej branży to pozyskanie nowych grup użytkowników, przekonanie do klubów fitness tych, którzy mają obawy, żeby się w nich pojawić. Dlatego zmieniliśmy komunikację marki – mniej idealnych ciał, mniej presji, mniej wyświechtanych haseł. Wiemy też, że zmian w świadomości ludzi nie dokonamy sami, ale cieszymy się, że daliśmy ku nim bodziec i potwierdzenie
w badaniach. Tu potrzebujemy wspólnego działania całej branży.

Mniejszym problemem, ale jednak istniejącym na polskim rynku fitness jest brak realnego wykorzystywanie technologii, do których mamy dostęp. Zrozumienie, że innowacja powinna oznaczać ułatwienie ludziom życia, powinna być użytkowa i wpływać na wzrost efektywności, a nie stanowić problem i zabawkę jedynie dla tych sprawnych w obsługiwaniu technologii. Prawdziwa innowacja powoduje, że życie jest dla ludzi mniej skomplikowane.

Trendy na 2019

Jeśli mówimy o trendach, czyli o postawach, które się utrzymują dłuższy czas, a nie są jedynie sezonową modą, to z pewnością trend propagowania aktywności fitness jako profilaktyki schorzeń cywilizacyjnych – depresji, otyłości, nadciśnienia, cukrzycy, nowotworów osiąga właśnie peak.
To też będzie jednoczyć a nie dzielić branżę fitness.

Według raportu Mintel Trends z 2 października zeszłego roku, który ujawnił sześć kluczowych trendów konsumenckich mających wpływ na światowe rynki na całym świecie w nadchodzących latach, jednym z wiodących trendów jest tzw. Total Wellbeing. Konsumenci traktują swoje ciało jak ekosystem i poszukują rozwiązań, które zapewniają mu zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednocześnie oczekują spersonalizowanego podejścia – według raportu aż 42% brytyjskich konsumentów jest zainteresowanych zindywidualizowaną dietą opartą na DNA.

Digitalizacja przynosi postęp i ułatwienia, z drugiej zaś strony powoduje, że realne, fizyczne relacje zostają zastępowane cyfrową rzeczywistością, co przyczynia się do narastania społecznej izolacji i idącymi za tym poczuciem samotności. To znowu tworzy popyt na produkty i usługi, które pomagają ludziom zmniejszyć uzależnienie od ciągłego bycia online i FOMO. Kluby fitness mogą odnaleźć w tej sytuacji swoją szansę.

Wysoce konkurencyjny rynek fitness wymusza również na klubach rozwój w kierunku dostosowania procesów do konkurencyjnego rynku, czyli działań związanych z rekrutacją, marketingiem, pozycjonowaniem i polityką cenową.

Umiejętne łączenie wiedzy dotyczącej zachowań konsumentów, analizy danych i dostosowanie się do globalnych zmian to wyzwanie dla każdego z nas.

Polecamy także:

Zdrofit startuje z fitness turystyką