źródło: www.entrepreneur.com

Od 42 lat magazyn Enterpreneur publikuje prestiżowy ranking 500 najlepszych franczyz danego roku. Pomimo wielu wyzwań jakie przyniósł rok 2020, wielu istniejących franczyzodawców wciąż się rozwijało i ewoluowało, a także dołączyły nowe koncepty. Mimo pandemii i bardzo trudnej sytuacji branży fitness na całym świecie, w rankingu znalazło się 19 franczyz z sektora fitness.

Lista powstaje w oparciu o analizę kluczowych czynników. Między innymi koszty i opłaty, wielkość i tempo wzrostu, wsparcie franczyzobiorców, siłę marki czy stabilność finansową. Każda franczyza otrzymuje swój łączny wynik na podstawie analizy ponad 150 punktów. Firmy chcąc znaleźć się na liście, muszą samodzielnie zgłosić się przechodząc przez szereg formalności, z udostępnieniem wymaganych danych. Na tegorocznej liście znalazło się 19 franczyz z sektora fitness, to o 4 mniej niż w ubiegłym roku.

W tegorocznym zestawieniu zabrakło Orangetheory Fitness, która wówczas zajęła 43. miejsce, My Gym Children’s Fitness Center (nr 202), GymGuyz (nr 274), Workout Anytime (nr 351), Gold’s Gym International (nr 427), Parisi Speed School (nr 424), Fit Body Boot Camp (nr 437), Snap Fitness (nr 469), Retro Fitness (nr 473) i UFC Gym (nr 499)

Najwyższą sklasyfikowaną franczyzą w tegorocznym zestawieniu, bo na 8. miejscu jest Planet Fitness.

To trzeci raz z rzędu kiedy Planet Fitness ląduje w pierwszej dziesiątce rankingu. W minionym zestawieniu znalazła się na 7. pozycji. Obecnie, mimo częściowego zamknięcia w trakcie walki z pandemią, marka odzyskała swoją pozycję w rankingu ze względu na uruchomienie oferty online, co pozwoliło zachować ciągły wzrost sprzedaży.

Crunch uplasował się na pozycji nr 52 na liście 2021, awansując z pozycji nr 148 względem zeszłego roku.

“Dla nas tak duża poprawa pozycji w rankingu, jest świadectwem siły naszych franczyzobiorców, naszego zespołu, naszych członków, a ostatecznie marki Crunch. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy pracowali tak ciężko, aby Crunch rozwijał się nawet w tych trudnych czasach i jesteśmy bardzo podekscytowani patrząc w przyszłość” – powiedział Ben Midgley, dyrektor generalny Crunch Franchising, w komunikacie dotyczącym rankingu firmy.

Operator Xponential Fitness, właściciel ośmiu marek, zdołał umieścić aż 3 na liście: Club Pilates, Pure Barre i CycleBar.

Wysoka pozycja na liście Franchise 500 Entrepreneur’s dla tych trzech marek Xponential Fitness świadczy o sile klubów butikowych, które na pewno pozostaną w branży fitness na długi czas. Sarah Luna, prezes Xponential Fitness, powiedziała w komunikacie. “Nasi członkowie uwielbiają światowej klasy treningi i niezrównane poczucie wspólnoty, które zapewniamy, czy to wewnątrz naszych studiów, czy wirtualnie, a te rankingi są świadectwem pasji, zaangażowania i ciężkiej pracy naszych franczyzobiorców dzień po dniu, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyzwania, jakie postawił przed nimi rok 2020.”

Franczyzobiorcy Xponential dokonali zwrotu podczas pandemii COVID-19, oferując treningi na świeżym powietrzu oraz online. Część marek zdecydowała się wypożyczać swoim członkom sprzęt, aby utrzymać ich zaangażowanie. Firma zatrzymała ponad 86 proc. klubowiczów we wszystkich ośmiu markach, do których należą również YogaSix, Row House, StretchLab, AKT i STRIDE (poza listą)

19 franczyz z sektora fitness, które znalazły się na liście 2021 to:

Nr 8. Planet Fitness (spadek z pozycji 7. w 2020 roku)

Nr 30. Anytime Fitness (spadek z pozycji 20)

Nr 41. F45 Training (wzrost z pozycji 68)

Nr 52. Crunch Franchise (wzrost z pozycji 148)

Nr 90. Burn Boot Camp (wzrost pozycji 212)

Nr 104. Club Pilates Franchise (spadek z pozycji 69)

Nr 119. Pure Barre (wzrost z pozycji 300)

Nr 161. The Exercise Coach

Nr 166. The Camp Transformation Center

Nr 169. 9Round (spadek z pozycji 139)

Nr 195. The Barre Code

Nr 253. SPENGA

Nr 259. Tapout Fitness (wzrost z pozycji 408)

Nr 281. 30 Minute Hit (wzrost z pozycji 420)

Nr 351. CycleBar (wzrost z pozycji 479)

Nr 383. Eat the Frog Fitness

Nr 398. The Little Gym Int’l  (spadek z pozycji 179)

Nr 410. Jazzercise Inc. (spadek z pozycji 245)

Nr 481. D1Sports Franchise LLC

Jest to też pierwszy rok, w którym Eat the Frog Fitness,  założony w 2015 roku znalazł się na liście.

“Myślę, że branża fitness powróci większa i silniejsza niż kiedykolwiek – głównie ze względu na odporność i pasję ludzi. Marki, które mogą wprowadzać innowacje i pozostać elastyczne, wygrają” – powiedział Joe Culver, dyrektor generalny i współzałożyciel Eat The Frog Fitness, w komunikacie.

“Rok 2020 był rokiem pełnym wyzwań dla wszystkich, ale był to również rok niezwykłych możliwości” – powiedział Jason Feifer, redaktor naczelny Entrepreneur. “Marki franczyzowe były w stanie stać się elastyczne i innowacyjne, zaspokajając potrzeby franczyzobiorców i klientów w sposób, który będzie wybrzmiewał przez wiele kolejnych lat”.