W pierwszej części artykułu eksperta, który znajduje się tutaj, mogli Państwo poznać pierwsze 10 praktycznych wskazówek, co instruktor może zrobić, by zwiększyć frekwencję na zajęciach? Jak być lepszym instruktorem? Zapraszamy na kolejną – 2 część porad.

Co jeszcze możesz zrobić, by uczyć lepiej? – kolejnych 10 wskazówek: 

 1. Jeśli używasz mikrofonu upewnij się, że Twój klient nie tylko słyszy, ale i rozumie, co mówisz. To niefajne a wręcz irytujące jak słyszysz czy rozumiesz co drugie słowo.
 2. Dopracuj komunikację niewerbalną – bądź jak dobry dyrygent na sali.
 3. Wytłumacz przed zajęciami swoim Pierwszakom jak będzie przebiegał trening i na co na początku powinni zwrócić uwagę.
 4. Prezentując ćwiczenia od razu przygotuj komunikat jak klienta ma ułożyć sprzęt – matę, sztangę itd. I jaki sposób, w jakim kierunku ma się ustawić do wykonywania ćwiczenia.
 5. Jeśli pracujesz bokiem do lustra „głównego” czy to w pozycji stojącej czy w leżeniu podziel salę na pół umowną linią. Ustaw powstałe w ten sposób 2 grupy tak, aby jedna grupa po jednej stronie linii była zwrócona twarzą do grupy drugiej. W ten sposób stojąc na środku będziesz widoczny dla wszystkich. Pokazując ćwiczenie dopasuj się do jednej z grup.
 6. Naucz swoich klientów i pilnuj prawidłowej postawy, zasad podnoszenia i i odkładania sprzętu. Jeśli stanie się to obowiązkowym standardem przed wykonaniem każdego ćwiczenia Twoi klienci mają większe szanse zrobienie ich poprawnie a ja przychodząc na zastępstwo czy hospitację będę miała pewność, że pracował z nimi dobry trener. Poza tym to dodatkowa wartość dla Twojego klienta.
 7. Przygotuj do każdego ćwiczenia wersję mniej i bardziej wymagającą zarówno pod względem intensywności jak i skali trudności. Mniej w zanadrzu zamienniki dla osób, które nie są w stanie danego ćwiczenia wykonać.
 8. Popracuj nad płynnością ćwiczeń. Ustaw je w odpowiedniej kolejności tak, by jedno wynikało z drugiego.
  Jeśli masz możliwość przemycaj ćwiczenia z części wzmacniającej do rozgrzewki, to pomocne wprowadzenie dla twojego klienta.
 9. Wykorzystuj ściągi, rozpiski, tablice, wydrukowane numery stacji np. w treningu obwodowym. To bardzo ułatwia organizację zajęć.
 10. Nie bój się pracować w powtarzalnych schematach, programach. Powtarzalność daje poczucie bezpieczeństwa, daje możliwość utrwalenia techniki i obserwowania progresu. Podmieniaj poszczególne elementy. (To również zachęci twoich klientów do systematyczności). Nie zapomnij tylko opowiedzieć klientom o wprowadzaniu programu, przedstawić korzyści płynące z powtarzalności ćwiczeń. W innym przypadku twój klient może pomyśleć, że nie chce Ci się przygotowywać do zajęć.

Nic zaskakującego – prawda?

Ale:

 • zawsze warto sobie przypomnieć
 • może się przyda, gdy mamy w Zespole świeżo upieczonych instruktorów

Kolejnych 10 wskazówek w ostatniej 3 części.

Artykuł eksperta:

Małgorzata Piasecka-Mróz

Manager Roku 2016 (kluby o powierzchni do 500m2) wg Magazynu Fitness Biznes. Instruktor fitness, trener personalny, trener przygotowania motorycznego, a od 6 lat współwłaściciel i manager klubu „Warsztat Formy”. Od 2016 roku szkoleniowiec i partner zarządzający Espresso Fitness Business Solutions. Wykładowca w Programie Akademia Multisport. Certyfikowany Konsultant DISC D3. Zafascynowana zagadnieniami dotyczącymi budowania relacji, kreowania pozytywnych doświadczeń i obsługą klienta. W swojej pracy jako manager ogromny nacisk kładzie na budowanie lojalnego i zaangażowanego zespołu, który jej zdaniem jest podstawą każdej dobrze prosperującej firmy. Na bieżąco śledzi trendy i innowacje w branży fitness, biorąc aktywny udział w we wszystkich ważnych warsztatach i szkoleniach (Forum Fitness Bizness, Kongres Body Life, cykl szkoleń dla managerów Excellence for Fitness Industry). Doradza, prowadzi konsultacje biznesowe oraz szkolenia dla właścicieli, menedżerów oraz pracowników klubów fitness z zakresu budowania zespołu, standardów obsługi, jakości i kreowania doświadczenia klienta, budowania relacji i lojalności klienta, zarządzania efektywnością harmonogramu zajęć i strefą zajęć grupowych.

Polecamy także:

Jak lepiej uczyć?? – 30 praktycznych wskazówek dla instruktorów zajęć grupowych. cz.1/3