fot. Coloures-Pic/ Fotolia

5 kluczowych zasad zarządzania obiektami SPA & Wellness oraz ośrodkami sportowymi

Zarządzanie klubami fitness, obiektami SPA&Wellness, a także środkami sportowymi to spore wyzwanie. Wymaga wiedzy z wielu dyscyplin zarządzania oraz odpowiednich kompetencji interpersonalnych. Manager musi posiadać nie tylko fachową wiedzę, doświadczenie, ale także znać i wykorzystywać w swojej pracy podstawowe zasady zarządzania. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć Wam pięć kluczowych zasad, którym w mojej ocenie powinien poświęcić uwagę każdy liczący się manager.

  1. Sprawne zarządzanie zespołem

W zależności od rozpiętości kierowanego zespołu zawsze jest to wyzwanie. Wynika to przede wszystkim z różnorodności i odmiennych wartości, jakie prezentują poszczególne osoby w teamie, które profesjonalny manager powinien pogodzić w odpowiedni sposób. Odpowiednio skomponowany grafik dyżurów oraz gwarancja ciągłości pracy obiektu SPA&Wellness jest podstawą pracy każdego managera. Pogodzenie interesów wielu osób, często indywidualistów jest wyzwaniem. Nie zawsze udaje się to zrobić, zatem trzeba niekiedy podejmować trudne decyzje, które wymagają stanowczości i konsekwencji. Są to cechy niezbędne, których doskonalenie umożliwi sprawność w zarządzaniu i funkcjonowaniu kadry.

2. Budżet w ryzach

Drugą zasadą jest praca w oparciu o budżet. Ekonomiczne aspekty funkcjonowania obiektów są niekiedy piętą achillesowa wielu managerów. Trzeba nauczyć się kalkulacji usług, budowania systemów motywacyjnych zarówno dla gości jak i pracowników, aby pogodzić oczekiwania obu stron a przy tym wykazać zyski i rentowność.

3. Skrupulatnie sprecyzowana i zaplanowana strategia

Trzecim filarem zarządzania jest strategia funkcjonowania i rozwoju obiektu.  Plan działania powinien być jasno sprecyzowany i to nie jest zadanie na kilka miesięcy, ale na lata… Gdzie chcemy być za 10 lat i do czego zmierzamy? Na te pytania trzeba znać odpowiedź, aby sprawnie zarządzać każdym obiektem.

4. Podążanie za trendami rynku

Czwarta zasada opiera się o ustawiczny rozwój w oparciu o wymagania rynku. Niezbędne jest inwestowanie w nowe usługi, czasami zmiana wizerunku, a niekiedy rebranding , który ma wzmocnić naszą pozycje na rynku. To ustawiczne badanie stopnia satysfakcji z pracy naszego obiektu i szukanie nowych, innowacyjnych usług.

5. Kreowanie wizerunku 

Ostatnim elementem jest ciągłe budowanie marki obiektu. To długofalowe działanie, które obejmuje wiele aspektów. Na zaufanie gości trzeba ciężko zapracować, a to wymaga skoordynowania działań w wielu obszarach. Dobre relacje w zespole współpracowników, wzajemny szacunek i spełnianie obietnic, a także dbałość o właściwą motywację zarówno klientów jak i zespołu, trzeba sobie wypracować. Marka gwarantuje klientom jakość, która jest wartością  pożądaną i cenioną na rynku. Na renomę trzeba długo pracować, ale niestety szybko można ją stracić w wyniku nieodpowiednich działań. Warto mieć to na uwadze, bo cena utraty zaufania jest bardzo wysoka.

Anita Bajdalska – Certyfikowany Manager SPA, jedynego na świecie amerykańskiego stowarzyszenia ISPA. W 2009 roku uzyskała międzynarodowy certyfikat, uznany na świecie jako największe osiągniecie w branży zarządzania obiektami. Od września 2011 do chwili obecnej, Członek Rady Nadzorczej Europejskiej Fundacji SPA.