photo: Halfpoint/ Fotolia

Jak zostać trenerem personalnym?

5 kroków, dzięki którym zaczniesz pracę w branży

Teoretycznie łatwo jest rozpocząć pracę w roli trenera personalnego, ponieważ nie istnieje wymóg posiadania uprawnień, pozwoleń czy certyfikatów. W zasadzie każdy może opublikować ogłoszenie w internecie i rozpocząć poszukiwania Klientów. Jednakże nie ma to nic wspólnego z profesjonalizmem, na jaki bezapelacyjnie zasługują nasi podopieczni. Rola trenera personalnego jest odpowiedzialna i należy o tym pamiętać na każdym kroku. Przecież bierzemy odpowiedzialność za zdrowie, postępy treningowe oraz komfort (również psychiczny) naszych podopiecznych, a to duże wyzwanie, które należy spełnić by przetrwać i wyróżnić się jakością spośród morza konkurencji. Poniżej przedstawiam kilka kroków, które warto wykonać, aby wejść w ten zawód z należytą starannością przygotowania.

  1. Zdobywaj wiedzę zanim zdobędziesz swój główny certyfikat Trenera Personalnego.

Uczestnicz w konferencjach, wydarzeniach fitness, czytaj prasę oraz artykuły branżowe, ucz się nieustannie pogłębiać wiedzę i kompetencje, żeby od początku budować sobie nawyk ciągłego doskonalenia się i samorozwoju. Podczas właściwych kursach i szkoleń będziesz dysponował podstawami, które pozwolą Ci skupić się na bardziej precyzyjnym zdobywaniu wiedzy względem Twoich braków i budowaniu kompetencji prawdziwego fachowca.

  1. Ukończ odpowiedni kurs Trenera Personalnego.

Zwróć uwagę, aby na kursach lista uczestników nie była zbyt długa, ponieważ małe grupy ułatwiają kontakt z prowadzącym. Wyszukuj wiedzę praktyczną. Podczas lektury podręczników zaczerpniesz informacji dotyczących chociażby anatomii, natomiast bezcennych rad od doświadczonych prowadzących niczym nie zastąpisz i gdy przyjdą prawdziwe trudy pracy to nadrabianie takich zaległości będzie polegało na uczeniu się na swoich błędach oraz co gorsza… może odbić się na zdrowiu podopiecznych. Często niestety kosztownych…

  1. Trenuj innych.

Weź mamę, siostrę, dziewczynę, brata czy po prostu kolegę i… trenuj ich. Praktyka jest bezcenna, nic jej nie zastąpi. To, że sam trenujesz x lat i zdobyłeś wymarzoną formę wcale nie znaczy, że dysponujesz umiejętnościami do odpowiedniego przekazania tej wiedzy i wytrenowania innej osoby. Przejdziesz swój pierwszy chrzest bojowy i będzie miał ciekawą namiastkę prawdziwej pracy, która da Ci odpowiedź czy ten zawód jest dla Ciebie i jak się w nim czujesz.

  1. Bądź w formie i trenuj.

W tej pracy będzie Ci to potrzebne, również na rozmowach rekrutacyjnych, na których coraz częściej przeprowadzane są testy sprawnościowe.

  1. Szukaj pracy.

Z zapasem wiedzy merytorycznej, po pierwszych doświadczeniach treningu indywidualnego, głodny wiedzy i Klientów przygotuj się na mocne wejście w świat fitness. Rozsyłaj CV, odwiedzaj kluby fitness, pytaj po znajomych. Im lepiej będziesz przygotowany, tym łatwiej znajdziesz pracę – nawet bez doświadczenia.

 

Jakub Undra – Szkoleniowiec, trener, instruktor wielu dyscyplin treningowych. Założyciel Instytutu Kształcenia Trenerów.