photo: Halfpoint/ Fotolia
Jak zostać trenerem personalnym?
5 kroków, dzięki którym zaczniesz pracę w branży
Teoretycznie łatwo jest rozpocząć pracę w roli trenera personalnego, ponieważ nie istnieje wymóg posiadania uprawnień, pozwoleń czy certyfikatów. W zasadzie każdy może opublikować ogłoszenie w internecie i rozpocząć poszukiwania Klientów. Jednakże nie ma to nic wspólnego z profesjonalizmem, na jaki bezapelacyjnie zasługują nasi podopieczni. Rola trenera personalnego jest odpowiedzialna i należy o tym pamiętać na każdym kroku. Przecież bierzemy odpowiedzialność za zdrowie, postępy treningowe oraz komfort (również psychiczny) naszych podopiecznych, a to duże wyzwanie, które należy spełnić by przetrwać i wyróżnić się jakością spośród morza konkurencji. Poniżej przedstawiam kilka kroków, które warto wykonać, aby wejść w ten zawód z należytą starannością przygotowania.
- Zdobywaj wiedzę zanim zdobędziesz swój główny certyfikat Trenera Personalnego.
Uczestnicz w konferencjach, wydarzeniach fitness, czytaj prasę oraz artykuły branżowe, ucz się nieustannie pogłębiać wiedzę i kompetencje, żeby od początku budować sobie nawyk ciągłego doskonalenia się i samorozwoju. Podczas właściwych kursach i szkoleń będziesz dysponował podstawami, które pozwolą Ci skupić się na bardziej precyzyjnym zdobywaniu wiedzy względem Twoich braków i budowaniu kompetencji prawdziwego fachowca.
- Ukończ odpowiedni kurs Trenera Personalnego.
Zwróć uwagę, aby na kursach lista uczestników nie była zbyt długa, ponieważ małe grupy ułatwiają kontakt z prowadzącym. Wyszukuj wiedzę praktyczną. Podczas lektury podręczników zaczerpniesz informacji dotyczących chociażby anatomii, natomiast bezcennych rad od doświadczonych prowadzących niczym nie zastąpisz i gdy przyjdą prawdziwe trudy pracy to nadrabianie takich zaległości będzie polegało na uczeniu się na swoich błędach oraz co gorsza… może odbić się na zdrowiu podopiecznych. Często niestety kosztownych…
- Trenuj innych.
Weź mamę, siostrę, dziewczynę, brata czy po prostu kolegę i… trenuj ich. Praktyka jest bezcenna, nic jej nie zastąpi. To, że sam trenujesz x lat i zdobyłeś wymarzoną formę wcale nie znaczy, że dysponujesz umiejętnościami do odpowiedniego przekazania tej wiedzy i wytrenowania innej osoby. Przejdziesz swój pierwszy chrzest bojowy i będzie miał ciekawą namiastkę prawdziwej pracy, która da Ci odpowiedź czy ten zawód jest dla Ciebie i jak się w nim czujesz.
- Bądź w formie i trenuj.
W tej pracy będzie Ci to potrzebne, również na rozmowach rekrutacyjnych, na których coraz częściej przeprowadzane są testy sprawnościowe.
- Szukaj pracy.
Z zapasem wiedzy merytorycznej, po pierwszych doświadczeniach treningu indywidualnego, głodny wiedzy i Klientów przygotuj się na mocne wejście w świat fitness. Rozsyłaj CV, odwiedzaj kluby fitness, pytaj po znajomych. Im lepiej będziesz przygotowany, tym łatwiej znajdziesz pracę – nawet bez doświadczenia.
Jakub Undra – Szkoleniowiec, trener, instruktor wielu dyscyplin treningowych. Założyciel Instytutu Kształcenia Trenerów.
www.MagdalenaSzmidt.com/kontakt/