artykuł partnerski

W czasach, gdy kluby fitness nie funkcjonują, wiele osób zastanawia się nad zakupem sprzętu do treningu w domu, a nawet nad tym, aby stworzyć domową siłownię. Jak zrobić to dobrze? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadają eksperci Technogym. 

1. Twoje potrzeby

Zdarza się, że klienci posiadają sporą przestrzeń na stworzenie domowej siłowni, jednak nie potrafią określić, czego tak naprawdę potrzebują i co sprawdzi się w ich przypadku. Oto kilka pytań, które warto sobie zadać przed stworzeniem siłowni w domu.

  • Jak lubię/jak chcę trenować? Wolę biegać czy jeździć na rowerze? Wolę trenować z ciężarami czy wykonywać spokojne ćwiczenia funkcjonalne?
  • Kto będzie używał sprzętu? Jakie potrzeby mają te osoby? Są to amatorzy czy może profesjonaliści? Ile te osoby ważą, jaki mają wzrost?
  • Czy ktoś z nas ma jakieś ograniczenia w treningu (np. kontuzje, problemy z sercem itp.)?
  • Jakie cele chcę osiągnać? Na jakim treningu mi zależy – cardio, siłowym, funkcjonalnym?

Te proste pytania, pozwolą zdefiniować Twoje potrzeby i dopasować do nich sprzęt.

2. Powierzchnia

Często słyszymy, że nie da się urządzić siłowni na małej powierzchni. Otóż da się to zrobić nawet na 5m2, a tak naprawdę, mając już 1,5-2m2 możemy postawić pojedyncze urządzenia. Istnieją różne sposoby na sprytne zagospodarowanie przestrzeni i wcale nie trzeba posiadać na to specjalnego pomieszczenia. Eksperci Technogym pracując na co dzień z klientami, pomagają w stworzeniu profesjonalnego projektu takiej strefy, uwzględniając warunki lokalowe i wymagania klienta.

3. Warunki lokalowe

Przy urządzaniu domowej siłowni warto szczególnie zwrócić uwagę na warunki lokalowe. Jeśli chcemy urządzić siłownię w bloku, nie bez znaczenia jest cicha praca urządzeń, dzięki czemu nie będziemy przeszkadzać sąsiadom. Jeśli mamy dom jednorodzinny i chcemy urządzić siłownię na piętrze, warto zwrócić uwagę na skosy, nośność stropu oraz szerokość ścieżki dostawy (jeśli wejście jest wąskie, montaż urządzenia może być problematyczny). Duże znaczenie będzie miało również rozprowadzenie elektryki i możliwość ewentualnej przeróbki pod kątem podłączenia urządzeń. Przy niektórych urządzeniach, problemem może być też np. niski sufit czy po prostu wzrost użytkownika.

4. Dobór urządzeń

Dobór urządzeń wiąże się bezpośrednio z naszymi potrzebami treningowymi, predyspozycjami, ale też z warunkami lokalowymi. Najczęstszym wyborem do użytku domowego jest bieżnia, co nie znaczy, że dla każdego będzie ona dobra (np. dla osób po kontuzji czy przy problemach z plecami). Na małe powierzchnie klienci często wybierają jedno urządzenie cardio (np. rower, orbitrek) lub sprzęt wielofunkcyjny (np. Kinesis czy atlas UNICA). Przy większej przestrzeni, można pozwolić sobie na 2-3 urządzenia cardio, bramę do treningu siłowego wraz z ławką i sztangą oraz akcesoria, takie jak piłki, hantle, gumy itp. Nie bez znaczenia jest także budżet, jaki chcemy przeznaczyć na taką inwestycję – dzięki temu będziemy mogli określić, na jaki zakres urządzeń możemy sobie pozwolić.

5. Opieka serwisowa

Sprzęt do treningu powinien bezawaryjnie służyć przez długie lata, dlatego warto postawić na producenta znanego z jakości i trwałości urządzeń. Ważna jest gwarancja, dostępność serwisu w Polsce, jego czas reakcji oraz responsywność. Montaż urządzeń, a także ich przegląd powinien być wykonywany tylko przez uprawnionych do tego inżynierów, aby zapewnić bezproblemowe użytkowanie sprzętu.

Jeśli chcesz stworzyć swoją domową siłownię, ale nie wiesz, jak to zrobić, potrzebujesz rady i wsparcia, skontaktuj się z ekspertami Technogym.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji telefonicznie + 48 781 212 321

oraz mailowo pod adresem technogym@itpsa.pl

Wejdź na www.technogympolska.pl, aby dowiedzieć się więcej o urządzeniach Technogym.

Polecamy także:

Checklista dla ponownego otwarcia siłowni – 18 pytań od IHRSA