photo: vege / Fotolia

Zostań mistrzem retencji

Narzędzia i techniki wspomagające budowę relacji z klientem

część III

Technologia wspomaga nasze działania, usprawnia wgląd w szczegółowe dane i statystyki. Rozwiązania technologicznie mogą także znacznie usprawnić czynności budujące relację między klubem a klientem. Jakie narzędzia będą naszym sprzymierzeńcem i z których warto skorzystać? Przedstawiamy Wam nasz top 7.

  1. Niezależnie od profilu klubu ważnym elementem jest strona internetowa. Niech będzie Twoją najlepszą wizytówką. Spraw, by odzwierciedlała filozofię klubu, była cały czas aktualizowana, zachęcająca i interaktywna.
  2. Pomóż potencjalnym klientom w podjęciu szybkiej decyzji zakupienia karnetu i usług przez Internet.
  3. Znacznie ułatwisz działania klubowicza, jeśli umożliwisz mu zapis na zajęcia przez Internet, również przez urządzenia mobilne.
  4. Bądź aktywny na wielu kanałach. Dobrze wiesz, że Twoi klienci uwielbiają media społecznościowe! Zamieszczaj tam porady, motywujące treści i zdjęcia klientów, filmy lub inspirujące historie.
  5. Wszyscy lubimy promocje. Zastanów się, jaki system bonusowy (za zakupy, postępy, a może aktywności?) sprawdzi się najlepiej w Twoim klubie!
  6. Wykorzystaj potencjał, jaki tkwi w polecaniu usług przez znajomych. Wynagradzaj klubowiczów za polecenia klubu ich przyjaciołom.
  7. Wysyłaj newslettery. W dużej części można zautomatyzować ten proces. Zadbaj o to, aby wysyłka była cykliczna i aby przeważały treści bardziej edukacyjne i inspirujące niż promocyjne. Dzięki temu Twoja wiadomość nie trafi do spamu lecz będzie wartościowym materiałem, na który Twoi klienci będą czekać z przyjemnością.

Dostępne na rynku narzędzia dają nieograniczone możliwości lepszego zarządzania klubem fitness, to samo dotyczy skutecznej i sprawnej komunikacji z klientami. Jednak same systemy informatyczne czy automatyzacja poszczególnych procesów nie są gwarancją sukcesu. Nie należy zapominać o zaangażowaniu osób zarządzających w analizę statystyk i raportów, które są bezpośrednim odzwierciedleniem skuteczności Twoich działań.

>>>>>> I część cyklu “Zostań mistrzem retencji” <<<<<<

>>>>>> II część cyklu “Zostań mistrzem retencji” : Zadbaj o relacje z klubowiczami <<<<<<

Łukasz Balicki – Prezes i współtwórca eFitness, producenta oprogramowania do zarządzania klubami fitness, będącego liderem na polskim rynku. Pozytywna siła napędowa do rozwoju zespołu eFitness i produktów dostępnych w portfolio marki. Od wielu lat aktywny partner, uczestnik i prelegent imprez branżowych w kraju i zagranicą. Autor licznych artykułów merytorycznych na łamach prasy związanej z fitnessem i zarządzaniem. Pomysłodawca i organizator Fitness Management Maraton – warsztatów dla kadry zarządzającej klubami fitness. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i programu MBA Poznań-Atlanta.