Pierwsza na świecie beta alanina w formie napoju

Beta Alanine Drink to pierwszy na świecie suplement diety w formie lekko gazowanego napoju o smaku grejpfrutowym, który zawiera beta-alaninę i witaminę C. Beta-alanina jest związkiem zaliczanym do grupy aminokwasów, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie ze względu na poprawę zdolności wysiłkowych, szczególnie podczas treningów o wysokiej intensywności. Wraz z L-histydyną tworzy dipeptyd o nazwie karnozyna, który odpowiada za główne korzyści wynikające z suplementacji β-alaniny. Długoterminowe przyjmowanie beta-alaniny prowadzi do zwiększenia wewnątrzmięśniowych zasobów karnozyny, czyli wewnątrzkomórkowego buforu i czynnika chroniącego przed szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu. Witamina C (kwas askorbinowy, kwas L-dehydroaskorbinowy) jest z kolei związkiem rozpuszczalnym w wodzie, którego organizm człowieka nie potrafi syntetyzować samodzielnie i koniecznie musi być dostarczany wraz z pokarmem. Pełni ona w organizmie człowieka wiele bardzo ważnych funkcji, m.in.: bierze udział w obronie antyoksydacyjnej poprzez neutralizację reaktywnych form tlenu, uczestniczy w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry i integralności tkanek, wspomaga odbudowę tkanek za sprawą nasilania syntezy kolagenu (gojenie się ran i oparzeń), reguluje ciśnienie tętnicze krwi, zapobiega tworzeniu się blaszki miażdżycowej oraz poprawia wchłanianie licznych składników mineralnych (np. wapnia, żelaza). Kwas askorbinowy wchłania się bardzo dobrze w jelicie cienkim na zasadzie transportu aktywnego, a jego wykorzystanie przez organizm determinują liczne czynniki, np. znacząco wzrasta podczas długotrwałego i intensywnego wysiłku fizycznego, w sytuacji występowania zaburzeń żołądkowo-jelitowych, czy u osób znajdujących się pod wpływem silnego stresu.

Napój przeznaczony jest szczególnie dla osób aktywnych fizycznie i sportowców zawodowych następujących dyscyplin: sporty walki, kulturystyka, wioślarstwo, bieg na krótkim dystansie, bieg z przeszkodami, pływanie, kolarstwo górskie. Efekt poprawy zdolności wysiłkowych wynikający z suplementacji beta-alaniny obserwowany jest w trakcie intensywnych ćwiczeń trwających od 60 do 240 sekund. Suplementacja β-alaniny podnosi poziom karnozyny w mięśniach i zwiększa zdolności buforujące, co redukuje poziom zakwaszenia mięśni i opóźnia odczucie zmęczenia. Warto podkreślić, że związek ten nie wykazuje działania doraźnego, dlatego korzystny wpływ stosowania β-alaniny na rozwój formy sportowej notowany jest po suplementacji wynoszącej około 4–10 tygodni, gdyż dopiero taki okres wiąże się z istotnym wysyceniem mięśni tym aminokwasem i optymalnym wzrostem poziomu karnozyny. Podobnie jak kreatyna, aminokwas ten kumuluje się w mięśniach i dopiero po wyraźnym wzroście jego poziomu można spodziewać się oczekiwanych efektów. Optymalna dzienna dawka beta alaniny wynosi około 4,8 – 6,4 g, choć w badaniach naukowych korzyści były zauważane również przy suplementacji w ilości 2 g na dobę. Zastosowane w badaniach dzienne dawki 4 – 6g wykazały zwiększenie koncentracji karnozyny w mięśniach aż do 64% po czterech tygodniach stosowania i do 80% po dziesięciu tygodniach suplementacji. Uważa się, że jedna porcja produktu powinna zawierać około 3 g aminokwasu i dokładnie tyle znajduje się w produkcie Beta Alanine Drink. Zdarza się jednak, że osoby suplementujące ten aminokwas w takiej dawce skarżą się na parestezje, czyli charakterystyczne mrowienie ciała będące wynikiem pobudzenia i wyładowań receptorów nerwowych zlokalizowanych pod skórą,. Należy wtedy podzielić dzienną dawkę suplementu diety na kilka mniejszych porcji zawierających miedzy 800, a 1500 mg beta-alaniny, aby zminimalizować wspomniany efekt. Warto dodać, że nie ma konieczności przyjmowania tego związku przed wysiłkiem, a najlepiej spożywać jedną porcję w ciągu dnia, a drugą porcję przed samym treningiem.

Podsumowując Beta Alanine Drink to optymalna kompozycja beta-alaniny i witaminy C w niezwykle unikalnej formie. Regularna suplementacja produktem może pomóc sportowcom wyczynowym i osobom aktywnym fizycznie w osiąganiu wyników, szczególnie jeśli intensywny wysiłek fizyczny w uprawianej dyscyplinie trwa od 60 do 240 sekund. Warto mocno podkreślić, że nie ma wielu składników suplementów diety dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, które są poparte przez tak liczną obecność dowodów naukowych potwierdzających skuteczność działania, jakimi dysponuje beta-alanina. Zdecydowanie zachęca to dietetyków sportowych do rekomendacji tego związku swoim podopiecznym startującym w zawodach i nastawionym na osiągnięcie najlepszego wyniku sportowego.

Piśmiennictwo:
1. Hill CA., Harris RC., Kim HJ. i wsp.: Influence of beta-alanine supplementation on skeletal muscle carnosine concentrations and high intensity cycling capacity. Amino Acids. 2007 Feb;32(2):225-33.
2. Stegen S., Blancquaert L., Everaert I. i wsp.: Meal and beta-alanine coingestion enhances muscle carnosine loading. Med Sci Sports Exerc. 2013 Aug;45(8):1478-85.
3. Hobson RM., Saunders B., Ball G. i wsp.: Effects of β-alanine supplementation on exercise performance: a meta-analysis. Amino Acids. 2012 Jul;43(1):25-37.
4. Blancquaert L., Everaert I., Derave W.: Beta-alanine supplementation, muscle carnosine and exercise performance. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2015, 18(1):63-70.
5. Nutrition and Athletic Performance. Medicine & Science in Sports & Exercise: March 2016 – Volume 48 – Issue 3 – p 543–568.
6. Saunders B., Elliott-Sale K., Artioli GG. i wsp.: β-alanine supplementation to improve exercise capacity and performance: a systematic review and meta-analysis. Br J Sports Med. 2017 Apr;51(8):658-669.
7. Trexler ET., Smith-Ryan AE., Stout JR. i wsp.: International society of sports nutrition position stand: Beta-Alanine. J Int Soc Sports Nutr. 2015 Jul 15;12:30.
8. Ducker KJ., Dawson B., Wallman KE.: Effect of beta-alanine supplementation on 2000-m rowing-ergometer performance. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2013;23(4):336–43.
9. Derave W., Everaert I., Beeckman S. i wsp.: Muscle Carnosine Metabolism and β-Alanine Supplementation in Relation to Exercise and Training. Sports Med 2010; 40 (3): 247-263.

Źródło: Artykuł sponsorowany
Autor: Mateusz Durbas
Dietetyk kliniczny, szkoleniowiec i prelegent na licznych konferencjach
Fundacja Godula-Hope, NZOZ GENOM