Niedawno informowaliśmy, że Gipara jako jedyna w Polsce wypuszcza kolekcję pochodzącą z recyklingu.

Bardziej eco próbują być również inne firmy odzieżowe. Światowy producent odzieży sportowej Adidas, ogłosił w poniedziałek, że do 2024 r. do produkcji będzie wykorzystywał plastik pochodzący z recyklingu. Zobowiązanie do wyeliminowania używania plastiku, o którym po raz pierwszy donosi Financial Times, obejmuje poliester. Wykorzystywany we wszystkim, od t-shirtów po sportowe biustonosze, materiał ten jest popularny w odzieży sportowej, ponieważ szybko schnie i niewiele waży.

Adidas (ADDDF) zadeklarował również, że zaprzestanie używania plastiku w swoich biurach, punktach sprzedaży detalicznej, magazynach i centrach dystrybucji, co pozwoli zaoszczędzić około 40 ton plastiku rocznie, począwszy od 2018 roku. Adidas to najnowszy producent z serii globalnych firm, który zobowiązał się do ograniczenia stosowania tworzyw sztucznych. Starbucks (SBUX) planuje wyeliminować plastikowe słomki ze swoich sklepów, a McDonald’s (MCD) wypróbowuje podobny program w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ikea wycofuje jednorazowy plastik ze swoich sklepów i restauracji.

Adidas oznajmił, że jego linia odzieży na wiosnę i lato 2019 r. będzie zawierać około 41% poliestru z recyklingu. Niemiecka firma spodziewa się również gwałtownego wzrostu sprzedaży swoich butów Parley, które są produkowane z plastikowych odpadów, które zostały przechwycone, zanim dotarły do oceanu. Mimo niewielkiej części globalnej sprzedaży, Adidas spodziewa się, że zakupy w tym roku wzrosną do 5 milionów par w porównaniu do 1 miliona w 2017 roku.

Globalne wykorzystanie tworzyw sztucznych wzrosło 20-krotnie w ciągu ostatnich 50 lat i oczekuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat podwoi się. Materiał jest tani i wszechstronny, ale rząd oraz konsumenci stają się coraz bardziej świadomi jak ważna jest ochrona środowiska. Badania pokazują, że do 2050 r. W oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. W skali globalnej tylko 14% plastiku jest zbierane w celu recyklingu. Wskaźnik ponownego użycia jest straszny w porównaniu z innymi materiałami – 58% papieru i do 90% żelaza i stali jest poddawanych recyklingowi.

Polecamy także:

Gipara z nową ekologiczną linią ubrań