źródło: materiały prasowe

Niemieckie przedsiębiorstwo sportowe Adidas, wystawiło na sprzedaż swoją amerykańską spółkę zależną Reebok. Przejęcie brandu miało miejsce w 2006r. jednak przez 15 lat nie udało się rozwinąć firmy.

Rozwój marki Adidas i Reebok niezależnie od siebie

CEO Adidasa Kasper Rorsted skomentował decyzję słowami: “Reebok i Adidas będą w stanie znacznie lepiej wykorzystać swój potencjał wzrostu niezależnie od siebie. W nadchodzących miesiącach będziemy sumiennie pracować, aby zapewnić pomyślną przyszłość marce Reebok i zespołowi, który za nią stoi”.

Decyzja o sprzedaży marki Reebok została podjęta w ramach pięcioletniej strategii rozwoju firmy Adidas. Strategia zostanie przedstawiona 10 marca 2021r. Wcześniejszy zakup brandu w 2006r. został podyktowany chęcią rozwoju Adidasa na rynku amerykańskim czyli rodzimym rynku największej konkurencji – Nike.

Lockdown pogorszył wyniki

Mimo początkowych sukcesów spółek, nie odnotowano spodziewanych wzrostów. Jak podają wirtualne media, marka obecnie stanowi 7% w sprzedaży Adidasa, w porównaniu z 18% w roku 2010. Plan naprawczy wdrażany od 2016r. przez Rorsteda finalnie nie odbudował pozycji marki Reebok. Przyczynił się do tego także lockdown, w związku z którym sklepy przymusowo były zamykane.

Adidas zapowiada skupienie się na rozwoju marki własnej, dla której obecnie widzi ogromny potencjał na rynku.

Przewiduje się, że potencjalnymi nabywcami Reeboka mogą być VF Corp (VFC), spółka macierzysta Vans i The North Face, która niedawno kupiła streetwearową markę Supreme za 2,1 miliarda dolarów.

Wszystko w rękach braci Dassler

Niemieckie przedsiębiorstwo zostało założone w 1924 przez braci Adolfa i Rudolfa Dasslerów jako “Gebrüder Dassler Schuhfabrik” czyli “Fabryka obuwia sportowego braci Dasslerów”. Po latach w związku z odmienną wizją firmy, bracia podzielili fabrykę. Logo oraz nazwa Adidas zostały zarejestrowane w 1949r. przez Adolfa, natomiast drugi z braci założył firmę konkurencyjną Puma (początkowa nazwa Ruda).

Polecamy także:

Najdziwniejsze siłownie świata- od filmu grozy po świat baśni!