źródło: materiały prasowe

Air Up to pierwsza na świecie butelka do picia, która nadaje smak wodzie wyłącznie za pomocą zapachu. Air Up została wybrana jako zwycięzca nagrody FIBO Innovation Award 2020 w kategorii start-up.

Innowacyjna Butelka Air Up działa na węch nie przez nos ale poprzez usta. Wymienne kapsułki zapachowe dzięki specjalnej technice dodają do wody małe, pachnące pęcherzyki powietrza. Po połknięciu wody, zapachy te oddzielają się od niej i wędrują przez gardło do ośrodka węchu, gdzie są postrzegane przez nasz mózg jako smak. Sam napój jednak nadal pozostaje czystą wodą. Kapsułki zapachowe nie stykają się z wodą, ponieważ zostały umieszczone w górnej części butelki.

 

Pojemność butelki to 650ml. Kapsułki zapachowe są oferowane w zestawach po 3 sztuki, które wystarczają na 15l wody. Na ten moment producent oferuje zapachy: coli, kardamonu, ogórka oraz bardziej klasyczne jak m.in. cytryna, wiśnia, brzoskwinia czy jabłko. Cena zestawu zaczyna się od 29.99 euro, natomiast kapsułki dokupimy już od 5.95 euro w zależności od zapachu.

Cel

W Niemczech roczna produkcja i sprzedaż jednorazowych butelek do napojów przekracza 16,45 miliardów sztuk. Rynek ten potęguje wytwarzanie niepotrzebnych i możliwych do uniknięcia odpadów z tworzyw sztucznych. Duża część z nich jest spalana w celu „recyklingu termicznego”, a tylko około 30% jest sortowanych w celu ponownego wykorzystania. Niektóre odpady z tworzyw sztucznych gromadzą się w oceanach i szkodzą ekosystemowi morskiemu.

Problem odpadów z butelek jednorazowego użytku nie został jak dotąd prawidłowo rozwiązany. Nawet pracochłonny niemiecki system kaucji butelek jednorazowych generuje współczynniki recyklingu tylko około 30%. Chociaż rynek butelek na wodę do samodzielnego napełniania jest rynkiem rozwijającym się, użycie butelek jednorazowych nie jest jeszcze odpowiednio ograniczone.

Air Up swoim innowacyjnym produktem wypowiedział wojnę nie tylko przeciwko zanieczyszczeniu środowiska ale także nadmiernemu spożyciu cukru w ​​napojach bezalkoholowych, oferując skuteczną pomoc osobom, które nie lubią pić zwykłej wody. Wszystkie produkty wód smakowych zawierają duże ilości aromatu, dodatków i co najmniej 5g cukru w 100ml.

Polecamy także:

Jakość, cena i różnorodność posiłków kluczowe przy wyborze diety pudełkowej – raport Kukuła Healthy Food 2020