źródło: www.lesmills.pl

Bez wątpienia, trening interwałowy HIIT jest treningiem o niezwykłej efektywności, zapewnia wspaniałe rezultaty. Badania przeprowadzone na osobach wykonujących siedzący tryb pracy wykazały, iż trening HIIT może w dużej mierze poprawić ich kondycję. Jak natomiast trening ten przekłada się na osoby wykonujące regularne treningi? Czy jest równie skuteczny?

Laboratorium Les Mills współpracowało z dr Jinger Gottschallem z Penn State, aby zbadać, w jaki sposób specjalna forma treningu HIIT, czyli LES MILLS GRIT ™, może zmienić kondycję regularnych ćwiczących.

Porównano grupę dorosłych wykonujących regularne treningi grupowe LES MILLS ™ przez pięć godzin w tygodniu z grupą, która zastąpiła jedną z ich godzinnych treningów cardio, dwoma LES MILLS GRIT . Zespół badawczy zmierzył sprawność tlenową, skład ciała, siłę górnej i dolnej części ciała oraz czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego na początku i na końcu sześciotygodniowego badania.

Po sześciu tygodniach badań okazało się, że u osób, które wykonywały trening LES MILLS GRIT zarejestrowano znacznie większy wzrost sprawności sercowo-naczyniowej i spadek poziomu triglicerydów, czyli ilości tłuszczu, który mamy we krwi. Nastąpiło zaskakujące zmniejszenie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a ich przyrost siły był znaczny – siła nóg poprawiła się o 15,7%, a wytrzymałość pleców wzrosła o zdumiewające 21,9%. Najbardziej imponujące jest to, że grupa, która wykonywała trening LES MILLS GRIT, zmniejszyła swój tłuszcz o 2,1% i spadła o 2,5 cm w obwodzie talii.

W innym badaniu wykorzystano zawodowych sportowców. Zespół piłkarzy zastąpił zwykłe siedmiogodzinne treningi poza sezonem zaledwie czterema godzinami i dodał dwa treningi GRIT LES MILLS. Pomimo skrócenia czasu treningu o dwie godziny tygodniowo, piłkarze zauważyli znaczące zmiany zarówno w budowie ciała, jak i poziomie sprawności.

Powyższe badania dowodzą, że 30 minutowy trening LES MILLS GRIT dwa razy w tygodniu spowoduje znaczące zmiany w kondycji i składzie ciała, obniży czynniki ryzyka chorób układu krążenia i poprawi sprawność fizyczną. Co więcej, odmiana treningu jak GRES LES MILLS może potencjalnie zmniejszyć ryzyko obrażeń związanych z treningiem, które mogą wynikać z tradycyjnych warunków treningowych, jak np. bieganie na odległość.

Polecamy także:

Trening interwałowy HIIT – jak zapewnić jego efektywność?