Anna Bogucka – COO Holmes Place Poland- marki Premium z 40 letnią tradycją. Wykształcenie i pasję połączyła realizując się w pracy zawodowej. Od 20 lat związana z branżą fitness, gdzie inspiruje siebie i innych do doskonalenia ciała i ducha. Zwolenniczka holistycznego podejścia do zdrowia.

Czytając dalej Pani biogram trafimy na zdanie „ przede wszystkim silna kobieta”. Od tego chciałabym zacząć naszą rozmowę. Czy w 2020r. w Europie, kobieta musi nadal udowadniać swoją siłę?

Rozumiem to określenie wieloaspektowo i jest to dalekie od stereotypu bezkompromisowej osoby, bez uśmiechu na twarzy. Mówię o sobie „silna” w kontekście osoby, która ma moc sprawczą, żeby rzeczy się działy, która ma charyzmę, żeby pociągnąć za sobą zespół profesjonalistów. Siła w 2020 roku to samoświadomość i poczucie własnej wartości, które sprawiają, że stoję mocno na ziemi. W końcu myślę o sobie jako o silnej osobie,  która bierze odpowiedzialność za biznes i sytuację pracujących w firmie osób i ich rodzin.

Od ponad 3 lat zajmuje Pani stanowisko COO w Holmes Place Poland. Kobiet na tak wysokich stanowiskach w branży fitness w Polsce jest niewiele. Czy możemy jeszcze mówić o szklanym suficie czy problem jednak tkwi w nas samych?

Sam fakt, że pada to pytanie sugeruje, że „jest coś na rzeczy”. Przykładowo żadną spółka z WIG20 nie kieruje kobieta. Według raportu Deloitte z 2019 roku sporządzonego na podstawie danych z ponad 400 spółek giełdowych tylko w 6% firm zarządzanych jest przez „Panią Prezes”. Są to fakty, które pokazują dysproporcję. Sądzę , że owo zjawisko ma podłoże społeczne. Kobiety z racji równoległej roli matki ustalają swoje priorytety w inny sposób i skupiają się na rodzinie. Biorąc pod uwagę, że do wysokich stanowisk dochodzi się z czasem, kobietom bywa z karierą nie po drodze. Zjawisko nie wynika na pewno z braku kompetencji, gorszego wykształcenia, czy innego systemu wartości kobiet. Wierzę , że jeżeli czegoś się chce, to jest to do osiągnięcia.

Jak być kobietą na tak wysokiej pozycji?

W naszej firmie, na poziomie europejskim, na stanowiskach dyrektorskich pracuje tyle samo kobiet co mężczyzn. Uważam, że to doskonałe uzupełnienie. Kobiety są równie analityczne co mężczyźni, natomiast miewają  przewagę w kompetencjach miękkich i częściej zwracają uwagę na czynnik ludzki. Jest to szczególnie ważne w branży usługowej. Niezadowolenie pracownika przekłada się wprost proporcjonalnie na wynik całego przedsięwzięcia.

“Biorąc pod uwagę, że do wysokich stanowisk dochodzi się z czasem, kobietom bywa z karierą nie po drodze.”

Jakie wyzwania stawia przed Panią zarządzanie marką typu Premium?

Marki typu premium stoją przed wyzwaniem bycia swoim adwokatem. Muszą udowodnić, dlaczego coś co kosztuje 69 zł w innym miejscu ma kosztować ponad 300zł.

Piękne wnętrza nie obronią się, ponieważ low costy w dzisiejszych czasach wyglądają designersko i po prostu świetnie.

Kluby premium, jak każdy biznes, muszą zatem doprecyzować swoje „Value Proposition”. To modny, ale też mądry termin. W Holmes Place wkładamy dużo pracy i pieniędzy w to, żeby budować społeczności wewnątrz klubu- tzw.      „ Club within the Club”. Społeczności są tworzone na bazie wspólnych sportowych pasji w ramach wydarzeń sportowych ale również podczas nieformalnych eventów o charakterze rozrywkowym czy edukacyjnym. Uważam też, że kluczem w prowadzeniu klubu premium są szczegóły. To one powodują , że pobyt w klubie jest miłym doświadczeniem. Mowa tu np. o dyskretnym, przyjaznym, personelu, personalizacji, różnych udogodnieniach.

W sieci Holmes Place, którą Pani zarządza, rzadko zmienia się kadra. W jaki sposób utrzymać niską rotację w zespole?

Zamknę to w 3 słowach: pasja, edukacja, przynależność – jest to moja konkluzja w tym temacie.

Branżę fitness budują wyjątkowi ludzie, wyróżniający się tym, że pasję połączyli z pracą, a tym samym hobby ze sposobem na życie. To niewątpliwie buduje mocne więzi. Nasz zespół managerski ma w przeważającej liczbie dwucyfrowy staż w firmie na swoim kącie. Holmes Place daje możliwość rozwoju swoich pasji poprzez realizowanie projektów Twojego pomysłu. Innym aspektem jest edukacja. 80% naszej kadry managerskiej przeszła roczne szkolenie Apprentice. Czerpiemy wiedzę bazując na doświadczeniach globalnych i bazujemy na wymianie doświadczeń z innymi krajami, zarówno w kwestii marketingu, sprzedaży czy produktu. To nic wyjątkowego mając na uwadze, że wiele firm organizuje takie programy. Jednak w branży fitness to jest nadal rzadkością. W końcu niska rotacja w zespole wynika z poczucia przynależności. Mówimy „ You belong here”. Trudno pożegnać miejsce, w którym otaczasz się ludźmi których lubisz, robisz rzeczy które lubisz. To dosyć banalne- ale prawdziwe.

“80% naszej kadry managerskiej przeszła roczne szkolenie Apprentice.”

Jakie działania marketingowe przynoszą najlepsze efekty w obecnych czasach i na jakich kanałach komunikacji skupia się marka Holmes Place?

W obecnych czasach często spotykamy się z  pewnego rodzaju brakiem zaufania i obiekcją „ drugiej fali”- ludzie są ostrożni. Jest trudniej niż wcześniej przekonać osobę niećwiczącą do rozpoczęcia aktywności właśnie teraz. Dużo łatwiej jest jeżeli uwiarygodnienie naszych działań dotyczących dbałości o higienę i bezpieczeństwo płynie z ust przyjaciela lub znajomego. Mowa tu o referralach, które teraz jeszcze bardziej niż kiedykolwiek są skutecznym źródłem sprzedaży.  Działamy tez onlinowo,  natomiast tylko w myśl zasady, że sprzedaż online musi być tak korzystna, że oferta nie stanowi bariery wejścia.

Jakie kierunki rozwoju poleciłaby Pani klubom, zważywszy na obecną sytuację?

Przypuszczam, że spodziewa się Pani opowieści o przeniesieniu działalności klubu do strefy online. Osobiście sądzę, że to jest ok, aczkolwiek nie ma w tym relacyjności, przynależności, wiec jako dodatkowe działania tak, jako główne nie. Spotkałam się kilkukrotnie ze zdaniem: „to nie to samo”.

Uważam, że branża powinna skupić się na budowaniu świadomości w kierunku promocji zdrowia i odporności. Holmes Place jest bardzo blisko z tego tupu komunikacją od lat. Sadzę, że w czasach pandemii są to hasła tak prawdziwe i aktualne jak nigdy dotąd. Jak to robić? Każdy musi znaleźć na to swój pomysł.

Dziękuję za rozmowę!

Polecamy także:

Sieć Holmes Place działa w myśl zasady: Nasza odpowiedzialność – Twoje bezpieczeństwo!