fot. basenytropikalne.pl

AQUAPARKI – TOP 5 : przegląd najnowszych inwestycji

Polska Aquaparkami stoi. Niewątpliwie, gigantyczny biznes generowany przez wodne atrakcje jest doceniany przez polskie miasta. Potencjał corocznych basenów przekłada się na wzrost atrakcyjności danej lokalizacji nie tylko w sezonie letnim, ale również zimą. Nie tylko wśród gości z Polski, ale również z zagranicy. Doskonałym przykładem może być chociażby Podhale, które mocno obstawione jest w wodne atrakcje od Krakowa przez Zakopane, Chochołów, Bukowinę i Białkę Tatrzańską. A te, które jeszcze ich nie mają są w trakcie inwestycji lub je planują. Oto przegląd najnowszych powstających inwestycji wodnych w Polsce. Przyjrzymy się nowością, jakie zamierzają zaoferować polskie miasta.

 

Fot. basenytropikalne.pl

BASENY TROPIKALNE BINKOWSKI RESORT, Kielce

Na powierzchni 11,5 tys. m2, w sercu Gór Świętokrzyskich powstają pierwsze w Polsce baseny tropikalne z imponującą oranżerią. 100 palm, 250 rodzajów innej tropikalnej roślinności ukryte pod rozsuwanym szklanym dachem, którego waga wynosi prawie 300 ton! Baseny witalne i aromatyczne, nowoczesny kompleks ośmiu saun z urozmaiconą, największą w Polsce sauną, w której jednocześnie przebywać może 130 osób. Baseny rekreacyjne o łącznej powierzchni 1200 m2 lustra wody, 3 zjeżdżalnie wodne oraz 2 wodne place zabaw dla dzieci, spa, basen zewnętrzny położony na wysokości 20 metrów kondygnacji oraz 3 potężne zjeżdżalnie – w tym 2 pontonowe, jakich jeszcze nie ma w Polsce. Pięciokondygnacyjny obiekt powstaje przy hotelu Binkowski, w miejscu w którym przed wojną znajdował się jeden z najnowocześniejszych basenów odkrytych w przedwojennej Polsce. W jednej chwili w parku wodnym w Kielcach będzie mogło wypoczywać  500-600 osób. Otwarcie planowane jest na wiosnę 2019 roku. Za projekt parku odpowiada kielecka Pracownia Architektoniczna Studio A Marzeny i Marka Pakułów, do której portfolio należy m.in. popularny aquapark w Krakowie.

Fot. dmitrimaruta /Fotolia

AQUAPARK, Częstochowa

W północnej części woj. śląskiego powstaje pierwszy aquapark. Po latach rozmów, Częstochowa w końcu będzie miała swój park wodny… i to w centrum miasta. Umowa na realizację została podpisana w 2017 roku, w sierpniu 2018 r. ruszają prace budowlane. Inwestycja obejmuje rozbudowę obecnej pływalni letniej o budynek z basenami krytymi, przebudowę istniejących dróg oraz budowę parkingów. Zgodnie ze wstępną koncepcją architektoniczną, wykonaną na bazie zleconego przez miasto programu funkcjonalno-użytkowego dla tej inwestycji, na parterze powstanie m.in. trzytorowy basen sportowy, baseny rekreacyjne m.in. ze zjeżdżalniami (część z nich będzie wyprowadzona na zewnątrz) oraz strefa dla dzieci. Na powierzchni 3,6 tysiąca m2 powstanie 900 m2 basenów. Projekt obejmuje budowę basenu ze sztuczną falą, dziką i leniwą rzekę oraz saunarium, do którego będzie można wejść bezpośrednio z zewnątrz, a także z części basenowej. Ważnym elementem projektu jest podziemny parking, który udało się wprowadzić w bryłę budynku. Koszt inwestycji do ponad 51 mln zł. Za budowę odpowiedzialne jest konsorcjum firm „Przemysłówka” i „Kar-Bud”. Za wykonanie koncepcji i projektu odpowiada Pracownia Architektoniczna Mariusza Szczuraszka. Aquapark ma powstać do 2020 roku.

Fot. krynica-zdroj.pl

AQUAPARK, Krynica Zdrój

W popularnym uzdrowisku obok Miejskiego Ośrodka Sportów i Rekreacji oraz kortów tenisowych przy ul. Park Sportowy powstaje Aquapark, który ma odmienić oblicze miasta i nadać nowy impuls rozwojowy gminie. Już niebawem Krynica dołączy do elitarnego grona górskich miejscowości wypoczynkowych, które obok standardowej oferty przyciągającej turystów w sezonie zimowym zdolne są dostarczyć odwiedzającym wystarczającej ilości atrakcji także poza sezonem. Park wodny w Krynicy będzie posiadał basen sportowy, baseny rekreacyjne, a także strefy dla dzieci, zjeżdżalnie wodne oraz strefę SPA. W saunarium nie zabraknie sauny fińskiej, parowej, suchej, a także groty śnieżnej. Przewidziano także miejsce na salę tepidarium.  Na terenie obiektu powstaną również baseny odkryte, boisko sportowe oraz siłownia i sala fitness. Nad bryłą budynku powstanie wieża, na szczycie której, na wysokości 9 metrów, zainstalowany zostanie start zjeżdżalni. Obiekt zostanie wyposażony w trybuny.

Fot. fabrykawody.eu

FABRYKA WODY, Szczecin

Gigantyczny, imponujący obiekt powstanie w Szczecinie. Baseny rekreacyjne i sportowe, zjeżdżalnie, największa w kraju strefa saun, lodowisko, plaża, ścianka wspinaczkowa, tarasy wypoczynkowe, park naukowy, wodny plac zabaw, zjeżdżalnie, strefa relaksacyjna VIP oraz strefa wypoczynkowa z basenem typu „infinity pool” z przelewem w postaci wodospadu. Fabryka Wody będzie miała największe w Polsce saunarium składające się z trzypoziomowego kompleksu saun, w którym wśród największych atrakcji wymienia się saunę origami oraz saunę wulkaniczną. Jak zapewnia inwestor, na Malediwy przeniesie nas sauna rajska, gdzie przy szumie oceanu i z napojem kokosowym w ręku poczujemy się jak na prawdziwej egzotycznej plaży. Interesującym elementem w saunarium nawiązującym do walorów edukacyjnych Fabryki Wody będzie planetarium, w którym będzie można oglądać konstelacje gwiezdne i tym samym odkrywać kosmos. W saunie nawiązującej do kubańskich klimatów, w której unosić będzie się zapach aromatycznej i energetycznej kawy oraz sauny różanej i ziołowej doświadczymy popularnej aromaterapii. Nie zabraknie też szczecińskich akcentów, w tzw. saunie zamkowej. Ofertę uzupełnią tradycyjne sauny fińskie, parowe, banie słowiańskie czy sauny nawiązujące do łaźni rzymskich. W saunach tematycznych ( bajkowa/kinowa) wyświetlane będą filmy dla dzieci, a w specjalnej łaźni parowej dla dzieci znajdą się elementy w kształcie klocków. Uzupełnieniem strefy saun będą zewnętrzne tarasy z hamakami i leżakami, baseny z masażerami, kąpiele solankowe, grota śnieżna, w której będzie można porzucać się śnieżkami oraz rozbudowana strefa gastronomiczna. Koszt budowy szczecińskiego Aquaparku wraz z wyposażeniem części wodnej to 123 000 000 zł. brutto. Wyposażenie części edukacyjnej to koszt ok. 30 000 00 zł. Otwarcie planowane jest na 2020 rok.

Fot. www.facebook.com/parkofpoland

SUNTAGO PARK OF POLAND, Mszczonów

Wisienką na torcie zamykającą nasz dzisiejszy przegląd jest Suntago Park od Poland powstający w Mszczonowie pod Warszawą. Będzie to największy w Polsce park wodny i największy zadaszony aquapark w Europie. W obiekcie powstanie 30 zjeżdżalni o łącznej długości ponad 3 kilometrów, łaźnie termalne, baseny, kompleks spa, 10 saun tematycznych, a na terenie ogrodu posadzonych zostanie 700 prawdziwych palm.  Roślinność została sprowadzona z Malezji, Florydy, Miami i Kostaryki. Aktualnie drzewa są już w Europie i przechodzą aklimatyzację i kwarantannę w Rotterdamie. Zostaną przewiezione do Polski dopiero, gdy park wodny Suntago będzie miał ściany i sufity. Kompleks będzie składał się z trzech różnych stref tematycznych: saunarium (ponad 10 różnego rodzaju tematycznych saun, prywatne gabinety masażu, mineralne baseny zdrowotne, solaria), strefy relaksu z otwieranym dachem, w której goście będą mogli zrelaksować się przy dwóch basenach o powierzchni 1 000 m2 oraz 20 000 m2 oraz wodna dżungla Jamango ( zjeżdżalnie, rwąca rzeka, akwen z falami, wodny plac zabaw dla dzieci). W Suntago Wodny Świat powstanie 5 restauracji oraz 4 bary. Całkowita powierzchnia Suntago wyniesie 67 000 mkw. Codziennie obiekt będzie miał możliwość przyjęcia do 15 tys. osób. Integralną częścią parku wodnego będzie czterogwiazdkowy hotel z około 240 pokojami i przestrzenią konferencyjną. Koszt budowy parku rozrywki Park of Poland w Mszczonowie wyniesie około miliard złotych. Inwestorem jest wywodzący się z Izraela Global City Holdings. Szacowany termin otwarcia to 2019 rok.

Zobacz także:

 

 

 

 

 

 

 

www.MagdalenaSzmidt.com/kontakt/