photo: vectorfusionart/ Fotolia

Architekt radzi…

TOP 5 – Akcesoria do klubu fitness 

Kluczowym walorem siłowni oprócz samego wykończenia wnętrz są wysokiej jakości sprzęty i akcesoria, które zwiększają komfort oraz efektywność treningu, a także wprowadzają różnorodność dodatkowych ćwiczeń. Obecnie na rynku pojawiły się już luksusowe wydania elementów wyposażenia do siłowni, zaprojektowane przez renomowanych projektantów, dzięki czemu każdy przyrząd wchodzący w skład przestrzeni podnoszony jest do rangi dzieła sztuki.

Wykończone w fornirze kettle, gryfy ze stali nierdzewnej, ławeczki w alcantarze, pięknie wykonane stojaki na hantle, nierzadko wyglądające jak uzupełniające przestrzeń wysokiej klasy dodatki wnętrzarskie. Granic praktycznie nie ma. Swoją siłownię możesz wyposażyć w worek treningowy od wielkiego domu mody Louis Vitton, bramę w kryształkach Svarovski, a nawet w bieżnię zaprojektowaną przez światowej sławy włoskiego architekta Antonio Citterio. Przedstawiamy 5 topowych grup akcesoriów, bez których Twoja siłownia nie obejdzie się.

Przedstawiamy wybrane przez naszego architekta TOP 5 akcesoriów, których nie powinno zabraknąć w siłowni. Przed Wami szereg ciekawostek, o których dotąd pewnie nie wiedzieliście…

  1. Kettlebells

Kettlebells są to odważniki, które mają unikalny kształt przypominający kulę z uchwytem. Zyskują przewagę nad zwykłymi hantlami, gdyż ich oryginalna forma zwiększa efektywność ćwiczeń, angażując wiele partii ciała. Nic dziwnego, że przykuły uwagę designerów, którzy wypuścili na rynek już wiele różnych kształtów kettli, oczywiście z uwagą na dopasowanie uchwytu, ergonomii obciążenia oraz wykończenia. Obecnie znajdziemy kettle w formie czaszki (ironskullfitness), głów różnych zwierząt (zoobells), części ciała, w wersji militarnej (Madfitter, założony przez crossfitera Logana Bartona, który 11 lat służył w marynarce wojennej). Niewiele osób wie, że kettlebell pochodzi z Rosji, a ich historia sięga 350 lat wstecz… Pierwotnie używane były jako przeciwwagi do ważenia towarów na rynku. Ludzie rzucali je dla rozrywki, a około roku 1900 dr Vladislav Krayevsky, pionier fitnessu w Rosji, zaczął ich używać do wzmacniania siły, przez co powoli rosła ich popularność. Największe uznanie zyskały jednak w chwili pojawienia się CrossFitu. Obecnie większość siłowni posiada oddzielną sekcję kettlebells, niejednokrotnie jednak gdzieś ukrytą w kącie, bądź w bardzo skromnym wydaniu.  Niestety, mimo że kettlebells zyskały ostatnio na popularności, wciąż są niedostatecznie wykorzystywane przez wielu kulturystów.

Może gdyby na siłowniach miały bardziej ekscytującą formę, zwróciłyby uwagę, na jaką zasługują… 🙂

 2. Hantle

Obecnie zwracamy uwagę na to, by sprzęt na siłowni nie tylko był  praktyczny, funkcjonalny i dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, ale także by odpowiadało nam jego wykończenie oraz był wykonany z wysokiej jakości materiału.

Oczywiste jest, że narzędzia profesjonalne przeznaczone do użytku na siłowniach  muszą być dostosowane do dużej częstotliwości oraz intensywności treningów. Jakość hantli znajduje przełożenie na jakość treningu. Produkty pochodzące z asortymentu renomowanych producentów są wykonywane z wysokogatunkowych materiałów, dzięki czemu odznaczają się dłuższą żywotnością oraz lepszą wytrzymałością. Na rynku dostępne są głównie hantle z masy betonowej pokryte winylem, neoprenowe (z żeliwynym wnętrzem), uretanowe czy gumowe, w różnych kolorach, które mają na uwadze urozmaicone potrzeby użytkowników, ale też i możliwości Inwestora.

Niemniej pojawiają się również marki zajmujące się  produkcją luksusowego osprzętu sportowego, które są adresowane do bardziej wymagających klientów, które do produkcji wykorzystują dobrej jakości wykończenia, jak: wysokiej klasy metale, materiały organiczne, czy szlachetne kruszce, stawiając równorzędnie do funkcjonalności –estetykę, jednocześnie potęgując nią przyjemność w użytkowaniu.

Jednym z przykładów takich ekskluzywnych akcesoriów są limitowane, ręcznie wykonane hantle ze 100 % drewna grenadil , pokryte  18-karatowym, żółtym złotem ( Hock Design). Ta sama firma w swojej ofercie posiada również stojaki na hantle oraz obciążenia wyrzeźbione z drobno zmielonego, litego orzecha z elementami ze stali nierdzewnej afeglide ™ .

Inni panowie, Josee Lepage i projektant Guillaume Sasseville, stworzyli na potrzeby wystawy 2 BOND na New York Design Week 2013, hantle z białego marmuru.

Wartym większej uwagi pomysłem jest natomiast kolekcja “Femton” młodego twórcy ze Szwecji Ali Safa A, który przeciwstawia się szerokiej gamie produktów treningowych z tworzyw sztucznych i proponuje do produkcji akcesoriów użycie naturalnych surowców takich jak: popiół, marmur i konopia. Projektant próbuje zmienić publiczne postrzeganie sprzętu do ćwiczeń, jednocześnie mając na celu zachęcenie do zdrowego życia i podniesienie świadomości ekologicznej. Jego oferta produktów głosi hasło: “zaprojektowane tak, aby stanowiły część wnętrza, zawsze widoczne i motywujące”, a zapewnia narzędzia do treningu z czystą i naturalną jakością materiału, rzadko spotykaną w sprzęcie do ćwiczeń. Kolekcja składa się z czterech aparatów – regulowanej hantli, koła rdzenia, dwóch beczek typu push-up i liny do skakania. Safa ma nadzieję na “przywrócenie tradycyjnych wartości do współczesnego kontekstu”.

“Femton” nie jest obecnie dostępny w sprzedaży, ale Safa rozmawiała z detalistami o możliwościach kolekcji limitowanej edycji w najbliższej przyszłości. “Femton Workout Kit” był natomiast wyświetlany, jako część tegorocznej wystawy Analogue Ways podczas Salone del Mobile, w OED Studio.

3. Ławki treningowe

Należą do grona podstawowych i popularnych sprzętów. Charakteryzują się prostą konstrukcją, niewielkimi gabarytami, a ponadto możemy je bez problemu przestawiać w przestrzeni. Są wytrzymałe i stabilne, mają niezwykle wszechstronny charakter. Kąt nachylenia w ławkach treningowych można regulować wedle własnych potrzeb, co pozwala na izolowanie rozmaitych grup mięśni. Ponadto najczęściej są składane, w związku, z czym idealnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie przestrzeń służąca do ich przechowywania jest ograniczona. Ogromnym plusem ławek jest możliwość dostosowania ich praktycznie do każdych gabarytów.

W zależności od modelu oraz od rodzaju wykonywanych na nim ćwiczeń ławki treningowe są wyposażone w rozmaite elementy takie jak, m. in.: wyciąg, stojak na sztangę (wyciskanie, przyrządy z systemem elastycznego oporu, etc.).

Przy wyborze odpowiedniej ławki treningowej trzeba koniecznie zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie (nośność ławki), głównie istotne przy wyciskaniu na niej ciężarów, rozmiar ławki (związany z możliwościami przestrzennymi miejsca). Musi być stabilna, ponieważ im bardziej profesjonalny będzie użytkownik, tym bardziej intensywny jest także jego trening, więc musi się to przekładać na stabilność ławki. Ważna jest jakość wykonania.

4. Gryf

Gryf to stalowy, często ryflowany drążek, na który nakłada się talerze obciążające. Razem z zaciskami, przytrzymującymi obciążenie, zestaw taki stanowi sztangę. Gryf jest podstawowym przyrządem treningowym w każdej siłowni. Wyróżniamy gryfy: proste, łamane, kratownice, krótkie, w sztandze zwykłej (ich zakończeniem jest gwintowane miejsce na ciężar bądź blokada nimbusową przy zakończeniach prostych), jak i olimpijskiej (zakończone obrotowymi tulejami).Poszczególne modele gryfów różnią się pomiędzy sobą nie tylko kształtem czy sposobem zakończenia, ale również i rozmiarami takimi jak długość oraz średnica.

Wielu projektantów, aby wyeksponować ten prosty, ale najważniejszy dla większości osób trenujących element, zgodnie z panującymi trendami projektuje specjalne stojaki, czy półki na nie, nierzadko sięgając po pomoc specjalistów w danych rzemiosłach: stolarzy, snycerów czy kamieniarzy. Taki ekspozytor gryfów może zarówno stanowić część wykończenia ściany, jak i być traktowany jako rzeźba czy piękny unikatowy mebel.

5. Bramy

Na użytek siłowni wykorzystywane są rozmaite maszyny i stanowiska treningowe. Do tych najważniejszych zalicza się bramę. Największą zaletą jej jest to, że umożliwia ona pracę nad praktycznie wszystkimi grupami mięśni jednocześnie. Wyposażona jest w wyciągi, drążki, ławeczki, różnorodne uchwyty. To spora oszczędność czasu i przy okazji miejsca, bo zamiast kilku urządzeń wystarczy jedno stanowisko.

Najbardziej luksusowe siłownie na świecie to często synteza najnowszej technologii, eleganckiego designu oraz wysokiej jakości materiałów. Z tej uwagi liderzy wyposażenia prześcigają się również w designie maszyn. Firma Technogym we współpracy z firmą Swarovski, wyprodukowała w 2011 elegancką wersję bramy, pokrytą w całości kryształkami.

 

 

Karolina Kocięda – Mgr inż architekt, ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Gdańskiej. Od ponad 10 lat trenująca kulturystycznie, czynna zawodowo architekt wnętrz i manager. Studentka Psychodietetyki.