Onboarding instruktorów zajęć grupowych – niepotrzebny obowiązek czy skuteczne metoda na zbudowanie efektywnego zespołu? Na to pytanie w czwartej już części Audytu Klubu Fitness odpowie Małgorzata Piasecka-Mróz, manager i właściciel klubu Warsztat Formy.
Biorąc pod uwagę konsekwencje Covid-19 dla branży fitness, patrząc na zdziesiątkowane zespoły i mając w perspektywie odrabianie strat przez kolejne lata, warto poświecić chwilę, by szczególnie teraz dopracować lub opracować wszelkie procesy w klubach fitness. Obawy związane z niestabilnością zatrudnienia dla instruktorów fitness, przebranżowienie się wielu dobrych instruktorów nie ułatwiają dzisiaj procesu rekrutacji. Z drugiej strony lockdown i ograniczone możliwości prowadzenia klubu dla wielu zespołów okazały się sprawdzianem lojalności i adaptacji do zmian, czego pozytywnym aspektem jest praca może z okrojonym, ale za to pewny zespołem. Jeśli chcemy mówić o efektywności strefy zajęć grupowych i odrabianiu strat, potrzebujemy dzisiaj szybko i dobrze wprowadzać nowych instruktorów, a z drugiej strony zadbać o powracających i tych, których na pokładzie mamy, bo głównie od ich zaangażowania będzie zależała frekwencja na zajęciach.
Nie rzucaj na pożarcie
Onboarding – czyli proces wprowadzania nowego pracownika, w klubach fitness jest niestety jak Yeti. Czasem jeszcze funkcjonuje na stanowisku obsługi klienta, sprzedaży, tak w strefie zajęć grupowych niestety traktowany jest wciąż po macoszemu.
Jakie zalety daje dobrze przeprowadzony onboarding?
- Większa motywacja i zaangażowanie nowych instruktoró
- Większa identyfikacja z klubem i budowanie relacji w zespole.
- Szybsza adaptacja instruktora, co przekłada się na jego efektywność i samodzielność.
- Lepsza atmosfera w pracy.
- Lepsza opinia o firmie, np. na social mediach, forach i portalach.
- Mniejszy współczynnik zmiany pracy.
W obecnym czasie powinniśmy skupić się nie tylko na onboardingu nowego instruktora, ale również re-boardingu powracających po przerwie instruktorów czy całych zespołów. Po rocznej nieobecności warto przypomnieć najważniejsze zasady funkcjonowania klubu, odświeżyć wiedzę na temat obsługi klienta, standardów – te rzeczy często uciekają, uzupełnić wiedzę o nowe procedury – np. pracy online, procedury sanitarne, protokoły powrotu do aktywności czy przypomnieć chociażby zasady udzielania pierwszej pomocy. Zamknięcie klubów czy praca online spowodowały, że „rozjechały” nam się również relacje w zespole. Warto również o to zadbać biorąc pod uwagę, że dzisiaj potrzebujemy zarówno dobrej atmosfery jak i efektywności. Jeśli ludziom będzie się dobrze w klubie pracowało będą polecać nasz klub nie tylko klientom, ale i przyszłym pracownikom.
Onboarding instruktora
Od czego zacząć?
- Jeśli nie masz w klubie spisanych i wdrożonych standardów pracy zacznij do spisania najważniejszych rzeczy, których od swojego instruktora chcesz wymagać, spisz również obowiązujące w klubie i zespole zasady zarówno te formalne jak i nieformalne. W stworzeniu odpowiedniego planu onboardingu najlepiej posłużyć się zakresem obowiązków instruktora zajęć grupowych w Twoim klubie. Możesz również skorzystać z załączonego do artykułu audytu strefy zajęć grupowych. Zastanów się czy wszystko na liście obowiązków jest aktualne, nie zapomnij o obowiązujących obecnie zasadach sanitarnych.
- Wybierz z listy rzeczy, które będą dotyczyły nowego instruktora i te, które włączysz do procesu re-boardingu instruktora powracającego po przerwie.
- Ustal priorytety – ustal kolejność, zaplanuj w czasie, to ważne by stworzyć razem z zespołem konkretny plan.
- Zasada Starego Byka – zastanów się: kto? Jak? I kiedy? może dane zadanie wykonać. Nie wszystko w procesie onboardingu będziesz robił sam. Pozwól ludziom uczyć się od siebie, to również dobra forma docenienia innych instruktoró
- Zastanów się co na danym etapie chcesz osiągnąć i jak zmierzysz/sprawdzisz efekty wprowadzonych działań.
Zasada 4C
W tworzeniu procesu onboardingu bardzo przydatna jest ZASADA 4C, która ułatwi Ci planowanie całego procesu. Przygotuj proces biorąc pod uwagę następujące etapy:
- Compliance (Procedury) – papierkowa robota, kwestie administracyjne itd.
- Clarification (Zadania i cele) – jasne cele i oczekiwania.
- Culture (Kultura) – formalne i nieformalne „zasad gry” w organizacji.
- Connection (Relacje) – integracja z klientami, zespołem i z misją firmy, czyli poczucie bycia „częścią rodziny”.***
Twój model onboardingu będzie różnił się w zależności od możliwości technicznych, finansowych, czasu jaki możesz poświęcić na proces wprowadzenia, jak i od tego kogo – w sensie doświadczenia, wiedzy, stażu pracy – do zespołu wprowadzasz. Np. instruktor początkujący czy tworzony w Twoim klubie od „0” będzie wymagał większego nakładu czasu ze względu na dłuższy okres szkolenia. Ubolewam nad tym, że proces onboardingu dla doświadczonych instruktorów pozyskiwanych z rynku, praktycznie w ogóle w klubach nie istnieje. Każdy klub, każdy zespół rządzi się swoimi zasadami, a dobry instruktor w innym klubie niekoniecznie sprawdzi się w Twoim. Poza tym jemu również – jak każdemu z nas – na początku nie jest łatwo.
Onboardingowa check-list
W opracowywaniu każdego procesu warto stworzyć kontrolną listę, w której rozpiszemy cały plan działań. Świetnie sprawdzą się w tej kwestii wszelkiego rodzaju organizacyjne aplikacje – np. Trello, To do list itp.
Przed startem:
- Zapoznawczy event – może być również jednym z etapów rekrutacji. Zaproszenie na organizowany przez klub event pozwala poznać się w warunkach bojowych. Dzięki temu obie strony będą mogły bardziej świadomie zdecydować, czy mają ochotę na przyszłą współpracę. Instruktor pozyskany spośród klubowiczów będzie też mógł poznać funkcjonowanie klubu „od kuchni”.
- „Welcome mail” – mail z powitaniem i planem procesu onboardingu.
Start:
- Pakiet startowy – spersonalizowany:
- Podręcznik instruktora – opis historii klubu, struktura organizacyjna, misja, wizja, wartości klubu, kodeks zasad – formalnych i nieformalnych, standardy pracy, procedury, check-listy, zakres obowiązków, opisy zajęć, zasady przyjmowania skarg, zeszyt praktyk (Instruktor początkujący), zasady współpracy z partnerami, adres e-mail, login do systemu itd.
- Zestaw powitalny – z klubowych gadżetów np. koszulka, bidon, ręcznik itp
- Spotkanie „na dzień dobry” z Managerem, Właścicielem – o ile to możliwe. Jeśli nie mamy możliwości spotkać się osobiście możemy powitać naszego pracownika „online” (np. Skype, FaceTime itp).
- Przydzielenie Opiekuna/Mentora/ – zgodnie za Zasadą Starego Byka, czyli osoby o odpowiednich zdolnościach komunikacyjnych – dobrego, zaangażowanego i przesiąkniętego wartościami klubu nauczyciela. Pamiętaj, że źle dobrany Opiekun może skutecznie „zatruć” nowego Instruktora. Rola Mentora to również możliwość dowartościowania zaangażowanych członków Zespołu.
- Zapoznanie z zespołem – przedstawienie na zebraniu, w grupie na fb, „wkupne” ciasto itp.
- Przedstawienie Klientom – budowanie autorytetu/praca nad wizerunkiem w social mediach, pokazywanie postępów w szkoleniu itd (wg ustalonego planu działania), zapoznanie w klubie.
- Udział w zajęciach innych instruktorów – według ustalonego z Opiekunem planu. To również dobry pomysł na integrację z Zespołem i zapoznanie z klubowiczami.
- Prowadzenie pierwszych samodzielnych zajęć – zajęcia zapowiedziane klientom przez managera/opiekuna i prowadzone w obecności opiekuna/managera – to zalecam przy wdrażaniu wszystkich instruktorów, w myśl zasady – “dobry instruktor w innym klubie niekoniecznie będzie dobry w Twoim”. Niestety rzadko o tym myślimy. Warunek jest jeden – musisz wiedzieć, czego od swoich ludzi chcesz wymagać. To również informacja dla klientów, że czuwasz nad jakością.
- Informacja zwrotna od opiekuna – w zeszycie praktyk (instruktor początkujący) lub karcie hospitacji (Instruktor zaawansowany), ocena filmu z zajęć, ankieta przeprowadzona wśród klientów.
- Sprawdzenie przyswojonej wiedzy o klubowych zasadach.
- Plan pracy na – 1 tydzień, 1 miesiąc, kwartał, 6 miesięcy, 1 rok.
- Powierzanie dodatkowych zadań – wdrażanie w wydarzenia klubowe, pomoc przy warsztatach, eventach, itd.
- Zaplanowanie szkoleń i warsztatów dokształcających – wg. potrzeb np. „Sprzedaż i marketing zajęć grupowych”, „Budowanie marki instruktora zajęć grupowych”, „5 gwiazdkowa obsług klienta”, „Pierwsza pomoc”, „Praca przed kamerą”, obsługa platformy do zajęć online” itd.
Po starcie:
- Ocena procesu przez “wciąganego na pokład” instruktora – jest ostatnim, a jednocześnie tak rzadko spotykanym etapem procesu onboardingowego. Dlaczego tak ważna?
- W czasie onboardingu warto zachęcać nowych instruktorów do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Warto przygotować ankietę po-onboardingową oceniającą poszczególne etapy procesu i prowadzących (po 1 tygodniu, miesiącu, kwartale). Dzięki temu będziemy dbali o jakość klubowego onboardingu.
- „Świeże oko” nowego instruktora może być również nieocenionym źródłem informacji, dzięki którym poprawimy nie tylko sam proces onboardingu, ale również doświadczenia naszych klientów.
Czy wszystko musisz wprowadzać u siebie? Oczywiście, że nie. Dopasuj proces do swoich możliwości pamiętając jednak, że każda firma jest tak dobra jak ludzie, którzy są w niej zatrudnieni.
Źródło:
*** – HR Inspiracje – Onboarding, Barbara Zych, 13 lipca 2015
Autor: Małgorzata Piasecka-Mróz
Czynny instruktor zajęć grupowych, trener personalny, trener przygotowania motorycznego. Od 8 lat właściciel i manager klubu Warsztat Formy. Szkoleniowiec i partner zarządzający Espresso Fitness Business Solutions. Wspiera kluby w efektywnym wykorzystaniu strefy zajęć grupowych. W Klubie Menadżerów Fitness prowadzi moduły związane właśnie z tą tematyką.