źródło: businessinsider.com.pl

Karen Parkin, szefowa ds. HR i członkini zarządu Adidasa, odchodzi z pracy – poinformowała spółka. Ma to związek z zarzutami pracowników, jakoby firma miała “systematyczne problemy z rasizmem”. Niektórzy pracownicy, według “Wall Street Journal”, wzywali spółkę do przeprowadzenia śledztwa ws. Parkin.

Karen Parkin pracowała w Adidasie od 1997 r., czyli przez 23 lata. Teraz odchodzi nie tylko ze stanowiska, ale całkowicie z firmy, w której ostatnio pełniła funkcję szefowej ds. HR i była odpowiedzialna m.in. za politykę różnorodności. Jej odejście ma efekt natychmiastowy – Parkin przestała pracować z dniem 30 czerwca.

Decyzja o odejściu Parkin to efekt protestów, jakie w Adidasie rozpoczęły się 5 czerwca – po tym, jak firma zareagowała na zabójstwo George’a Floyda, które wywołało zamieszki i ogromną debatę o rasizmie w USA. Adidas oczywiście opowiedział się przeciwko rasizmowi, co wywołało lawinę komentarzy pracowników. Ci zaczęli bowiem mówić o niekomfortowym i wręcz niebezpiecznym środowisku pracy dla osób czarnoskórych. Wskazywali również, że spółka niemrawo reaguje na ich prośby o reakcję. Dotyczy to zarówno pracowników w USA, jak i Niemczech.

Jak opisywał “New York Times”, Adidas chętnie współpracuje z czarnoskórymi gwiazdami, by reklamować swoje buty, ale czarnoskórych pracowników ignoruje, a czasem wręcz dyskryminuje. Niektórzy ujawnili, że w trakcie dyskusji np. o współpracy z czarnoskórymi sportowcami, na spotkaniach pojawiało się dużo stereotypów na temat osób o tym kolorze skóry. Dwóch pracowników, z którymi rozmawiał magazyn, przyznało też, że byli określani obraźliwymi słowami ze względu na kolor skóry. Według “NYT”, w głównej amerykańskiej siedzibie Adidasa tylko 4,5 proc. pracowników to osoby czarnoskóre.

W firmie powstał oficjalny ruch, obecnie zrzeszający 13 członków, ale reprezentujący ponad 100 pracowników z siedzib w USA i Niemczech. Ruch ten wysłał do kierownictwa spółki w Stanach 32-stronicowy dokument z opisem problemów oraz prośbami dotyczącymi m.in. uznania i reakcji na problemy rasowej niesprawiedliwości. Chodzi nie tylko o pracowników marki Adidas, ale również Reeboka, który należy do tej samej grupy.

W publicznym oświadczeniu na ten temat CEO Adidasa Kasper Rorsted zadeklarował, że tymczasowo przejmie obowiązki Parkin, dopóki nie zostanie wyznaczony jej następca.

Polecamy także:

Najnowszy model PUMA PROVOKE XT dla odważnych użytkowników!