Zasady bezpieczeństwa w treningu EMS – co trzeba wiedzieć?

Safety First – międzynarodowe wytyczne stosowania treningu EMS

Obecnie na rynku fitness obserwujemy wzrost zainteresowania zajęciami grupowymi, a także treningiem personalnym EMS. Sprawą bezpieczeństwa treningu wykorzystującego elektrostymulację mięśniową zajęli się ostatnio intensywnie niemieccy naukowcy. W przeprowadzonych badaniach ostrzegają przed treningiem EMS (lub treningu całego ciała metodą EMS) prowadzonym bez ścisłego nadzoru osobistego trenera. Ponadto alarmują, że grupowy trening EMS, w którym trener odpowiada za więcej niż dwie osoby, nie jest wskazany. Dlaczego? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu…

Trening EMS – na czym polega?

Trening personalny metodą EMS (Electrical Muscle Stimulation) jest jednym z wiodących trendów na europejskim rynku fitness, obecnie podbija także Polskę. Aspekt bezpieczeństwa odgrywa w nim znaczącą rolę, co pociąga za sobą decydującą, dodatkową odpowiedzialność trenera. Znaczną część napięcia mięśniowego osiąga się za sprawą intensywnego impulsu elektrycznego, a zadaniem trenera jest nie tylko zapewnienie prawidłowego technicznie wykonania ćwiczeń, ale dobór odpowiedniej intensywności elektrostymulacji. Musi być ona zawsze dostosowana do indywidualnej odporności ćwiczącego i w razie konieczności powinna być zmniejszana. Trener powinien nie tylko ustawiać bodźce indywidualnie i celowo dla każdego ćwiczącego, ale w każdej chwili musi mieć możliwość zmniejszania napięcia lub wyłączenia urządzenia. Jest to jedyny sposób, aby zagwarantować, że zagrożenie przeciążeniem – które można szybko wygenerować podczas treningu EMS – można z całą pewnością wykluczyć. Jest to główny powód, dla którego naukowcy wydziału sportu i eksperci treningu EMS wystawiają negatywną ocenę stosowania grupowego treningu EMS.

Eksperci zgadzają się, że nie należy przekraczać liczby dwóch osób ćwiczących z jednym trenerem. Wynika to z faktu, że obciążenia treningowe w postaci impulsu elektrycznego są konfigurowane indywidualnie. Efektywny, a zarazem bezpieczny trening, wymaga od trenera większej koncentracji i monitoringu podopiecznego podczas sesji.

Najważniejsze zasady bezpiecznego i skutecznego treningu EMS:

  • Trening musi być zawsze prowadzony przez wyszkolonego i certyfikowanego trenera. Tylko on jest świadomy zakresu wytycznych i może je odpowiednio stosować dla utrzymania efektywności i bezpieczeństwa jednostki treningowej.
  • Trener może prowadzić trening EMS max. Dla 2 osób w tym samym czasie – tylko wtedy jest w stanie zagwarantować skuteczność i bezpieczeństwo treningu.
  • Odstęp między dwiema sesjami treningowymi powinien wynosić, co najmniej 4 dni. Dzięki temu, zarówno efekty, cele treningowe i bezpieczeństwo może być zagwarantowane.

W przypadku treningu EMS ważne jest nie tylko prawidłowe wykonanie ćwiczeń, ale przede wszystkim odpowiednio dostosowane obciążenie treningowe, które nie przytłoczy ani też nie zaszkodzi ćwiczącemu. Trener w każdej chwili powinien monitorować jego intensywność i w razie konieczności korygować je.  Warto więc, aby producenci, trenerzy i użytkownicy stosowali się do naukowo wypracowanych wytycznych i zasad gwarantujących bezpieczeństwo i stabilny rozwój systemu EMS na świecie.

Więcej na temat treningu EMS, korzyści z inwestycji, jaką jest studio EMS oraz planowanych szkoleń dla trenerów, podczas których będzie można uzyskać międzynarodową licencję trenera EMS, na stoisku Miha Bodytec na FIWE, nr 32 w hali 3. Serdecznie zapraszamy!