fot. mat.prasowe

Bieg Kobiet imienia Ireny Szewińskiej

Już 20 października o godzinie 12:00 na Agrykoli w Warszawie odbędzie się „Irena Women’s Run”. Bieg dedykowany jest wyłącznie kobietom. Trasa ma długość 5 km i będzie przebiegać w okolicach Łazienek i Agrykoli.

Niedawno w Warszawie odbył się jeden z popularniejszych biegów w stolicy – Biegnij Warszawo. Wydarzenie zgromadziło blisko 7 tysięcy uczestników, z czego większość biegaczy (63%) stanowili mężczyźni. Teraz panie mają okazję poprawić statystyki.

Po zakończeniu kariery sportowej Irena Szewińska działała w polskim i światowym ruchu olimpijskim, aktywnie promując udział kobiet w sporcie. To właśnie z jej inicjatywy odbywa się Bieg Kobiet w Warszawie. W tym roku bieg odbędzie się po raz pierwszy bez udziału zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej.

– Irena Szewińska to kobieta, która aktywnie łączyła sportowy wyczyn ze społecznym czynem. Była inspiracją do tworzenia naprawdę wspaniałych projektów nie tylko sportu kobiecego. Jej aktywność mogliśmy obserwować podczas najważniejszych wydarzeń państwowych, spotkań międzynarodowych oraz konferencji na rzecz wielu akcji społecznych. Chciałbym, aby o jej wielkich osiągnięciach nigdy nie zapomniano, bo jej osoba jest w pełnej okazałości obrazem prawdziwego sportu i jego misji. – mówi Bogusław Mamiński, organizator Biegu i lekkoatleta, olimpijczyk, wicemistrz świata i Europy.

Już 20 października, w sobotę, dokładnie w imieniny mistrzyni Ireny Szewińskiej, odbędzie się “Irena Women’s Run”. Na ogrodzeniu stadionu, na którym niegdyś trenowała wybitna sportsmenka, zawisną zdjęcia z treningów i późniejszej kariery mistrzyni. Ich autorem jest Janusz Szewiński, prywatnie mąż i trener olimpijki, który fotografował Irenę na bieżni, treningach, zawodach i w okolicznościach prywatnych.

Zapisy na Bieg już trwają. Zapisz się na bieg  tutaj.

________________

Irena Szewińska to jedna z najsłynniejszych sportsmenek XX wieku i najwybitniejsza lekkoatletka w Polsce. Rekordy świata, medale i zwycięstwa sprawiły, że w 1974 roku została uznaną najlepszą sportsmenką globu. Żaden inny polski sportowiec nie dostąpił tak wielkiego zaszczytu, jakim było odebranie z rąk prezydenta Francji najwyższego sportowego wyróżnienia – Medalu Grand Prix Francuskiej Akademii Sportu. Jej największy sukces to pobicie rekordu świata na 400 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.