źródło: KPRM

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Premier Mateusz Morawiecki przedstawili harmonogram odmrażania gospodarki na najbliższe tygodnie, przygotowując przedsiębiorców do wznowienia działalności.

Znaczna poprawa sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz szeroko zakrojony program szczepień pozwolił na opracowanie szczegółowego planu, który obrazuje uwalnianie poszczególnych gałęzi gospodarki. To moment, na który czekali przedsiębiorcy od października, kiedy branża fitness została objęta drugim lockdownem.

Harmonogram uwzględnia otwarcie branży fitness, ale wbrew oczekiwaniom będzie to ostatni sektor jaki zostanie przywrócony. Od 29 maja powrócimy na siłownie i do klubów fitness zachowując ścisły reżim sanitarny. Obiekty te będą objęte ograniczeniem wejść 1osoba na 15 mkw.

Wcześniej, bo już od 1 maja rząd zdecydował o zwiększeniu liczby osób mogących uprawiać sport na świeżym powietrzu z 25 do 50. To potwierdzenie wcześniej przytaczanych badań, które wykazały niską transmisję wirusa na otwartych przestrzeniach. Od 1 maja także powrócą baseny, a także działalność zamkniętych obiektów sportowych jak korty tenisowe wyłącznie dla dzieci i młodzieży.

Przedstawiony plan rządu zostanie wdrożony jedynie w sytuacji utrzymania podobnej sytuacji epidemiologicznej jak obserwujemy obecnie. Możliwe jest także przyspieszenie luzowania obostrzeń.

“Chcemy, aby gospodarka wracała na normalne tory w sposób naturalny. Zwłaszcza te najbardziej poturbowane sektory” – zakończył Premier.