źródło: materiały prasowe

W sobotę, 17 października weszło w życie rozporządzenie, nakazujące zawieszenie działalności klubom fitness, siłowniom i aquaparkom. Zmiany zostały wprowadzone na skutek rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Od tego momenty trwają protesty branży, a właściciele obiektów podzielili się zaczynając swoją indywidualną walkę o przetrwanie.

Rozporządzenie dopuszcza prowadzenie dalszej działalności sportowej dla siłowni, klubów i centr sportowych przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych. Działalność mogą też prowadzić siłownie hotelowe, realizując usługi dla gości hotelowych oraz obiekty w szkołach i na uczelniach w ramach zajęć szkolnych.

W związku z bardzo niejasnymi zasadami dalszego funkcjonowania oraz podziałem obiektów na te, które mogą i nie mogą funkcjonować, operatorzy zaczęli wykorzystywać luki w rozporządzeniu dostosowując swoją ofertę.

Organizacja zawodów sportowych

Większość z obiektów, które pozostały otwarte zdecydowało się ogłosić przygotowania do zawodów sportowych. Organizują wewnętrzne mistrzostwa lub treningi z przygotowaniem do zawodów. Są też kluby, który pozostały otwarte wyłącznie dla sportowców, a decyzja o przyjściu została oddana Klubowiczom.

Sklep z możliwością odpłatnego testowania sprzętu i zgromadzenia religijne

Jedna z krakowskich siłowni zamieściła poniższy post na swoim facebooku:

“Skoro nie mogą funkcjonować siłownie – w miejsce naszej od dzisiaj otwieramy SKLEP ze sprzętem do ćwiczeń – nasze PKD to również 4764Z, więc możemy i zapraszamy wszystkich, którzy chcą testować odpłatnie nasze maszyny”

Skoro nie mogą funkcjonować zajęcia fitness – od dzisiaj ruszają w naszym klubie zgromadzenia religijne członków związku pn. „Kościół Zdrowego Ciała”. Trudno uwierzyć? W tym świecie wszystko jest przecież możliwe.

My nie tylko walczymy o zdrowie! My teraz walczymy o przetrwanie! O nasze miejsca pracy! O ludzi, którzy wrócili i stęsknili się za nami! O możliwość wyboru!

Informacja ta podzieliła nawet sam sektor sportowy. Polska Federacja Fitness przygotowując się do dzisiejszych rozmów z przedstawicielami rządu zaapelowała, aby wstrzymać się z decyzjami o ponownym otwarciu klubów:

“Niezależnie od powyższego, apelujemy do wszystkich właścicieli klubów i obiektów z naszego sektora o wstrzymanie się z podejmowaniem decyzji na temat otwierania obiektów przynajmniej do czasu ustalonego spotkania ze stroną rządzącą”

Decyzje właścicieli skrytykował Minister Zdrowia, pisząc na Twiterze, że jest przerażony brakiem odpowiedzialności osób, które prześcigają się w pomysłach na to, jak obejść nowe obostrzenia. Jak dodał “to skrajny egoizm”.

Operatorzy Klubów są zdezorientowani, bo rozporządzenie podzieliło branżę. Przepisy są niejasne i niedoprecyzowane. Jak powiedział Prezes PFF “przedstawiciele branży nie kryją żalu do rządu, bowiem do tej pory przestrzegali wszelkich zasad.”

W Polsce obecnie funkcjonuje blisko 3 tysiące Klubów Fitness zapewniających 100 tysięcy miejsc pracy!

Polecamy także:

Czy Kluby mogą nadal działać? -Interpretacja rozporządzenia