Najważniejsze kwestie, które mają wpływ na wysokość pensji

Temat zarobków jak zawsze budzi wiele kontrowersji. Dla kadry zarządzającej obiektami SPA& Wellness, jest ona dosyć złożona. Na wysokość wynagrodzenia wpływ ma kilka czynników. Dzisiaj skupimy się na przedstawieniu tych najważniejszych.

W pierwszej kolejności ustala się wysokość wynagrodzenia zasadniczego, czyli podstawowy element wynagrodzenia, który jest uzależniony od kilku czynników. Na pewno, ocenie poddawane jest dotychczasowe doświadczenie kandydata do pracy ,a co najważniejsze, doświadczenie w zarządzaniu obiektami SPA& Wellness. Nie jest tajemnicą, że osoby które zarządzały obiektami o uznanej marce na rynku, mają większe szanse na lepsze wynagrodzenie, niż osoby które dopiero zaczynają karierę managera. Znaczenie ma także, wielkość obiektu oraz rozpiętość kierowania, czyli zakres odpowiedzialności oraz ilość osób w zespole.

Na wysokość wynagrodzenia zasadniczego, wpływ ma także wykształcenie kandydata oraz dodatkowe szkolenia zawodowe jakimi może się wylegitymować. Rozmowa kwalifikacyjna ma zweryfikować podawane w CV informacje i czasami , o ile rekruterzy znają się na branży, tak właśnie się dzieje. Propozycje wynagrodzenia zasadniczego, mogą być bardzo różne , jednak z reguły jest to kwota oscylująca poniżej średniej krajowej. Pamiętać należy, że w różnych regionach kraju wyglądać to może nieco inaczej, ponieważ zależy to także od miejsca, w którym dany obiekt SPA& Wellness się znajduje. Inaczej jest w dużych miastach i sieciach hotelowych, inaczej w miejscowościach typowo wypoczynkowych a inaczej w obiektach miejskich bez zaplecza hotelowego.

Kolejnym elementem składowym wynagrodzenia, jest prowizja za osiągnięte wyniki finansowe. Najczęściej wyrażona jest w formie prowizji procentowej od osiągniętych obrotów netto. Wysokość takiej prowizji, uzależniona jest od marży na oferowane usługi i generowanego obrotu. Do tego należy doliczyć jeszcze prowizję za sprzedaż detaliczną , która w obiektach SPA& Wellness jest normą. Pamiętać należy, że manager SPA odpowiada za wiele obszarów a jego premia jest liczona od przychodu, wszystkich działów i sprzedaży detalicznej. A zatem, chce się zadać pytanie ILE?

Bardzo różnie, małe SPA raczej nie oferują zawrotnych pensji, bo najzwyczajniej nie mają z czego podzielić się zyskiem, zdecydowanie lepiej wygląda to w dużych ,prężnie działających obiektach hotelowych, które wykazują dużą dynamikę wzrostu sprzedaży.

Wynagrodzenia to nie tylko pensja, ale także liczne benefity pozapłacowe, na jakie mogą liczyć pracownicy SPA& Wellness. Korzystanie z obiektu wellness, zniżki na usługi i zabiegi, finansowanie szkoleń czy wyjazdy integracyjne, to także dodatkowy atut pracy w tej branży. W dużych, sieciowych obiektach, zwłaszcza w strukturach sieci hotelowych, ewidentnym magnesem dla kandydatów do pracy jest bardzo ciekawa ścieżka kariery, która w szybkim tempie pozwala awansować w ramach sieci. Ten atut jest bardzo cenny i niektórzy managerowie SPA decydują się na mniejsze zarobki oferowane w Polsce, po to aby za pewien czas, wyjechać do innych krajów i zarabiać więcej…

Anita Bajdalska – Certyfikowany Manager SPA, jedynego amerykańskiego stowarzyszenia ISPA. W 2009 roku uzyskała międzynarodowy certyfikat, uznany na świecie jako największe osiągnięcie w branży zarządzania obiektami. Od września 2011 do chwili obecnej, Członek Rady Nadzorczej Europejskiej Fundacji SPA.