W klubie fitness sprzedażą najczęściej zajmują się recepcjoniści, konsultanci, właściciele klubu bądź trenerzy personalni. W miejscach gdzie struktura jest bardziej rozbudowana, zwłaszcza w dużych sieciach, jest specjalnie dedykowana do tego osoba, potocznie zwana managerem sprzedaży. Najczęściej jest to osoba, która dobrze sprzedaje, ale niekoniecznie właściwie rozumie i potrafi właściwie zarządzać procesami w klubie

Poniżej znajduje się lista kluczowych procesów, które każdy dobry manager sprzedaży powinien znać:

1. Zatrudnij wysokiej jakości personel
Upewnij się, że masz plan działania w zakresie rekrutacji i zawsze poszukuj talentów, nawet jeśli tego nie potrzebujesz. Nigdy nie powinieneś dopuścić do sytuacji, w której  zatrudniasz kogoś na siłę tylko po to, by wypełnić miejsce. Prowadź proces rekrutacji cały czas, żeby wiedzieć jaka jest sytuacja na rynku. Być może przez przypadek trafisz na prawdziwy talent, który wzbogaci Twój zespół oraz podniesie wyniki sprzedażowe klubu.

2. Szkolenie personelu
Zarządzając sprzedażą i zespołem, zawsze znajdź czas na szkolenie personelu oraz regularny trening umiejętności. Sprzedaż ma to do siebie, że aby była skuteczna musi opierać się na określonych schematach i krokach. Wielu ludzi wraz ze stażem pracy zapomina o podstawach i idzie na skróty. Pamiętaj również żeby poświęcić więcej czasu i uwagi nowym pracownikom. Właściwe wdrożenie sprawi, że pracownik szybciej zacznie przynosić rezultaty. Unikniesz też ryzyka związanego z rezygnacją nowej osoby z pracy.

3. Wiedz, że warunki się zmieniają
Miej na uwadze, że rynek cały czas się zmienia. Obserwuj konkurencje, analizuj wyniki sprzedażowe. Jeśli dłużej pracujesz w branży, zauważysz że sezon się przesuwa.  Zawsze miej plan i nie odpuszczaj nawet w wakacje. Teoretycznie lato to okres niskobudżetowy, jednak z roku na rok rośnie popularność aktywności fizycznej. Ludzie trenują, żeby być zdrowymi, powoli aktywność staje się stylem życia a nie tylko półśrodkiem do uzyskania sylwetki na lato.

4. Proces sprzedaży i podstawy
Kilka kluczowych kroków, o których powinieneś pamiętać:
1) traktuj wszystkich potencjalnych klientów jak kupujących;
2) niezależnie od okoliczności, każdemu powinieneś zrobić prezentacje. Pamiętaj o analizie potrzeb,
3) usiądź przy każdej prezentacji;
4) użyj wydrukowanego arkuszu do prezentacji;
5) bądź miły;
6) poproś o zakup (nie bój się usłyszeć odmowy)

5. Zarządzanie
Upewnij się, że ustaliłeś jasne, realne cele i postępujesz zgodnie z wyznaczonymi zasadami.

6. Sprzedaż rozwiązań
Twoi potencjalni klienci chcą odpowiedzi na ich problemy. Kupują rozwiązania.

7. Save members
Warto zainstalować oprogramowanie, które pozwoli Ci dbać o swoich klubowiczów. Rozmawiaj z nimi, analizuj ich potrzeby oraz zachowanie, urozmaicaj trening. Bądź zawsze na bieżąco

8. Lead Management
Generowanie nowych leadów jest niezbędne i konieczne. Odpowiednie zarządzanie kontaktami pozwala zwiększyć sprzedaż nawet o 15% a także wskazuje kolejne kroki działania,

9. Plan działania
Wyznaczenie planu działania oraz punktu, do którego zmierzasz, pozwoli uzyskać kontrolę nad wynikami. Wyznacz cele dla siebie i swojego zespołu. Najlepiej zapisuj je rano i sprawdzaj pod koniec dnia. Ważne, żeby cały czas je podnosić zwiększając skuteczność działania.

10. Narzędzia sprzedaży
Podstawy to rejestracja gości, analiza potrzeb, arkusz prezentacji ceny, refferale,

11. Obsługa klienta

Nigdy nie zapominaj o klubowiczach, których już zapisałeś do klubu. Utrzymuj z nimi kontakt, interesuj się ich życiem. Sprzedaż to budowanie relacji. Sprzedając komuś karnet, często zyskujesz zaufanie tej osoby. Jeśli klient Cię polubi, przyprowadza kolejnych klientów właśnie do Ciebie.

12. Struktura
Czy masz wystarczająco dużo sprzedawców? Czy masz wystarczającą liczbę pracowników recepcji? Co powiesz na temat instruktorów? Upewnij się, że wszyscy są przeszkoleni.


Jubileusz Runmageddonu