Według raportu PMR suplementy i odżywki dla sportowców kupuje około 12% osób aktywnie spędzających czas. Głównymi miejscami, gdzie konsumenci deklarują zakup to sklepy z odżywkami (33%), oraz co ciekawe siłownie i kluby fitness. Do zakupu produktów dla osób aktywnych w miejscu treningu przyznało się aż 27% przebadanych osób. Co ciekawe w zdecydowanej większości są to mężczyźni, w wieku nie przekraczającym 34 lat(1).

Z punktu widzenia prowadzącego klub fitness jest to bardzo cenna informacja, która może bezpośrednio przyczynić się do zwiększenia obrotów klubie. W szczególności, że tego typu produkty z powodzeniem można wyeksponować na recepcji lub jej okolicy, czyli w miejscu, gdzie Klient będzie zawsze. W sytuacji, gdy mamy już wygospodarowane miejsce, należy zastanowić się nad doborem asortymentu.

Produkty Impulsowe

Warto w swojej ofercie mieć trzy rodzaje kategorii produktowych, które Klient będzie mógł zastosować: a) przed treningiem, b) podczas treningu i c) po treningu.

Do pierwszej kategorii produktów możemy śmiało zaliczyć wszelkiego rodzaju shoty przedtreningowe: w ofercie producentów możemy znaleźć produkty o klasycznym, pobudzającym składzie, a także boostery azotowe (zawierające w składzie np. l-argininę), czy też wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej.

Warto w swojej ofercie mieć również produkty, które można z powodzeniem stosować podczas treningu, jak choćby napoje z dodatkiem l-karnityny. Mogą być one stosowane także podczas zajęć fitness. Tego typu produkt jest doskonałą alternatywą dla popularnej wody mineralnej, a różne wersje smakowe z pewnością umilą również niejedną wyczerpującą sesję cardio. Jeśli w klubie prowadzone są zajęcia o wysokiej intensywności – również można zastanowić się nad wprowadzeniem do oferty żeli energetycznych.

Najszerszą gamą są zdecydowanie produkty, które można stosować po treningu. Szczególnie warto w swojej ofercie mieć wszelkiego rodzaju wafery i batony białkowe, które niezmiennie cieszą się bardzo dużą popularnością. Podobnie jak napoje zawierające BCAA, które standardowo już traktuje się jako wspomagające regenerację po treningu. Jako ofertę uzupełniającą można rozważyć również wprowadzenie produktów bez cukru, jak np. słodycze bez cukru, lizaki, gumy do żucia itd.

Osobny akapit poświęcę odżywkom białkowym. Jest to tzw. „must have” w ofercie klubu oraz najpopularniejsza kategoria wśród użytkowników suplementów i odżywek dla sportowców. Oprócz cech organoleptycznych, warto szczegółowo przyjrzeć się składowi oferowanej w klubie odzywki białkowej. Jej podstawową funkcją jest wsparcie organizmu w regeneracji. Dlatego też szczególne po treningu warto zaoferować Klientowi mieszankę izolatu białka serwatki (WPI) z koncentratem białka serwatki (WPC). Zróżnicowany czas wchłaniania poszczególnych frakcji z jednej strony szybko zabezpieczy mięśnie przed katabolizmem, a z drugiej dadzą uczucie sytości na czas powrotu do domu i przygotowania solidnego posiłku potreningowego.

Z uwagi na różną specyfikę klubów fitness, nie każda lokalizacja może zaoferować swoim Klientom przygotowanie gotowego szejka białkowego. Wtedy warto rozważyć wprowadzenie do oferty jednorazowych saszetek, oraz shakerów – w wielu klubach takie rozwiązanie funkcjonuje z powodzeniem!

Produkty w większych gramaturach

Oprócz produktów impulsowych, które cechują się wysoką rotacją, ale jednocześnie stosunkowo niską marżą (wartościową i procentową), warto także zastanowić się nad wprowadzeniem okrojonej oferty produktów w większych gramaturach. Oczywiście wszyscy liczymy się z tym, że klub fitness to nie sklep z odżywkami i nie zaoferujemy Klientowi pełnej palety gramatur, smaków, czy też wielu Marek. Dlatego też warto skupić się na podstawach, czyli produktach z najpopularniejszych kategorii, o wyrobionej renomie rynkowej.

Z moich obserwacji i rozmów przeprowadzonych podczas szkoleń z personelem klubów fitness wynika, że najlepiej sprzedającymi produktami są: odżywki białkowe, kreatyna, pre-workouty, aminokwasy BCAA, kompleksy witamin i minerałów, kofeina i produkty tzw. „modne” jak choćby bardzo popularne ostatnio Ashwagandha, czy Rhiodola

Argumentów za wprowadzeniem tego typu produktów jest kilka. Najważniejsze to przede wszystkim wysoka marża wartościowa i długa data ważności (od 18 do 24 miesięcy). Tych cech ze świeczką szukać wśród produktów impulsowych. Długi czas przydatności do spożycia pozwala wprowadzać testowo wybrane pozycje i sprawdzać ich atrakcyjność. Należy też pamiętać, że niektóre hurtownie oferujące opisywane produkty umożliwiają zakup danej pozycji już od jednej sztuki, co jest kolejnym argumentem za testowym wprowadzeniem produktów z większą gramaturą.

Podsumowanie
Klub fitness oprócz mocno rozbudowanej oferty treningowej, może również generować wysoki obrót na działaniach dodatkowych, jak na przykład sprzedaż suplementów i odżywek dla sportowców. Warto także zaznaczyć, że trend w branży fitness jest wyraźnie rosnący. Aż 64% Polaków deklaruje aktywność fizyczną, z czego ponad 6,5 mln uprawia sport w obiektach zamkniętych – głównie siłowniach(2). Te dane pozwalają domniemywać, konsument suplementów i odżywek coraz chętniej będzie szukać swoich ulubionych produktów z tej kategorii w klubie fitness, dlatego już teraz warto pomyśleć nad uzupełnieniem oferty produktów impulsowych o pozycje o dużej gramaturze.

Przypisy:

(1) Badanie PMR: 31% osób aktywnych kupuje odżywki w sklepach
https://healthcaremarketexperts.com/aktualnosci/badanie-pmr-31-osob-aktywnych-kupuje-odzywki-w-sklepach/

(2) Raport Multisport Index 2019

https://www.benefitsystems.pl/fileadmin/benefitsystems/relacje_inwestorskie/Centrum_Prasowe/MultiSport_Index_2019/Pelny_raport_MultiSport_Index_2019.pdf

Artykuł eksperta:

Tomasz Jarzębiński

Marketing Manager w Bodypak z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w branży suplementów i odżywek dla sportowców. Absolwent krakowskich uczelni: Akademii Ekonomicznej i Akademii Górniczo-Hutniczej. Prywatnie ojciec dwójki dzieci, kibic Wisły Kraków, amator siłowni i jazdy na rowerze.

 

 

 

Polecamy także:

 

Dlaczego tak ważna jest współpraca trenera personalnego z fizjoterapeutą i ortopedą – na przykładzie choroby zwyrodnieniowej stawów