źródło: materiały prasowe

Badania American College of Sports Medicine dowodzą, że pracownicy, którzy ćwiczą w czasie pracy ok. 30-60 minut, są średnio o 15% bardziej produktywni w tym dniu. Aktywność sportowa pracowników wpływa na ich kondycję zdrowotną, ogranicza absencję chorobową oraz stanowi antidotum na stres. Dzięki niej pracownicy mają więcej energii i są bardziej skoncentrowani. Aktywność fizyczna podnosi kreatywność i może prowadzić do powstawania przełomowych idei w biznesie. W Stanach Zjednoczonych i na Zachodzie Europy może ona już dziś stanowić do 20% czasu pracy.

W Polsce – jak podaje firma konsultingowa Willis Towers Watson – w najbliższych latach 80% pracodawców zamierza rozszerzyć ofertę benefitów podnosząc aktywność sportową swoich pracowników. Obecnie jedynie 13% firm ma w pełni wdrożoną strategię z zakresu corporate wellness, gdzie dla świata współczynnik ten wynosi 50%. Wynika to z braku działań programowych, dostosowanych do konkretnych grup zawodowych i predyspozycji osobowych. Brakuje trendsetterów i pasjonatów w tym zakresie, a także organizacji, które chciałyby budować swoje USP w ten sposób.

U podstawy corporate wellness leży założenie, że wiedza i umiejętności pracowników są równie ważne jak ich zdrowie i kondycja fizyczna.

Czy warto inwestować w tym kierunku?

Na pewno tak! Programy corporate wellness zostały wymienione jako jedne z 7 trendów w branży fitness na rok 2021 wg ISPO i DIFG Deutsche Industrieverband für Fitness und Gesundheit (German Industrial Association for Fitness and Health).

W jaki sposób realizują programy corporate wellness największe firmy świata?

1. Klub fitness w miejscu pracy

Nie każdy może zapewnić pracownikom centrum fitness o powierzchni 72 000 stóp kwadratowych, ale Chesapeake Energy uważa, że jest to całkowicie uzasadniony wydatek. Centrum fitness oferuje basen o wymiarach olimpijskich, ściankę wspinaczkową i dostęp do trenerów personalnych.

2. Transport publiczny

Kampus Facebooka w Palo Alto zapewnia program wypożyczania rowerów do przemieszczania się po kampusie zamiast jeździć samochodem. Rise natomiast zachęca do korzystania z transportu publicznego, zwracając pracownikom koszty biletów tranzytowych.

3. Usługi paramedyczne
Google oferuje swoim pracownikom usługi paramedyczne, takie jak masaże w trakcie pracy. Google zatrudnia 35 masażystów w swoich biurach w Stanach Zjednoczonych. I nie bez powodu rok rocznie jest wyróżniany jako jedno z najlepszych miejsc pracy na świecie. Wykraczanie poza oczekiwania swoich pracowników wpływa na wizerunek firmy.

4. Zajęcia jogi
Mobify oferuje zajęcia jogi dwa razy w tygodniu. Jeśli pozwala na to pogoda, zajęcia są przenoszone na dach, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na ocean i góry Vancouver. Najważniejszym elementem uprawiania jogi jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, niestety wiele firm korzysta z sal konferencyjnych lub wypoczynkowych, aby zapewnić dostęp do zajęć przez cały dzień.

5. Wyzwania zdrowotne
Rise realizuje miesięczne wyzwania związane z wybraną przez pracownika formą treningu oraz wdrażaniem zdrowych nawyków. Śledząc postępy pracowników wyznacza osoby uprawnione do co miesięcznych nagród.

Raport „Rusz się! Jak wspierać aktywność sportową pracodawców” przygotowany przez Well.hr pokazuje jak firmy w Polsce działają w tym obszarze.

Na terenie Volkswagen Poznań działa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe.

W swoim kompleksie biurowo-fabrycznym w Sochaczewie Mars oferuje pracownikom dostęp do siłowni, sali fitness i boiska piłkarskiego. Własną siłownię ma też firma Beiersdorf w Poznaniu.

Pracownicy Levi Strauss Poland w Płocku czy BHP uczestniczą natomiast w prowadzonych zajęciach prozdrowotnych.

Firmy wspierają też wybrane dyscypliny. Pracodawcy chętnie finansują treningi biegowe, rowerowe czy triathlonowe, a także organizują rozgrywki sportowe.

Pełen raport można pobrać na tutaj

Jak pokazuje dynamicznie zmieniający się rynek pracy, a także oczekiwania pracowników, dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne również w czasie pracy, to ważny element zarówno wizerunkowy jak i ekonomiczny każdego przedsiębiorstwa i otwarta ścieżka rozwoju dla branży usług fitness i zdrowia.