photo: WrightStudio/ Fotolia

CRM po mistrzowsku

część I

Z nowym miesiącem rozpoczynamy kolejny niezwykle interesujący cykl na portalu. Wiemy już wiele o retencji, więc teraz czas skupić swoją uwagę i zagłębić się w zagadnienia systemu CRM. Przed Wami listopadowy cykl pięciu merytorycznych artykułów prezentujący sposoby jego umiejętnego wykorzystywania. Lektura przybliży strategię, którą należy obrać, aby klub fitness osiągnął sukces i stanął w czołówce z konkurentami z branży.

Wszyscy w teorii wiemy, czym jest CRM (z ang. Customer Relationship Management), ale czy potrafimy z niego umiejętnie korzystać tak, by dawał jak najlepsze rezultaty?

Zacznijmy od tego, że możemy wyróżnić zjawisko CRM jako ogół działań spełniających filozofię naszej marki i nakierowanych na zaspokojenie potrzeb klienta. Oprócz tego CRM to także narzędzie technologiczne ułatwiające tę pracę. Trudno dziś wyobrazić sobie działalność klubu fitness bez tego typu rozwiązań. Czasy ręcznego wprowadzania danych, zapisywania notatek w kalendarzu należą do przeszłości. Dziś możesz czerpać korzyści z systemu niezależnie od tego, czy prowadzisz niewielki obiekt, czy zarządzasz siecią klubów fitness.

Istnieje wiele definicji systemu CRM. Niektóre źródła eksponują działania skoncentrowane na strategii wspierania czynności marketingowych, procesu sprzedaży oraz obsługi klienta. Inne wyjaśnienia tego terminu wskazują na ciągłość procesu, jakim jest efektywne zarządzanie relacjami z klientem. Bez wątpienia CRM to także ciągły proces budowania lojalności i wykorzystywania wiedzy o kliencie oraz jego potrzebach, a także szczegółowe określenie jego wartości.

Warto wiedzieć, że celem działań CRM nie jest bezpośrednio pozyskiwanie nowych klientów, ale przede wszystkim kreowanie lojalności zdobytych już klubowiczów. Możemy to osiągnąć właśnie dzięki efektywnemu zaspokajaniu ich indywidualnych potrzeb. Wszystko to możliwe jest dzięki połączeniu i równoczesnym wykorzystaniu technologicznych narzędzi, umiejętności strategicznego planowania, działań marketingowych oraz – przede wszystkim –  efektywnego wykorzystania wiedzy o kliencie. Pamiętaj, że CRM to nie tylko narzędzie. Wykorzystaj potencjał tego systemu do ugruntowania silnej filozofii Twojego biznesu.

Jeżeli przegapiłeś październikowy cykl od eFitness, poświęcony zagadnieniu retencji, serdecznie zachęcam Cię do lektury. >>>> “Zostań mistrzem retencji” <<<<

Łukasz Balicki – Prezes i współtwórca eFitness, producenta oprogramowania do zarządzania klubami fitness, będącego liderem na polskim rynku. Pozytywna siła napędowa do rozwoju zespołu eFitness i produktów dostępnych w portfolio marki. Od wielu lat aktywny partner, uczestnik i prelegent imprez branżowych w kraju i zagranicą. Autor licznych artykułów merytorycznych na łamach prasy związanej z fitnessem i zarządzaniem. Pomysłodawca i organizator Fitness Management Maraton – warsztatów dla kadry zarządzającej klubami fitness. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i programu MBA Poznań-Atlanta.