Znacie to powiedzenie, że nikt nie rodzi się sprzedawcą? Wielu z nas ma błędne przekonanie, że sobie nie poradzi w pracy w call center, bo nie posiada pewnych umiejętności handlowca. Trzeba z tym walczyć i zacząć myśleć pozytywnie! Może i brzmi to trochę banalnie, ale w gruncie rzeczy to na ile jesteśmy skuteczni decydujemy my sami. Może się wydawać, że zmiana nastawienia jest trudna. Wszystko, jednak jest możliwe o ile nasz stopień zaangażowanie jest wysoki.

Zacznijmy od tego, że warto docenić umiejętności, które są naszymi naturalnymi talentami. Jestem przekonany, że wielu z nas w jakiejś dziedzinie wyróżnia  się spośród innych. Niektórzy są naturalnie pewni siebie, inni mają ”dobrą gadkę”, a jeszcze inni nie stresują się przy trudniejszych klientach. Warto zwrócić, że każdej takiej cechy można się wyuczyć. Ludzie błędnie zakładają, że inni są od nich w czymś lepsi i zamiast dążyć do osiągnięcia takiego samemu poziomu, poddają się już na starcie. Bądźmy dla siebie bardziej wyrozumiali..

Zastanówmy się również nad zmianą punktu widzenia. Czy da się być skutecznym sprzedawcą przez cały czas? Oczywiście, że nie. Nikt z nas nie jest robotem zaprogramowanym tak, aby zawsze miał na wszystko siłę i nigdy się nie poddawał.Nie da się być również szczęśliwym przez 24/7. Warto czasem dać sobie taryfę ulgową i nauczyć być zadowolonym z rzeczywistości, która jest przeplatana rozczarowaniem, bólem, smutkiem czy zmartwieniami. Prof. Santos, z punktu widzenia psychologii szczęścia twierdzi, że “Szczęście to kwestia znalezienia czasu na rzeczy, które są dla nas ważne, które coś znaczą.” Gdy jesteśmy szczęśliwi, łatwiej nam osiągnąć sukces na polu zawodowym. Nauczmy się cieszyć tym co mamy i doceńmy, jak dużo już osiągnęliśmy.

Dobry sprzedawca zdaje sobie sprawę, że zmiana służy każdemu człowiekowi. Co przez to rozumieć? Jeśli człowiek uważa, że coś mu się należy, to najczęściej szybko się tym nudzi. Należy cały rozwijać się i wprowadzać nowe techniki, nawyki oraz wyzwania w swojej pracy. Słyszeliście kiedyś, że spontaniczność to najskuteczniejsza broń w walce o klienta? Coś w tym jest, szczególnie, że każda osoba jest inna i co innego może wpłynąć na jej decyzje zakupowe. To właśnie, dlatego warto dbać o ciągłą zmianę perspektywy, aby za bardzo nie przyzwyczajać się do chwili obecnej. Nie chcesz być znudzony tym co robisz? Spróbuj sam modyfikować skrypty, zmieniać rozmowę z klientem oraz próbować nowych technik sprzedaży. Przekonasz się, jaką możesz mieć z tego frajdę, jak tylko zaczniesz to wdrażać.

Artykuł eksperta
Mateusz Piwowarski

Polecamy także:

 

Określenie grupy docelowej w klubie fitness jako krok do opracowania oferty i strategii marketingowej w klubie fitness

 

kontakt@branzafitness.pl