źródło: lesmills.com

Badania wykazują, że jeśli ćwiczymy w grupie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że osiągniemy efekty niż wtedy, gdy wykonamy je samodzielnie. Z czego wynika ta zależność?

W 2011 roku dr Jinger Gottschall wraz ze swoim zespołem z Uniwersytetu Stanowego Penn postanowili zbadać, w jaki sposób sprawność fizyczna grupy może wpływać na długoterminową miłość do ćwiczeń i zapewnić korzyści zdrowotne niezbędne do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Badanie o nazwie Get Fit Together trwało 30 dni i wzięło w nim udział 25 nieaktywnych fizycznie osób. Osoby najpierw przeszły sześciotygodniowy okres na wprowadzenie ich do ćwiczeń. Następnie, opracowano harmonogram ćwiczeń przez sześć dni w tygodniu, wykonując różne treningi LES MILLS ™, z zakresu aktywności fizycznej.

Uczestnikom badania podobało się zmniejszenie masy ciała, procentowej masy tłuszczowej i całkowitego cholesterolu, a także wzrost zużycia tlenu i procentowej masy beztłuszczowej. Średnio opóźnili wystąpienie choroby sercowo-naczyniowej o 3,6 roku.

W tym 30-tygodniowym badaniu, 20 z 25 uczestników badania nigdy nie opuściło treningu. Zarejestrowano wskaźnik zgodności wynoszący 98,8 procent, który jest prawie niespotykany w badaniach nad ćwiczeniami. Gottschall twierdzi, że tak wysoki poziom zaangażowania podkreśla, jak połączenie stałych ćwiczeń ze wsparciem innych może zdziałać cuda.

Zupełnie inne badanie, przeprowadzone kilka lat później, bo w 2017r. również potwierdziło teorię, że zajęcia w grupie są dużo bardziej efektywne. W  12-tygodniowym badaniu stwierdzono, że Ci, którzy ćwiczyli w grupach uzyskali znacznie wyższe wyniki pod względem redukcji stresu oraz jakości życia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego w porównaniu do osób, które ćwiczyły same.

Nasze wyniki pokazują, że naprawdę jesteśmy “zwierzętami społecznymi”, jeśli chodzi o treningi. Maksymalizacja efektu grupowego prowadzi do wysokiego poziomu tego, co nazwaliśmy„ grupowością”. Im wyższy poziom zgrupowania, tym bardziej widzimy wzrost radości, satysfakcji i wysiłku danej osoby – mówi szef działu badań Les Mills, Bryce Hastings.

Polecamy także:

Treningi sztuk walki dla zwiększenia dochodów klubu