W miniony weekend odbywały się jedyne w tym roku targi branży fitness w formie stacjonarnej – FIWE Fitness Trade Show 2020. Pierwszy dzień targów został zaplanowany dla biznesu. Podczas wydarzenia miała miejsce debata dla ekspertów branży fitness, gdzie po raz kolejny mieli okazje do skonfrontowania swoich opinii na tematy najbardziej nurtujące branże.

W tym roku debata została zainicjowana przez Prezesa Polskiej Federacji Fitness – Tomasza Napiórkowskiego. Przy stole usiedli również Łukasz Dojka (CEO & Founder Xtreme Fitness Gyms), Łukasz Nowakowski (CFO co-owner Xtreme Fitness Gyms), Paweł Grzywna (OK System Polska) oraz Arkadiusz Wolski (Co Founder Harder). Debatę poprowadził Krzysztof Pakulec, a tematem przewodnim była ocena sytuacji rynku fitness w Polsce oraz prognoza zmian na rok 2021.

Debata miała charakter doradczy, ze względu na obecną sytuację w jakiej znalazła się cała branża. Prelegenci podzielili się swoimi praktykami i doświadczeniem, aby pomóc Klubom zaplanować działania na najbliższy czas i pokazać jak odrobić straty po okresie lockdown.

Wspólnym mianownikiem rozmów było zdrowie i edukacja. To czynniki, które będą determinować rynek w przyszłości. “Musimy przestać budować piękne ciała, a zacząć budować zdrowe społeczeństwo. Zdrowie powinno być kojarzone z fitnessem, a fitness ze zdrowiem.”zaznaczył Paweł Grzywna, Dyrektor Director of Product w OK System Polska S.A

Eksperci wskazali jak zwiększyć penetrację rynku i ilość klientów:

  • Odpowiedni marketing, planowany odpowiednio wcześniej
  • Realizacja sprawdzonych praktyk z rynków zagranicznych, w których wskaźnik aktywizacji społeczeństwa jest wiele wyższy od Polski
  • Edukacja i uświadamianie społeczeństwa
  • Dotarcie do nowych grup docelowych połączone z przygotowaniem odpowiedniej oferty
  • Budowanie społeczności klubowej, tzw. “klub w klubie”. To zasada, którą stale realizuje sieć Xtreme Fitness Gyms
  • Bycie częścią akcji prozdrowotnych, utożsamianie się z nimi i udostępnianie takich zachowania

Tomasz Napiórkowski zaznaczył, że Polska Federacja Fitness, aby wspomóc penetrację rynku ma w przygotowaniu akcję “Narodowy Tydzień Fitness”, do której zachęcał zebranych właścicieli Klubów.

Eksperci analizując możliwość ekspansji zagranicznych sieci na polski rynek w kolejnych latach zgodnie stwierdzili, że duże sieci nie będą widziały dla siebie miejsca oraz korzyści, ponieważ dominatorem na polskim rynku są operatorzy kart zewnętrznych. Ponadto okres pandemii osłabił nie tylko branżę fitness w Polsce ale na całym świecie. Łukasz Dojka zaznaczył, że obecnie mamy trend odwrotny, widzimy wyjście takich sieci jak Fitness 24/7, Icon a jeszcze wcześniej Pure. Widoczny będzie i już jest trend zagranicznych klubów butikowych. Arek Wolski przyznał, że jego sieć klubów Harder zdążyła odrobić straty, ponieważ do realizacji założonego budżetu potrzebuje o wiele mniej klientów niż kluby typu low cost. Klient klubu butikowego nie płaci za karnet, natomiast kupuje efekty, po które przyszedł. Jeśli zapewnimy mu efekt, będzie chciał go utrzymać i pozostanie w naszym klubie.

Przedstawicie sieci Xtreme Fitness Gyms, Łukasz Dojka oraz Łukasz Nowakowski przedstawili na swoim przykładzie jak ważny jest stały kontakt z klientami. W tym celu zbudowali swój system CRM oraz aplikację. Projekty te pomogły im również uniezależnić się od partnerów kart sportowych. Procent udziału w przychodach w ich Klubach jest na poziomie poniżej 15 procent.

“Właściciele Klubów muszą zrozumieć, że tymi samymi narzędziami nie odbudują prawidłowego funkcjonowania swoich obiektów” zaznaczył Arek Wolski. “Obecnie najlepszym klientem nie jest ten, kto kupił karnet i nie chodzi, bo kiedyś przestanie przychodzić.”

Paweł Grzywna dodał, że dla Niego jako operatora kart zewnętrznych równie istotne jest, aby klient korzystał z produktu jaki zakupił i polecał go dalej. Jako firma może dokonać zmian swojej oferty, aby była rentowna natomiast zadowolenie z produktu pozostaje ważniejsze.

Polecamy także:

Fitness Platinium wraz z OK System zachęca do oddawania krwi