Pierwszy kwartał tego roku jest bardzo dynamiczny zwłaszcza w kręgu sportów sylwetkowych. Dwie ważne Federacje organizują debiuty kulturystyczne w podobnym czasie – PZKFiTS i NPC Worldwide & IFBB Proffesional League. Na temat specyfiki zawodów, uprawnień, spodziewanej liczby zawodników, a także popularności sportów sylwetkowych postanowiliśmy porozmawiać z Wiceprezesem PZKFiTS Andrzejem Michalakiem oraz Robertem Piotrkowiczem z Międzynarodowego Festiwalu Sportów Sylwetkowych Federacji NPC Worldwide & IFBB Proffesional League (Międzynarodowych Debiutów NPC Worldwide w Sportach Sylwetkowych).

Wielu debiutantów zastanawia się, czy wziąć udział w debiutach Federacji NPC Worldwide & IFBB Proffesional League czy PZKiTS. Do jakich przywilejów uprawnia zdobycie tytułów w Państwa zawodach?

Andrzej Michalak (Wiceprezes PZKFiTS):

PZKFiTS jest polskim związkiem sportowym uznanym przez Ministerstwo Sportu i przez Polską Agencję Antydopingową, działającym w oparciu o Ustawę o Sporcie. Jest więc jedyną organizacją zamocowaną w polskim prawodawstwie sportowym, odpowiedzialną za nadzorowanie sportów sylwetkowych w Polsce, ustanawianiem przepisów regulujących rywalizację sportową, organizowaniem Mistrzostw Polski i Pucharów Polski oraz udział polskich zawodników w rywalizacji międzynarodowej.

Z tego tytułu PZKFiTS należy do Międzynarodowej Federacji Kulturystyki i Fitness (IFBB), będącej członkiem Globalnego Stowarzyszenie Międzynarodowych Federacji Sportowych (GAISF) – jedyną organizacją sportową odpowiedzialną za sporty sylwetkowe na świecie. Inne organizacje są po prostu komercyjnymi firmami, próbującymi zarobić pieniądze na nieuprawnionym wkraczaniu w obszar działania PZKFiTS, a na szczeblu międzynarodowym – IFBB. Nie mając swoich zawodników, próbują na wszelkie możliwe sposoby kaperować naszych zawodników, a ich głównymi „twarzami” są byłe „gwiazdy” PZKFiTS, które były lub nadal są zawieszone przez POLADA za wykroczenia antydopingowe.

W ten sposób tworzy się coś w rodzaju :”rajów dopingowych”, osłabiając skuteczność walki z dopingiem w polskim sporcie. Zawodnicy startujący w ramach rywalizacji sportowej prowadzonej przez PZKFiTS mają prawo ubiegania się o zakwalifikowanie do reprezentacji Polski na zawody międzynarodowe typu Mistrzostwa Świata i Europy oraz imprezy niższej rangi (Diamond Cup, Grand Prix, inne pucharowe). Reprezentacja Polski na MŚ i ME uczestniczy w nich na koszt PZKFiTS. Zdobywając medale na ME lub MŚ zawodnicy nabierają prawa do otrzymywania stypendiów z Ministerstwa Sportu oraz nagrody specjalnej za wybitne osiągnięcia sportowe. Co więcej, mogą walczyć o punkty w rocznym Rankingu IFBB w swojej konkurencji, gdzie pierwsza dziesiątka otrzymuje także pokaźne nagrody finansowe. Przy odpowiednio dużych sukcesach mogą wreszcie przejść na zawodowstwo IFBB Elite Pro, gdzie nagrody finansowe oferowane są dla najlepszych na każdej imprezie.
Start w „Debiutach PZKFiTS” upoważnia do zapisania się do jednego z klubów sportach stowarzyszonych w PZKFiTS, a więc uzyskanie Licencji sportowca wyczynowego.

Robert Piotrkowicz – organizator Międzynarodowego Festiwalu Sportów Sylwetkowych Federacji NPC Worldwide & IFBB Proffesional League

Zawodnicy startujący w naszej federacji NPC (NPC Worldwide & IFBB Proffesional League) mogą startować w zawodach na całym świecie bez konieczności uzyskania zgody ze strony federacji i stowarzyszania się w organizacjach sportowych oraz brać udział w zawodach dowolnych innych federacji bez żadnych obostrzeń ani konsekwencji lub kar z tym związanych. Najlepsi zawodnicy na naszych zawodach otrzymują kwalifikacje i będą mieli prawo reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata NPC Worldwide w USA, w Atlancie 9-11 października 2020 r. Mistrzostwa te odbędą się podczas pierwszej edycji multisportowego festiwalu o nazwie ATHLETICON, którego twórcą i organizatorem jest Dwayne “The Rock” Johnson (szczegóły).

O tym, kto otrzyma prawo reprezentowania naszego kraju na Mistrzostwach Świata NPC Worldwide decyduje system punktowy oparty na rankingu zawodników prowadzonym przez NPC Worldwide zgodnie z regulaminem ( KLIKNIJ ). Nie decyduje o tym więc trener kadry danej federacji, tylko rezultaty osiągnięte przez każdego zawodnika na zawodach. Jest to więc najbardziej obiektywny i sprawiedliwy system i taki, jakiego oczekują zawodnicy. Ten system punktowy jest wzorowany na systemie kwalifikacji na Mr. Olympia, swego rodzaju Mistrzostwa Świata Zawodowców IFBB Proffesional League, czyli najważniejsze i najbardziej prestiżowe zawody w sportach sylwetkowych na całym świecie.

Bardzo ważną rzeczą, która wyróżnia federację NPC Worldwide jest to, że jej zawody sędziują wyłącznie certyfikowani i doświadczeni sędziowie NPC z całego świata, którzy w żaden sposób nie mogą być związani ze startującymi i ocenianymi przez nich zawodnikami. A z doświadczenia wiem że jest to główna bolączka wielu innych federacji kulturystycznych. Dla mnie taka sytuacja zawsze będzie niedopuszczalna i będę robił wszystko, aby jej uniknąć. Jako Promotor i organizator zawodów federacji NPC Worldwide w Polsce, będę na to zawsze zwracał baczną uwagę. Bardzo zależy mi na tym, aby zawodnicy byli oceniani obiektywnie i zgodnie z obowiązującymi kryteriami i przepisami. Żadne znajomości ani powiązania nie mogą mieć najmniejszego wpływu na obiektywizm i celność ocen sędziowskich.

Dodatkowo, każdy zawodnik należący do NPC Worldwide ma prawo startować w najbardziej prestiżowych zawodach dla amatorów na całym świecie czyli na 11 zawodach o nazwie Amateur Olympia, organizowanych w USA, Hiszpanii, UK, Chinach, Japonii i wielu innych krajach. Dodatkowo zawodnicy, również bez żadnych eliminacji i zgód, mogą startować w zawodach Arnold Classic w USA, Australii i Ameryce Południowej, a od przyszłego roku również w europejskiej edycji rozgrywanej w UK.

Federacja NPC Worldwide organizuje w bieżącym roku ponad 200 zawodów dla amatorów na całym świecie, otwartych dla zawodników z Polski i wszystkich innych krajów, jeśli tylko zechcą w nich wystartować. Możliwości rozwoju kariery w naszej federacji są właściwie nieograniczone. Tylko start w zawodach NPC Worldwide otwiera zawodnikom drogę do zdobycia najważniejszych i najbardziej prestiżowych tytułów w kulturystyce czyli tytułu Mr. oraz Ms. Olympia. Starty w innych federacjach niestety nie umożliwiają tego. Jestem bardzo wdzięczny władzom federacji i dumny z tego, że reprezentuję i promuję wśród polskich i europejskich zawodników najlepszą i najsilniejszą federację w kulturystyce i fitness na świecie czyli NPC Worldwide & IFBB Proffesional League.

Jakie nagrody są przewidziane dla uczestników?

Andrzej Michalak (Wiceprezes PZKFiTS):

IFBB wprowadziła niedawno cały system startów międzynarodowych dla debiutantów, w którym mogą oni startować przez cały rok kalendarzowy, w którym nastąpił debiut. PZKFiTS planuje wysyłanie reprezentacji Polski, złożonej z najlepszych debiutantów, na takie imprezy. Najbliższa to IFBB Beginners Cup, która odbędzie się w Luksemburgu w dniach 28-29 marca br. Ponadto, debiutanci mają także prawo startu we wszystkich imprezach krajowych, z Mistrzostwami Polski włącznie oraz ubiegania się o wejście do reprezentacji kraju na zawody międzynarodowe. Na samych „Debiutach” wręczane są także nagrody od sponsorów, co zależy od ich hojności.

Robert Piotrkowicz – organizator Międzynarodowego Festiwalu Sportów Sylwetkowych Federacji NPC Worldwide & IFBB Proffesional League:

Obecnie pula nagród dla zawodników wynosi ponad 590000zł i rośnie z tygodnia na tydzień. Mam już 15 branżowych partnerów i sponsorów, którzy ufundowali mnóstwo bardzo atrakcyjnych nagród dla zwycięzców, a także wartościowe upominki dla wszystkich startujących. Moim zdaniem najbardziej wartościowymi nagrodami są w pełni sponsorowane wyjazdy, pobyty i starty w międzynarodowych zawodach takich jak Amateur Olympia w USA ( sponsorem jest firma 7NUTRITION) , Amateur Olympia w Hiszpanii (sponsorem jest firma Xtreme Fitness Gyms), Amateur Arnold Classic w USA (sponsorem jest Sklepzawodnika.pl) oraz kilkadziesiąt sponsorowanych startów w międzynarodowych zawodach z serii PRO QUALIFIER, których fundatorem jestem ja sam.

Oczywiście najbardziej prestiżowymi nagrodami, które mogą wygrać zawodnicy startujący w naszych zawodach, jest 7 kart IFBB PRO LEAGUE, które to dają prawo rywalizowania z najlepszymi zawodnikami na całym świecie w takich zawodach jak: Mr. Olympia czy Arnold Classic USA. Oczywiście nagród rzeczowych nie będę wymieniał, bo jest ich całe mnóstwo. Więcej informacji o partnerach, sponsorach i ufundowanych nagrodach czytelnicy znajdą na oficjalnej stronie zawodów NPC i jednocześnie oficjalnej stronie federacji NPC Worldwide w Polsce (link). Z dokładną listą partnerów i nagród można zapoznać się w poniższym poście (KLIKNIJ).

Ilu zawodników się Państwo spodziewają podczas tegorocznych debiutów?

Andrzej Michalak (Wiceprezes PZKFiTS):

Historia „Debiutów PZKFiTS” zaczęła się w 1994 r. Minęło więc już 25-lecie. W pierwszych latach startowało na nich po około 20 zawodników. PZKFiTS tak udało się spopularyzować „Debiuty”, że ostatnio liczba startujących przekraczała 300 osób. W roku ubiegłym było ich 286. Co przyniesie ten rok, zobaczymy.

Robert Piotrkowicz – organizator Międzynarodowego Festiwalu Sportów Sylwetkowych Federacji NPC Worldwide & IFBB Proffesional League:

Kibice mogą liczyć na znakomitą obsadę ze strony startujących zawodniczek i zawodników z Polski i z całego świata. Na targach branżowych odbywających się podczas Festiwalu będzie można spotkać kilkunastu znakomitych zawodników ligi zawodowej IFBB PRO z Polski i zagranicy. Między innymi uczestników zawodów Mr. Olympia oraz Arnold Classic w USA. Już dzisiaj mogę wszystkim zakomunikować, iż na podstawie listy zgłoszonych zawodników, pierwsza edycja Festiwalu Sportów Sylwetkowych NPC zgromadzi największą liczbę startujących zawodników w dotychczasowej historii polskiej kulturystyki. Lista liczy już ponad 700 zawodników a do zawodów zostało jeszcze kilkanaście najbardziej “gorących” dni zgłoszeń. Jestem pewien, że kolejne edycje Festiwalu w tym roku, które odbędą się w maju oraz we wrześniu, zgromadzą podobną lub jeszcze większą liczbę startujących.

Jak Państwo widzą zainteresowanie kulturystyką w Polsce? Czy cały czas mamy tendencję wzrostową?

Andrzej Michalak (Wiceprezes PZKFiTS):

Według raportu „The European Health & Fitness Market 2019” (Deloitte) w Polsce działa aktualnie 2700 klubów fitness, w których regularnie ćwiczy 2,9 mln osób. Generują one przychody w wysokości 4,2 mld zł. Analitycy podają roczny wzrost na poziomie 3,5%, który nadal powinien się utrzymywać. (Podsumowanie tego raportu – KLIKNIJ) Jeśli chodzi o startujących zawodników i zawodniczki w ramach PZKFiTS, to ich liczba utrzymuje na poziomie 2100 rocznie i przez ostatnie 3 lata była dość stabilna.

Dziękujemy bardzo za komentarze.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach. Nasz Portal będzie na bieżąco relacjonował eventy. Wszystkim startującym życzymy powodzenia.
Dla przypomnienia:

Debiuty Kulturystyczne PZKFiTS 2020 roku odbędą się w dniach 28.02-1.03.2020 w Centrum Kongresowym Targów Kielce

Międzynarodowy Festiwal Sportów Sylwetkowych Federacji NPC Worldwide & IFBB Proffesional League – 21-23.02.2020:

-Międzynarodowe Debiuty NPC Worldwide w Sportach Sylwetkowych
-Międzynarodowe Mistrzostwa Polski NPC Worldwide w Sportach Sylwetkowych
-International Xtreme Fitness Challenge – IFBB PRO Qualifier

Harmonogram zawodów i weryfikacji:
Kalendarz zawodów NPC w Polsce: