Do klubu fitness chodzi się po to, by poczuć się lepiej, zdrowiej, piękniej. By to osiągnąć, nie wystarczy już rozpiska ćwiczeń, prosta sztanga i bieżnia. Coraz częściej użytkownicy chcą, aby w drodze na szczyt formy towarzyszyły im inteligentnie zaprojektowane sprzęty fitness.

Ludzie cenią piękne samochody, na zakupach zwracają uwagę na sezonowe trendy, dlatego naturalne jest, że i w klubie fitness poszukują estetycznych rozwiązań. Przy wyborze stałego miejsca ćwiczeń z pewnością będą się kierować dostępnymi tam sprzętami: zarówno ich wyglądem, jak i funkcjonalnością. Stale rosnąca liczba klubów w Polsce oznacza, że dobrze zaprojektowane przyrządy będą stanowić znaczącą przewagę konkurencyjną, ułatwiającą pozyskanie klientów.

Czy nowe wyposażenie to efektywniejszy trening?

Postęp technologiczny dotyka wszystkich obszarów naszego życia. Także tych dotyczących aktywności fizycznej: smartwatche, mnogość mobilnych aplikacji, zaawansowana odzież dla sportowców. A co z najważniejszym, czyli przyrządami? Bez nich poprawa wydolności, wzrost siły czy kształtowanie sylwetki nigdy się nie uda. Odpowiednio zaprojektowane obciążenia, piłki do ćwiczeń czy maszyny mają kluczowy wpływ na efektywność treningów. Pozwolą na szybszą realizację założonego planu, a także sprawią, że poniesiony wysiłek w krótszym czasie przyniesie pożądane rezultaty. Co więcej, odpowiedni design w klubie fitness zwiększa bezpieczeństwo ćwiczących.

Bywalcy takich klubów z pewnością dostrzegają metamorfozę, jaką one przeszły od typowych osiedlowych siłowni, nierzadko urządzonych w spartańskich warunkach. Ta rzeczywiście dobra zmiana nie zaszłaby bez udziału projektantów. Z rosnącym zadowoleniem obserwuję stale rosnącą świadomość menedżerów i właścicieli klubów, którzy do współpracy przy ich rozwoju coraz częściej zapraszają biura projektowe, w tym Husarska Design Studio.

Ile może udźwignąć projektant?

By jak najlepiej zaprojektować sprzęt należy najpierw dogłębnie poznać zarówno oczekiwania właścicieli, opinie użytkowników i trenerów oraz charakterystykę wykorzystywanych urządzeń. Taką metodę pracy przyjęliśmy w Husarska Design Studio i jak do tej pory, sprawdza się ona bez zarzutu dając nam niezbędną wiedzę do projektowania.

Ćwiczący najlepiej widzą niedostatki przyrządów, którymi posługują się na co dzień. Pogłębiony wywiad przynosi cenne informacje, jak np. to, że podobne do siebie wizualnie obciążenia utrudniają zachowanie porządku na sali oraz szybkie i płynne wykonywanie serii ćwiczeń. Dzięki kontaktom z trenerami, a nierzadko nawet i fizjoterapeutami, mój zespół może dowiedzieć się, jakie dodatkowe funkcjonalności sprzętu zaprojektować. Uważam że praca w zespołach interdyscyplinarnych jest jedyną drogą do powstawania innowacyjnych rozwiązań w branży.

Ale projektant musi pójść jeszcze o krok dalej i samemu przekonać się, jak sprawdzają się testowane urządzenia w praktyce. Nawet jeśli projektuję coś od nowa, uważnie przyglądam się produktom konkurencji. Tak jak trenerzy oceniają je pod kątem efektywności w budowie tkanki mięśniowej, tak jak z zespołem Husarska Design Studio analizujemy je w aspekcie jakości oraz bezpieczeństwa. Nie obejdzie się bez realnego, fizycznego wysiłku – wcielamy się w ćwiczących i korzystamy z urządzeń.

Wysiłek intelektualny popłaca.

Zgromadziwszy te wszystkie informacje, możemy przystąpić do projektowania. Na tym etapie niezbędna jest szczegółowa wiedza dotycząca poszczególnych materiałów, dopuszczalnych obciążeń i ludzkiej anatomii oraz fizjologii wysiłku fizycznego. Świadomość, że tworzone przez nas urządzenia będą miały wpływ na ludzkie zdrowie, jest szczególnie motywująca.

To w tym momencie widać, że design wbrew pozorom nie jest tylko wyglądem. Design to przede wszystkim ergonomia, wygoda, bezpieczeństwo i estetyka. W Husarska Design Studio projektowanie zawsze rozpoczynamy od rozwiązania problemów ergonomicznych, dopiero później koncentrując się na przekazie wizualnym. Z prowadzonych przez nas badań wiem, że ćwiczący – nawet podświadomie – chętniej sięgają po bardziej estetycznie zaprojektowany osprzęt. Uważamy, że każdy dążący do piękna chętniej otacza się pięknymi przedmiotami.

O takim połączeniu możemy mówić m.in. w przypadku obciążeń olimpijskich Mercury. Narastające wraz z wagą estetyczne okręgi stanowią kolejne wyzwania do osiągnięcia. Podobny cel, aczkolwiek w inny sposób realizuje sztanga SpaceBar, nagrodzona Złotym Medalem Targów Poznańskich. Zaprojektowaliśmy ją tak, by umożliwiała wykonywanie wielu ćwiczeń, angażujących maksymalną liczbę mięśni. Trening nie może się znudzić, i może szybciej przynieść pożądane efekty.

                                                Design Manager
Jadwiga Husarska – Sobina

 http://husarska.pl/pl/