źródło: informacja prasowa

W przedwojennej kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 30 na warszawskim Mokotowie powstała Kawiarnia Dobroczynna. To wyjątkowe miejsce, które nie jest tylko kolejną kawiarnią, ale przestrzenią, gdzie każdy gość staje się przyjacielem potrzebujących dzieciaków. Kupując kawę czy kanapkę, a także wynajmując małą salkę na spotkanie, można pomóc innym.

Kawiarnia Dobroczynna działa od 29 lipca 2019 roku. Goście mogą ją odwiedzać od poniedziałku do soboty od godziny 8:00 do 20:00. W menu kawiarni oprócz kawy można znaleźć także rzemieślnicze słodkie wypieki, domowe lemoniady i świeżo wyciskane soki, a także pożywne kanapki. Osoby obsługujące gości są zatrudnione  w kawiarni na stałe.

 

„Naszą misją jest uczynić lepszym i wartościowszym życie dzieci wykluczonych, potrzebujących, doświadczających braku. Uważamy, że bycie sobie obcym jest tylko pozorne. Pragniemy budować przestrzeń odpowiedzialności za siebie nawzajem – na płaszczyźnie zawodowej, finansowej, a przede wszystkim duchowej. Wielkie dobro zaczyna się od drobnego gestu – czasem po prostu wypitej kawy. Niesiemy wiedzę, doświadczenie i zapał w wykonywaniu tych drobnych gestów. Odpowiedzialność oznacza rozwój i wzrost dla obu stron – tych, którzy pomocy potrzebują, ale też tych, którzy pomagają. Dobro powraca” – mówi Anna Stadnicka, prezeska Fundacji.

Kawiarnia Dobroczynna to projekt Fundacji Charytatywni. Całkowity zysk z jej działalności jest  przeznaczany na realizację celów statutowych fundacji. Są wśród nich m.in. pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom, zapobieganie wykluczeniu społecznemu, wsparcie młodzieży w zdobywaniu kompetencji ułatwiających wejście na rynek pracy. Fundacja wspiera podopiecznych Grupy Charytatywni Freta, a także Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie.

Grupa Charytatywni Freta, do której trafiają środki finansowe, działa przy klasztorze oo. Dominikanów w Warszawie od 2011 roku. Jej zadaniem jest pomaganie ubogim i potrzebującym dzieciom oraz ich rodzinom. Grupa prowadzi program dożywiania w szkołach, którym objętych jest ok. 240 dzieci w całej Polsce oraz współpracuje z fundacjami, grupami i świetlicami działającymi przy klasztorach dominikańskich. Oprócz tego do potrzebujących rodzin trafia pomoc w postaci paczek świątecznych czy wyprawek szkolnych. Podopieczni grupy korzystają z programu korepetycji, stypendiów naukowych i sportowych, warsztatów artystycznych i kulinarnych, warsztatów psychologicznych i rozwojowych, ferii w mieście oraz wyjazdów wakacyjnych.

Z kolei Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie to miejsce, gdzie działa dom dla bezdomnych, dla samotnych matek, dom dziecka dla dzieci wojny, szkoła, przedszkole, ośrodek rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Kawiarnia Dobroczynna mieści się w sercu Starego Mokotowa, a tuż obok swoje biura ma EIP GROUP, działająca w branży IT. „Cieszymy się, że jesteśmy tak blisko i że pracownicy naszej firmy codziennie pijąc kawę czy kupując kanapkę robią coś dobrego dla potrzebujących” – mówi fundator fundacji i prezes EIP Paweł Prasuła.