źródło: informacje prasowe

Władze chcą ograniczyć reklamowanie oraz wprowadzić podatek od reklamy suplementów diety. Według najnowszych danych od stycznia do listopada 2019 roku Polacy wydali na takie środki ponad 3 miliardy złotych. To o blisko 400 milionów więcej niż 3 lata wcześniej. I choć kosztowne, to zażywanie suplementów nie zawsze wychodzi nam na zdrowie – ostrzegają eksperci.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia twierdzi, że Polacy często stosują suplementy bez konsultacji z dietetykiem lub lekarzem, a wielu z nas uważa, że niezdrowy sposób żywienia “nadrobią” takimi preparatami. Podkreśla, że stosowanie suplementów w nadmiarze także może być szkodliwe.

Na rynku dostępny jest szereg suplementów, od tych stosowanych na co dzień, preparatów dla sportowców oraz wspomagających odchudzanie i trawienie.

Żeby zmniejszyć to ryzyko, rząd chce ograniczyć reklamy suplementów i wprowadzić specjalny podatek. Wojciech Andrusiewicz wyjaśnia, że w projekcie ustawy znalazła się propozycja, by 10% wartości reklamy takiego preparatu trafiało na ochronę zdrowia.

– Najpopularniejsze wśród suplementów diety są witaminy i minerały, jak witamina D3 i magnez – wskazuje Artur Czuchaj, prezes Polskiej Federacji Producentów i Dystrybutorów Suplementów Diety.

W opisie oczekiwanych skutków wprowadzenia podatku od emisji reklam suplementów diety zwrócono uwagę, że według danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od 1997 do 2015 roku liczba reklam z sektora produkty zdrowotne i leki w telewizji wzrosła blisko 20 razy, podczas gdy łączna liczba emitowanych spotów telewizyjnych zwiększyła się trzykrotnie.

W czołówce największych reklamodawców w Polsce jest kilka firm farmaceutycznych, które produkują m.in. suplementy diety i leki bez recepty. Zdecydowanym liderem jest Afofarm Farmacja Polska, którego cennikowe nakłady reklamowe w mediach poza internetowych od stycznia do października br. wyniosły 1,73 mld zł, o 10,5 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym okresie w dziesiątce największych marketerów znalazły się też Natur Produkt Zdrovit z 506,1 mln zł cennikowych wydatków i USP Zdrowie z 477,2 mln zł (według danych Kantar Media).

Polecamy także:

Naturalne produkty lecznicze dodatkową ofertą dla klubów fitness – wywiad z Leszkiem Lewickim, Viti Life