źródło: artykuł partnerski

W wyniku pandemii, siłownie i kluby fitness były zmuszone zawiesić swoją działalność. To spowodowało, że coraz więcej osób decyduje się na stworzenie siłowni w domowym zaciszu. Pojawiła się potrzeba zmiany nawyków sportowych i zorganizowania przestrzeni do ćwiczeń, w której będziemy mogli trenować niezależnie od obowiązujących restrykcji.

Jak się okazuje, siłownia w domu to świetny sposób na utrzymanie formy niezależnie od warunków: zgodnie z przeprowadzonymi w USA badaniami zdecydowana większość respondentów, bo aż 90%, stwierdziła, że ćwiczenia w domu są równie efektywne, co te prowadzone w klubach fitness.

– Od kilku lat wielkim zainteresowaniem cieszyły się małe i mikromieszkania zlokalizowane jak najbliżej centrum miast. To była konsekwencja trendu, aby jak najwięcej rzeczy robić poza domem – komentuje Katarzyna Szostakowska, projektantka wnętrz, właścicielka studia projektowego Kate&Co. Wychodziliśmy z domu do pracy, do restauracji czy na siłownię. W ostatnim czasie sytuacja diametralnie się zmieniła. Nagle zaczęliśmy czuć potrzebę, aby wszystkie rzeczy, które wszechobecny lockdown nam zabrał, przenieść do domu. Nagle przyszła potrzeba na większe mieszkania i domy, które mają możliwość stać się multifunkcjonalne. Potrzebujemy pracować z domu, gotować w domu oraz ćwiczyć w domu – dodaje Szostakowska.

Trudno się więc dziwić, że rośnie popyt na domowy sprzęt sportowy: sprzedaż hantli w Polsce w III kwartale 2020 roku wzrosła aż o 639% w porównaniu z poprzednim okresem, zainteresowanie ławkami treningowymi zwiększyło się o 207%, a sprzedaż rowerów i orbitreków podwoiła się. Dużą popularnością cieszą się także maty treningowe, ergometry wioślarskie i absolutna klasyka domowego sprzętu sportowego, czyli bieżnie.

Przed stworzeniem domowej siłowni, powinniśmy jednak zastanowić się na kilkoma kluczowymi aspektami. Ważne jest zbadanie potrzeb swoich i innych domowników: jakie mamy cele, czy mamy jakieś kontuzje, jakiego treningu potrzebujemy? Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego pomieszczenia oraz rozplanowanie go w taki sposób, aby trening był bezpieczny i komfortowy.

– Sprzęt w domowej siłowni powinien być dostosowany do poziomu zaawansowania domowników, ich doświadczenia treningowego, stanu zdrowia oraz celów jakie chcą osiągnąć – komentuje Michał Ryters, Key Account Manager w ITP S.A., od 7 lat związany z marką Technogym. Urządzenia używane do treningu powinny być przede wszystkim bezpieczne. Warto sprawdzić, czy posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty dopuszczające je do użytku na terenie UE. W miarę możliwości warto zapoznać się z profilem producenta – jak wygląda fabryka gdzie produkowane są maszyny, czy w procesie projektowania biorą udział wykwalifikowani lekarze oraz inżynierowie, jak wygląda lista referencyjna producenta itd. – dodaje Ryters.

W odpowiedzi na zwiększone zainteresowanie sprzętem domowym w dobie pandemii, marka Technogym, producent sprzętu fitness klasy premium, we współpracy z projektantami wnętrz, stworzyła e-booka z zestawem rad, które pomogą w zorganizowaniu przestrzeni i pozwolą cieszyć się komfortowym treningiem w zaciszu własnego domu.

– E-book Technogym to obowiązkowa lektura dla każdej osoby, która planuje zorganizować domową siłownię czy nawet kupić pojedynczy sprzęt – komentuje Michał Ryters. W e-booku radzimy, na co zwrócić uwagę przed stworzeniem strefy do ćwiczeń, jak uniknąć najpopularniejszych błędów oraz z jakiej pomocy warto skorzystać. Do współpracy zaprosiliśmy architektów, pracujących na co dzień przy takich projektach, którzy podzielili się swoimi wskazówkami – dodaje Ryters.

Z e-booka Technogym dowiesz się m.in.:

 • dlaczego warto stworzyć domową siłownię i jak się do tego zabrać,
 • jak uniknąć popularnych błędów,
 • jak stworzyć strefę do ćwiczeń, w której będzie chciało się trenować,
 • co architekci sądzą o tworzeniu siłowni w piwnicy lub na poddaszu,
 • jak dobrać sprzęt do preferencji i możliwości wszystkich domowników,
 • jak wykorzystać 5, 7, 10 i 15m2 na miejsce do ćwiczeń.

W e-booku swoją wiedzą podzielili się:

 • Katarzyna Szostakowska, Projektantka wnętrz, właścicielka studia projektowego Kate&Co,
 • Michał Ryters, Key Account Manager w ITP S.A., od 7 lat związany z marką Technogym,
 • Beata Dobrowolska, właścicielka pracowni projektowania wnętrz GR8design,
 • Katarzyna Burak, Architekt wnętrz, współwłaścicielka FUGA Architektura Wnętrz.

Pełną treść e-booka można pobrać po zapisaniu się do newslettera Technogym [tutaj ]

Źródła danych:
 1. https://fortune.com/2020/08/17/covid-workouts-at-home-gyms-reopening-coronavirus-fitness/
 2. https://www.statista.com/statistics/1110796/poland-home-fitness-equipment-sales-due-to-covid-19/

Polecamy także:

TECHNOGYM BIKE: wciągający trening na żywo i na życzenie