źródło: artykuł partnerski

W świecie, w którym środowisko bije na alarm, a fundacje ekologiczne nie ustają w walce o ratowanie planety, działania proekologiczne są już nie tylko trendem, ale też koniecznością. Kierunek ten obrały też profesjonalne siłownie i kluby fitness w Polsce, wykorzystując elementy aranżacyjne z granulatu SBR (nawierzchnie gumowe, bumpery itp.) powstającego w procesie recyklingu zużytych opon gumowych.

Opony w służbie fitness

Wymienione produkty powstają z granulatu SBR, będącego efektem recyklingu opon.  – To odpowiedź na krzyk środowiska o pomoc – mówi Kasjana Kanclerska, Koodrynator Sprzedaży Krajowej marki Rubtiler wiodącego producenta płyt gumowych dla siłowni – To istotny element kierunku ECO. Wystarczy tylko spojrzeć na liczby:

Według GUS w ciągu 2017 r. na rynek polski trafiło 281 tys. ton opon. Biorąc pod uwagę, że żywotność nowych to około 5 lat, a ich rozkład trwa od 100 do 400 lat, to bez recyklingu szybko żylibyśmy na stercie gumy.

W Polsce utylizuje się 75% zużytych produktów, z czego 35% to recykling materiałowy, czyli m.in produkcja granulatu SBR.  Recykling opon to nie cegiełka w ratowaniu planety, ale cały mur z nich złożony.

W Europie nawierzchnie gumowe zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych salach fitness są standardem od kilkunastu lat. Co ciekawe, wiodącym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań w duchu ECO jest tam polska marka Rubtiler firmy Vinderen. Przez 10 lat ze względu na niewielką popularność produktów na rodzimym rynku eksportowała i podbijała sąsiednie kraje. Teraz wraca ze swoją ofertą do kraju.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na markę Rubtiler?

Z pewnością doświadczenie zdobywane na wymagających rynkach zachodnich wpłynęło na podejście do produkcji oraz jakości towarów. Dzięki niemu firma ma stabilną i silną pozycję, której nie zachwiały ostatnie zawirowania i kryzys w branży. Wspomnimy, że w ciągu ostatnich 2 lat zanotowała wzrost sprzedaży o 75%.

Co zatem wyróżnia markę?

Jakość w duchu eko!

Rubtiler stawia silny nacisk na ekologię. W fabryce wykorzystywane są jedynie zużyte opony samochodów ciężarowych od producentów z Zachodniej Europy, które charakteryzują się wysokimi parametrami technicznymi.

To gwarantuje wysoką jakość produktów finalnych oraz większą wytrzymałość na obciążenia i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jest to istotne z punktu widzenia obiektów o wysokim stopniu eksploatacji, do których należą sale fitness.

Trend eco w polskich klubach fitness

Ostatnio  nastąpiła popularyzacja tego typu rozwiązań wśród rodzimych siłowni. – Wzrost zainteresowania zauważyliśmy 2-3 lata temu – mówi Kasjana Kanclerska z Rubtiler. – Dlatego wracamy z ofertą. Przez blisko 10 lat eksportowaliśmy maty gumowe głównie do Europy Zachodniej, Północnej, gdzie są powszechniejsze. Jesteśmy tam wiodącym dostawcą. Wcześniej podjęliśmy próby wprowadzenia ich w Polsce. Świadomość była jednak zbyt mała. Teraz tendencja się zmieniła.

Dobra inwestycja

Branża fitness w Polsce czerpie z doświadczeń zachodnich kolegów, dlatego podchodzi do tematu nawierzchni gumowych bardziej praktycznie. –  Inwestorzy zwracają uwagę na parametry techniczne – mówi Kasjana Kanclerska – Do Rubtiler trafiają pytania o metodę produkcji, udział granulatu SBR w finalnym towarze, o ekologiczny charakter i działalność samej fabryki. To nas cieszy, bo na tym polu mamy się, czym pochwalić.

Fabrykę zbudowaliśmy z środków unijnych w 2013 r. Posiadamy najbardziej nowoczesny park maszynowy w Europie. Wykorzystujemy tylko opony samochodów ciężarowych, które mają lepsze właściwości, a wieloetapowe oczyszczanie prowadzi do eliminacji 99,9% zanieczyszczeń. To wpływa na jakość i trwałość produktu.

Jak wybrać dobrą nawierzchnię gumową do klubu fitness?

Im droższy produkt, tym lepszy? – Niekoniecznierozwiewa te przekonania właściciel marki Rubtiler. – Cały proces produkcji przeprowadzamy sami. To oznacza brak podwykonawców i dodatkowych kosztów. Proponujemy więc klientom tańszy produkt o wyższych parametrach technicznych. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na inne parametry.

Jednym z nich jest właśnie jakość użytego granulatu, wytrzymałość na obciążenia, czy uszkodzenia mechaniczne. – Istotnym elementem jest certyfikat higieny PZH – wymienia Kasjana Kanclerska – Gdy zależy nam na bezpieczeństwie, można wybrać maty trudnopalne potwierdzone certyfikatem CFL/DFL. Wysokojakościowa nawierzchnia to dobra inwestycja, która wytrzyma dekady. O to przecież chodzi w kierunku ECO.

Najnowocześniejszy park maszynowy

Fabryka Rubtiler działająca w centralnej Polsce (woj. łódzkie) powstała przy współudziale środków unijnych w latach 2010-2013. Może pochwalić się jednym z najlepszych zapleczy sprzętowych w Europie, który umożliwia przeprowadzenie całego procesu recyklingu w jednym miejscu.

Posiada własne centrum analityczne, które przeprowadza analizy rynku i zajmuje się testowaniem nowych rozwiązań. To oznacza, że firma ciągle się rozwija. Tylko w tym roku zamierza poszerzyć swoją ofertę o blisko 20%.

Z pewnością Rubtiler to ciekawy gracz na polskim rynku, który oferuje rodzime produkty sprawdzone na wymagających rynkach zagranicznych.

 

Polecamy także:

EKO TRENDY – stwórz siłownię przyjazną środowisku