Świadomość ekologiczna społeczeństwa z roku na rok wzrasta. Coraz częściej sięgamy po produkty eko. Trend jest zauważalny zwłaszcza u młodych ludzi, którzy szczególnie są zainteresowani wyborem firm i rozwiązań przyjaznych środowisku. Jak wynika z badań, 73% milenialsów jest skłonnych zapłacić więcej za takie usługi.

Niezależnie czy chcemy stworzyć ekologiczną siłownię czy zaimplementować wybrane rozwiązania, będzie to ruch, który potencjalnie pozwoli zaoszczędzić pieniądze oraz przyciągnąć falę nowych, świadomych ekologicznie bywalców.

Przedstawiamy 10 rozwiązań, aby zmienić nasz obiekt na przyjazny środowisku:

1. Recykling

Każde miasto prowadzi programy recyklingu, do których można przystąpić. Warto zainicjować swoje akcje. Powinny być proste i zrozumiałe dla klientów. Ustaw kosze do recyklingu w swoim obiekcie. Miej miejsce na puszki, szklane butelki, plastik i papier. Recykling powinien stanowić część wprowadzenia nowego Klubowicza, a także szkolenia pracowników. Zainwestuj w zgniatarki do butelek plastikowych.

2. Energooszczędny sprzęt

W Klubie Fitness nie tylko zużywamy energię, możemy ją również generować. Coraz częściej Kluby wydzielają eko strefy lub całe strefy cardio zamieniają na sprzęt, który jest napędzany siłą mięśni. Bieżnie, rowerki czy urządzenia eliptyczne zamieniają energię kinetyczną na energię elektryczną. Są w stanie wyprodukować i przenieść do instalacji elektrycznej do 75% wytworzonej na nich energii (ok. 25% zasila urządzenie). W ten sposób wygenerowaną energię można wykorzystać nawet do oświetlenia klubu lub zasilania sauny!

3. Ekologiczne wyposażenie siłowni

Drobny sprzęt na siłownię również jest produkowany z materiałów przyjaznych środowisku. Studia jogi coraz chętniej wymieniają maty do ćwiczeń wykonane ze szkodliwego PCW na rzecz mniej toksycznych alternatyw. W ramach projektu Kula Yoga Project w Nowym Jorku stare maty do jogi są poddawane recyklingowi na dywaniki lub przekazywane do schronisk dla bezdomnych jako dodatkowe podkłady do spania. W Polsce również można skorzystać z programów wymiany mat lub sprzętu cardio.

4. PLOGGING

Trend, który zrodził się w Skandynawii łączy bieganie oraz zbiórkę śmieci. Termin plogging powstał z połączenia dwóch słów: angielskiego jogging (bieganie) oraz szwedzkiego plocka upp (podnosić). Plogging został zapoczątkowany przez szwedzkiego ekologa Erika Ahlström, który nakłonił swoich sąsiadów do wspólnego sprzątania okolicy podczas biegania. Jego inicjatywa odbiła się szerokim echem i dziś plogging uprawiają ludzie niemal na całym świcie. Jest to świetna inicjatywa, którą możemy wprowadzić do swojej oferty zajęć outdoorowych.

5. Zmniejsz zużycie wody

Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć zużycie wody oraz wykorzystywać ją efektywniej. Rozważ programy “inteligentnej wody”. Możesz zaoszczędzić do 10l  wody na minutę. Aby być naprawdę ekologicznym, można zastosować system recyklingu szarej wody.

W 2015 roku brytyjska siłownia Beach Fit zmieniła nazwę na Eco Gym. Po rebrandingu marka otworzyła dwie zielone lokalizacje klubów fitness. Firma odnotowała znaczny wzrost zarówno retencji, jak i członkostwa. Większość członków klubu to osoby w wieku 18-35 lat. Obie lokalizacje odniosły tak duży sukces, że marka oferuje obecnie możliwość franczyzy w całej Europie. Warto?

6. Zapewnij przefiltrowaną wodę

Zamiast sprzedawać jednorazowe plastikowe butelki wody, zapewnij przefiltrowaną wodę. Dzięki temu Klubowicze mogą przynosić własne butelki z wodą wielokrotnego użytku i uzupełniać je w razie potrzeby. Sprzedawaj własne markowe butelki na wodę wielokrotnego użytku i zapewniaj nieograniczoną bezpłatną filtrowaną wodę. To nie tylko zachęca do ograniczenia ilości plastików jednorazowego użytku, ale także zapewnia reklamę i zysk ze sprzedaży. Sprzedając koktajle białkowe promuj korzystanie z własnego bidona – zaoszczędzisz na jednorazowych kubkach i staniesz się eko.

7. Ogranicz zużycie papieru

Wraz z pocztą e-mail, komunikatorami internetowymi i oprogramowaniami do zarządzania, maleje zapotrzebowanie na papier. Średnio do wyprodukowania strony papieru A4 potrzeba pięciu litrów wody. Około 50% odpadów z przedsiębiorstw składa się z papieru. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z papieru, spróbuj przynajmniej ograniczyć jego zużycie. Korzystając z oprogramowania do zarządzania Klubem Fitness, możesz np. podpisywać formularze i tworzyć umowy cyfrowo.

Krok ten pomoże również zachować lepszą organizację. Nie ma konieczności przechowywania dokumentów w szafce, wszystko jest przechowywane cyfrowo dokładnie tam, gdzie chcemy. Jeśli nie ma możliwości całkowicie ograniczyć zużycie papieru, wykorzystuj ten pochodzący z recyklingu.

8. Promuj produkty lokalne

Jeśli prowadzisz fit bar, w którym oprócz suplementów sprzedajesz świeże soki, kawę czy owoce wybierz produkty lokalne i ekologiczne. Lokalnie uprawiane produkty są nie tylko pełne smaku, ale także pomagasz wspierać miejscową społeczność i środowisko. Im większa odległość między zbiorem, myciem, transportem i dystrybucją, tym większa szansa na zanieczyszczenie.

9. Używaj naturalnych i ekologicznych środków czyszczących

Produkty czyszczące paradoksalnie mogą stanowić źródło zanieczyszczenia. Chociaż wiele z nich skutecznie usuwa brud i zarazki, mogą one również negatywnie wpływać na środowisko. Lotne związki organiczne, takie jak fosfor, amoniak i azot, to jedne z najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych dla środowiska. Te toksyczne substancje znajdują się również w niektórych środkach czyszczących.  Toksyny zawarte w środkach czyszczących wpływają nie tylko na środowisko, ale także na ZDROWIE. Wybierając ekologiczne i naturalne środki, pokazujesz swoim Klubowiczom, że zależy Ci nie tylko na środowisku, ale także na ich zdrowiu i zdrowiu Twoich pracowników.

10. Współpracuj z firmami podobnymi sobie

Szukając firm do współpracy, pomyśl o ich praktykach dotyczących ochrony środowiska. Niezależnie od tego, czy chodzi o sprzęt do ćwiczeń, maty do jogi, środki czystości czy kosmetyki, zastanów się, jaką politykę prowadzi firma. Jeśli poświęcasz czas i wysiłek, aby uczynić swoją siłownię bardziej przyjazną dla środowiska, nie współpracuj z marką, która nie podejmuje żadnego wysiłku, ponieważ może to zaszkodzić Twojej reputacji jako świadomego ekologicznie właściciela firmy.

 

Polecamy także:

GoFit Gym – cyfrowe rozwiązania w samoobsługowej siłowni