źródło: materiały prasowe

Projekt o wartości miliarda dolarów, za którym stoi Elon Musk to siłownia do trenowania systemów sztucznej inteligencji.

Dyrektor Generalny Tesli i SpaceX stworzył przestrzeń dla programistów do testowania nowej technologii w bezpieczny sposób. Ćwiczenia na siłowni obejmują zarówno symulacje robotów, jak i gry i mają na celu rozwijanie uczenia się maszynowego. Chociaż ta technologiczna siłownia, jak ją nazwali twórcy, nie ma nic wspólnego z powszechnie znanym przeznaczeniem, to stała się zalążkiem do podjęcia innego tematu, który w dobie pandemii okazał się być ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Debaty na temat przyszłości sztucznej inteligencji często sprowadzają się do pytań o to, czy technologia może pomóc ludziom czy jednak ich zastąpi. My pytamy jak szybko i jak dalece sztuczna inteligencja zawładnie branżą fitness?

Sztuczna inteligencja w branży fitness

Nieświadomi, na co dzień wykorzystujemy systemy AI na każdym kroku. W samochodach, w telefonach czy podczas zakupów internetowych. Trwają również dyskusje na temat sposobu szerszego wykorzystania sztucznej inteligencji w przyszłości w branży fitness. W jednej z publikacji organizacja EuropeActive stwierdziła: „Sztuczna inteligencja została wprowadzona w branży fitness z związku z prostymi zadaniami związanymi z interakcjami z klientem – na przykład z usługami odpowiadania, rejestracją na zajęcia, chatbotami do obsługi klienta czy obliczeniami statystycznymi”.

Według analiz organizacji coraz więcej podmiotów z branży fitness będzie wykorzystywać aplikacje bazujące na sztucznej inteligencji. Dzięki temu będą mogli wzbogacać swoje działania biznesowe o systemy rekomendacji, a także przetwarzanie danych klienta, tym sposobem łatwiej docierając do określonych grup odbiorców, a także tworząc spersonalizowane oferty. W raporcie EA pojawia się także wzmianka, iż wszystkie tego typu działania będą ściśle monitorowane. Ma to bezpośredni związek z planowanym rozporządzeniem UE dotyczącym sztucznej inteligencji, a także obawami ze strony ekspertów.

Elon Musk od lat w ostrych słowach wypowiadający się na temat sztucznej inteligencji, a jednocześnie najbardziej inwestujący w jej rozwój z wiadomych względów, już w 2014r. napisał, że sztuczna inteligencja może być “bardziej niebezpieczna niż wojna nuklearna”. A dodatkowo w “niepowołanych rękach stać się destrukcyjna”. Z założenia, sztuczna inteligencja ma się uczyć sama, również na swoich błędach. Próba pokonania tych błędów może prowadzić do działań, które będą korzystne dla AI ale tworzące zachowania niebezpieczne lub niekorzystne dla człowieka.

Eksperci chociaż podzieleni, to zgodnie przyznają, że kontrolowane wykorzystanie sztucznej inteligencji zrewolucjonizuje każdą z branż.

Czy zatem jest nadzieja, że sztuczna inteligencja w przyszłości pomoże zaktywizować nowe grupy społeczeństwa, które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia i czy pomoże dostosować kluby fitness do zmieniających się oczekiwań klientów, a może ograniczy liczbę potrzebnych pracowników ?