źródło: EuropeActive.eu

EuropeActive, wiodące stowarzyszenie non-profit w europejskim sektorze fitness i aktywności fizycznej, z przyjemnością informuje, że wstępne dane zebrane przez King Juan Carlos University i AWRC-Sheffield Hallam University ujawniają niezwykle niski poziom ryzyka Covid-19 w klubach fitness i rekreacyjnych. 

Przy ponad 62 milionach analizowanych wizyt, średni wskaźnik infekcji wynosi 0,78 na 100 000 wizyt.

Od oficjalnego uruchomienia badania 25 września 2020 r., Partnerzy zajmujący się badaniami i oceną, zebrali dane na podstawie ponad 62 milionów wizyt w klubach fitness i obiektach rekreacyjnych. Odnotowano tylko 487 pozytywnych przypadków zakażenia (zarówno członków, jak i personelu) zgłoszonych od operatorów z Niemiec i Francji. , Szwecji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Norwegii, Szwajcarii, Czech, Polski, Danii, Luksemburga i Wielkiej Brytanii.

Badanie SafeACTiVE, zlecone przez Centrum Badawcze THINK Active EuropeActive, ma na celu wykazanie względnego ryzyka zakażenia Covid-19 w klubach fitness. Zebrane dane mają na celu złagodzenie obaw związanych ze zdrowiem publicznym (zarówno użytkowników, jak i członków), potwierdzają, że kluby fitness są bezpiecznymi środowiskami o stosunkowo niskim ryzyku zakażenia Covid-19, i oferują sektorowi fitness i aktywności fizycznej silny argument za pozostawieniem obiektów otwartych podczas przyszłych wybuchów chorób zakaźnych.

Dyrektor Advanced Wellbeing Research Center na Sheffield Hallam University prof. Rob Copeland stwierdził, że „Dane z badania SafeACTiVE pokazują, że siłownie w całej UE to bezpieczne miejsce do pracy i ćwiczeń. Zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się Covid-19 musi być naszym głównym celem, ale musimy również zapewnić naszym społecznościom wsparcie i możliwość pozostania aktywnymi. Wiemy, że sprawność fizyczna może pomóc zmniejszyć dotkliwość zakażenia Covid-19, a ponadto bycie aktywnym może pomóc nam radzić sobie psychicznie w obliczu drugiej fali pandemii w Europie ”.

Copeland stwierdził również, że „utrzymywanie otwartych w pełnej operacyjności ośrodków rekreacyjnych i klubów fitness ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia naszych społeczności. Pójdę dalej i zasugeruję, aby rządy w całej Europie zastanowiły się, w jaki sposób możemy zwiększyć dostęp do aktywności, nie ograniczajmy tego, bo uczymy się żyć z Covid-19 ”.

Prof. Alfonso Jimenez, szef THINK Active, powiedział również: „Cieszę się, że mogę potwierdzić tak niski poziom ryzyka infekcji w klubach fitness, wzmacniając przekaz, że sprawność fizyczna i aktywność fizyczna są podstawowym elementem walki z pandemią Covid -19.  Pomaga wzmocnić i poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego oraz zmniejszyć ryzyko chorób wirusowych ”.

Opracowano podstawową metodę badawczą, która „opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród europejskich operatorów fitness. Ankieta składa się z serii pytań dotyczących Państwa obiektu / obiektów oraz wszelkich pozytywnych przypadków potwierdzonych Covid-19 (użytkowników / członków i personel). Obiekty fitness i rekreacyjne, które uczestniczą w programie, proszone są o dostarczanie informacji na temat całkowitej liczby wizyt w tygodniu od ich ponownego otwarcia z tygodnia na tydzień oraz na podstawie danych dostarczonych przez ich systemy dostępu / członkostwa. Ufamy, że opublikujemy pełny raport w listopadzie 2020 r., będzie on zawierać szczegółowe informacje według regionów i krajów w całej Europie, biorąc pod uwagę różnice we wskaźnikach zakażeń ”.

Badanie SafeACTiVE było możliwe dzięki hojnemu wsparciu firm Exerp, ExorLive, Life Fitness, Matrix, Myzone i Technogym.

Polecamy także:

EuropeActive publikuje Horizon 2025 – manifest na rzecz europejskiej sprawności