źródło: www.leisureopportunities.co.uk

Europejski przemysł fitness odnotował kolejny rok wzrostu w 2019 r., a całkowite przychody w klubach na całym kontynencie osiągnęły 28,2 mld euro – o 3,1 % więcej niż rok wcześniej.

Wzrost dochodów był spowodowany wzrostem liczby klubów i ciągłym wzrostem liczby członków. Liczba obiektów wzrosła o 2,3 procent do 63.644 w 2019 r., a liczba członków klubów fitness wzrosła o 3,8 procent do 64,8 miliona. W sumie sektor powitał 2,4 miliona nowych członków w ciągu roku.

Niemcy umocniły swoją pozycję jako kraj o największej liczbie członków siłowni (11,7 miliona), wyprzedzając Wielką Brytanię (10,4 miliona), Francję (6,2 miliona), Włochy (5,5 miliona) i Hiszpanię (5,5 miliona).

Jeśli chodzi o penetrację rynku, Norwegia i Szwecja zajmują najwyższe miejsca, a 22% całkowitej populacji ma członkostwo w klubie fitness. Inne kraje o wysokiej penetracji klubów fitness to Dania (18,9 %), Holandia (17,4 %), Finlandia (17,2 %) i Wielka Brytania (15,6 %).

Ogółem 8,1 % całej populacji europejskiej (w wieku 15 lat i więcej) było członkami klubów fitness, a wskaźnik penetracji wynosił 9,7 %.
W 2019 r. kontynuowano działania związane z fuzjami i przejęciami, z 17 głównymi transakcjami M&A na rynku operatorów.

Ze względu na dalszą konsolidację, 30 najlepszych europejskich operatorów klubów fitness stanowi obecnie 17,2 miliona członków – co stanowi ponad jedną czwartą (26,5 %) wszystkich członków.

Pięciu największych europejskich operatorów pod względem przychodów to David Lloyd Leisure (587 mln EUR, 517 mln GBP), Basic-Fit (515 mln EUR, 453 mln GBP), SATS Group (405 mln EUR, 356 mln GBP), szwajcarski operator Migros Group (367 mln EUR, 323 mln GBP) oraz RSG Group (365 mln EUR, 321 mln GBP). Dane pochodzą z raportu europejskiego rynku zdrowia i fitness 2020, opublikowanego przez EuropeActive i Deloitte.

Według Hermana Rutgersa, członka zarządu EuropeActive i współautora raportu, liczby pokazują, że rok 2019 był „kolejnym rokiem dalszego rozwoju sektora”.

„Zauważalny był ponadprzeciętny wzrost na trzech największych rynkach” – powiedział Rutgers. „Interesujący był również silny wzrost koncepcji franczyzy, zarówno w dużych klubach, jak i butikach. Jesteśmy przekonani, że do 2025 roku osiągniemy cel 80 milionów członków branży.”

Rutgers odniósł się także do skutków trwającej pandemii koronawirusa, która już spowodowała niespotykane zakłócenia w branży w pierwszych miesiącach 2020 r.

„Z dyskusji z liderami branży wiemy, że pierwszy kwartał 2020 r. rozpoczął się bardzo dobrze” – powiedział Rutgers. „Ale w ostatnich tygodniach zaczęliśmy odczuwać początkowe skutki pandemii COVID-19, która wpływa na nasz sektor w niespotykany dotąd sposób. W wielu krajach rządy nakazały tymczasowe zamknięcie klubów lub zamknęły się one dobrowolnie. Dobrą wiadomością jest to, że nasz sektor ewoluował w erze cyfrowej i opracował wiele różnych sposobów dla członków spoza klubów, aby mogli pozostać aktywni w dowolnym miejscu i czasie.

Wielu operatorów eksperymentuje z cyfrową sprawnością fizyczną, oferując zajęcia online lub zachęcając swoich członków do korzystania z możliwości ćwiczeń w domu, korzystając z wielu aplikacji i dostępnych filmów z ćwiczeniami online. Zachęcamy wszystkich do pozostania silnym i życzymy wszystkiego najlepszego w tych trudnych czasach”.

Polecamy także:

“Nie ukrywam, że patrzę z przerażeniem na to, co się dzieje” – branża fitness w kryzysie z perspektywy instruktora