Finansowanie inwestycji w fitness klubie

Założenia do biznes planu

Założenia finansowe, to podstawa w biznes planie. Kluczowe jest odpowiedzenie sobie na następujące pytania: ile środków finansowych potrzebujemy, aby otworzyć swój klub fitness? i skąd je weźmiemy?  W początkowym etapie trzeba określić wartości jakie są nam niezbędne, aby uruchomić klub. Wbrew powszechnej opinii, to nie tylko nakłady na przystosowanie lokalu do funkcji jaką ma pełnić oraz wyposażenie w niezbędne do ćwiczeń urządzenia oraz drobny sprzęt. To także wyposażenie łazienek, szafki dla klientów oraz meble, które powinny znaleźć się w strefie klienta klubu.

Musimy zatem przejść do szacowania nakładów jakie poniesiemy i z tym raczej nie mamy problemów, choć… czasami zdarza się nam zapomnieć o komputerach, telefonach, terminalach płatniczych i innych urządzeniach. Po tym etapie należy przeliczyć wszystko i zatroszczyć się o sposób finansowania naszej inwestycji. Część na pewno  będzie realizowana ze środków własnych, część z kredytów bankowych, o które trzeba zawalczyć.

Kolejnym etapem jest oszacowanie wysokości przychodów, czyli ilościowy i wartościowy plan przychodów. Tutaj czyha na nas wiele niespodzianek. Wato przestrzec przed nadmiernym optymizmem i poczynić realne wyliczenia. Podstawą jest plan tzw. obciążenia obiektu, czyli określenie ile osób w jednym czasie może korzystać z naszych usług i na tej podstawie oszacować ewentualne przychody. Przychody, to nie tylko sprzedaż karnetów czy wejść jednorazowych, ale również sprzedaż oferty uzupełniającej, tj. suplementy, napoje czy inne akcesoria do ćwiczeń.  Prognoza kosztów, jest już bardziej skomplikowana, jednak możliwa do oszacowania. Koszty mediów, amortyzacji, o której się zapomina czy koszty pracy, to nie wszystko. Koszty remontów, przeglądów, licencji na odtwarzanie muzyki, zakupu produktów uzupełniających czy koszty promocji i marketingu muszą w takim planie znaleźć odzwierciedlenie. Po tym pozostaje nam określić próg rentowności i wiemy, już ile musimy zarobić aby je dopłacić. Do tego trzeba przygotować plan przepływów pieniężnych na kilka lat, aby nie doprowadzić do zatorów płatniczych, które mogą  nam zagrozić naszemu biznesowi.

Biznes plan, to konieczność. Aby nie rozczarować się codziennością, warto przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w klub fitness taki dokument przygotować. Potem pozostanie już tylko z należytą skrupulatnością realizować założone w planie działania i cieszyć się sukcesem! Życzę samych sukcesów!

Dzisiejszy artykuł kończy cykl dotyczący elementów biznes planu klubu fitness. Zachęcamy do lektury poprzednich artykułów:

Cz.1 Jak skutecznie przygotować biznes plan dla klubu fitness?

Cz.2 Skuteczna analiza konkurencji 

Cz.3 Dystrybucja i promocji klubu fitness

Cz. 4 Charakterystyka lokalu klubu fitness

Cz. 5 Planowanie i organizacja pracy klubu fitness

Cz. 6 Wyposażenie i zaopatrzenie klubu fitness

 

Certyfikowany Manager SPA, jedynego na świecie amerykańskiego stowarzyszenia ISPA. W 2009 roku uzyskała międzynarodowy certyfikat, uznany na świecie jako największe osiągniecie w branży zarządzania obiektami. Od września 2011 do chwili obecnej, Członek Rady Nadzorczej Europejskiej Fundacji SPA.

Anita Bajdalska

www.MagdalenaSzmidt.com/kontakt/