Czy wiesz, że 84% konsumentów czyta opinie online i ufa im tak samo, jak osobistym rekomendacjom? Przeciętny internauta spędza aż 13 minut i 45 sekund na czytaniu recenzji w Internecie, zanim zdecyduje się na zakup produktu lub usługi! I tylko co druga osoba rozważyłoby skorzystanie z firmy, która posiada mniej niż 4 gwiazdki.

Wpływ opinii – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, jest ogromny. Można pokusić się nawet na stwierdzenie, że współczesny biznes definiowany jest przez recenzje użytkowników. To w dużej mierze właśnie od nich zależy, ilu nowych klientów pozyskasz. Czy w związku z tym, można zawierzyć wyłącznie dobrej woli konsumentów i liczyć, że poświęcą swój czas, aby zarekomendować siłownie, czy klub fitness – bez żadnej zewnętrznej motywacji? Byłoby to co najmniej ryzykowne…

Tylko realne opinie

Rekomendacje są ważne, ale musisz pamiętać, że wartościowe są tylko te prawdziwe – na fali fake newsów i buzz marketingu (tzw. marketingu szeptanego), internauci są wyczuleni na fałszywe opinie i nie biorą ich na poważnie, a wręcz przeciwnie – marka traci w ich oczach.

Jedynym dobrym sposobem jest indywidualne proszenie swoich klientów o zaopiniowanie miejsca. Pozostaje jednak pytanie, kiedy jest na to najlepszy moment… Jeżeli prośba zostanie wypowiedziana na recepcji przed zajęciami – z dużym prawdopodobieństwem klubowicz nie zdąży jej zamieścić, zanim wejdzie na salę ćwiczeń. Jeszcze mniej skuteczne wydaje się przypominanie o rekomendacji już przy wyjściu – wtedy każdy myśli o powrocie do domu, pracy lub załatwieniu swoich spraw – a nie o szukaniu strony klubu i tworzeniu peanów pochwalnych.

Fixback – prosty i skuteczny

Rozwiązaniem jest bardzo prosty, a zarazem skuteczny system do pozyskiwania opinii. Dzięki niemu nie trzeba angażować pracowników, aby dopraszali się o rekomendacje – wystarczy, wygenerować kod QR i umieścić go w wybranym przez siebie miejscu. Mogą to być szafki w szatni, poczekalnia przed salą fitness, czy bieżnia – na którą zazwyczaj zabiera się telefon.

Do skorzystania z fixback ani Ty, ani Twój klient nie musicie instalować żadnych aplikacji. Wystarczy, że kody opatrzone zachęcającymi grafikami pojawią się w strategicznych miejscach. Dodatkową motywacją do zeskanowania kodu QR (klient używa w tym celu aparatu w swoim smartfonie) może być darmowa przekąska z proteinowego baru, czy zniżka na kolejny karnet.

Po skanowaniu pojawi się spersonalizowana ankieta oraz prośba o pozostawienie opinii o klubie. Jeżeli rekomendacja jest pozytywna (klient ocenia miejsce na 4 lub 5 gwiazdek) może zostać przekierowana bezpośrednio do wybranych social mediów, na Twoją stronę internetową, Google lub inny wybrany przez Ciebie portal do agregowania opinii.

Negatywne opinie są potrzebne – ale lepiej, żeby trafiały tylko do Ciebie

Jeżeli klient zaznaczy mniej niż 4 gwiazdki, opinia trafi wyłącznie do Ciebie. Co więcej, system zaproponuje bezpośredni kontakt z doradcą w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji – może to być telefon, Messenger, czy WhatsApp. Jest to ogromna szansa na zmianę doświadczenia. Błyskawiczne przeprosiny, zadośćuczynienie, czy po prostu wyjaśnienie nieporozumienia pozwolą zamienić krytyka w lojalnego ambasadora marki. A to wszystko, zanim jeszcze zdąży wyjść z klubu!

Słuchanie swoich klientów i odpowiadanie na ich potrzeby jest bardzo ważne. Dzięki fixback nie tylko pozyskasz rekomendacje, ale także dowiesz się, dlaczego część osób nie wraca do klubu. Korzystając z platformy możesz sprawdzić, na jakim poziomie jest jakość obsługi oferowana przez Twoich pracowników – czy na pewno robią wszystko, aby klienci czuli się komfortowo?

Dzięki personalizowaniu ankiety w bardzo prosty i tani sposób możesz także przeprowadzić badania w trakcie planowania inwestycji – to Twoi klienci wiedzą najlepiej, czy potrzebna jest kolejna bieżnia, czy na razie ważniejsza jest wymiana mat na zajęcia jogi. A może warto przemeblować układ szafek w szatni? Spełniaj oczekiwania konsumentów, a na pewno docenią to lojalnością wobec Twojej marki.

Kto już korzysta z fixback?

Platforma do natychmiastowego pozyskiwania opinii fixback jest stosunkowo nowa na rynku, ale ma już wielu użytkowników. Z innowacyjnego narzędzia korzystają zarówno duże sieci klubów fitness, jak i indywidualne, mniejsze siłownie. Efektem korzystania z systemu jest większa ilość, regularnie pojawiających się opinii (niemal połowa internautów uważa, że opinia musi być napisana w ciągu miesiąca, aby uznać ją za aktualną!), a także wyższy poziom komunikacji z klientami

Przetestuj, zanim zdecydujesz

Już dziś możesz wypróbować system fixback w swojej siłowni za… 0 zł. Przez 30 dni korzystania z platformy, nie zapłacisz zupełnie nic. Przekonaj się, co naprawdę myślą Twoi klienci, a potencjalnie zainteresowanym zaprezentuj referencje. Co może się wydarzyć? Umocnisz swój wizerunek w sieci, pozyskasz większą liczbę klientów, a także lepiej zrozumiesz ich potrzeby. Co po upływie 30 dni? Decyzja będzie należała już tylko do Ciebie!

Wypróbuj system przez 30 dni za darmo – https://fixback.pl/start

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z działem obsługi klienta fixback i dopytaj o szczegóły:

Miłosz Gryszka

milosz.gryszka@fixback.pl

telefon: 695 664 667

Źródła danych:
https://www.brightlocal.com/research/local-consumer-review-survey/
https://www.vendasta.com/blog/50-stats-you-need-to-know-about-online-reviews

Polecamy także:

Nowy pakiet e-learningowy dla operatorów i menagerów klubów