photos: Magdalena Szmidt www.MagdalenaSzmidt.com

Float Fit – hit 2017?

BF z wizytą w Holmes Place Hilton

Najmodniejsze zajęcia lata 2017

Jak wynika z raportu „European Health & Fitness Market Report” firmy Deloitte i EuropeActive, na koniec ubiegłego roku liczba klubów fitness w Polsce wynosiła 2,5 tys., a liczba ich członków prawie 3 mln. Prognozy wskazują, że niebawem na zajęcia sportowe będzie uczęszczać ponad 4 mln Polaków. Obserwowana, niesłabnąca tendencja wzrostowa dotycząca chęci dbania o ciało oraz zdrowy tryb życia, a także dywersyfikacja panujących trendów są wyraźnie widoczne od kilku lat. Nowy sezon nie oznacza jedynie zmiany garderoby, lecz również zmiany w sposobie odżywiania oraz w planach treningowych. Polskie kluby fitness prześcigają się w tworzeniu unikatowych usług, czerpiąc inspiracje prosto z Hollywood.

W tym roku na topie są nietypowe formy ćwiczeń, tj. barre workout, czyli zajęcia inspirowane baletem, intensywne ćwiczenia CXWORX czy Float Fit – trening odbywający się na powierzchni wody. Na pytania dotyczące połączenia fitnessu ze sportami wodnymi oraz kształtowania się zainteresowania tą formą aktywności, odpowiedziała Małgorzata Łysik podczas naszej wizyty w klubie Holmes Place w warszawskim hotelu Hilton. W naszym obiektywie pojawiła się Olga Mondrzejewska, która prowadziła wtorkowe zajęcia.

Małgorzata Łysik – od 3 lat na stanowisku Regional Menager Business Studio Manager Holmes Place oraz ICON Fitness, od wielu lat instruktor fitness, trener Les Mills i Float fit. Prywatnie pasjonuje się muzyką, operą oraz baletem.

Połączenie surfingu, zajęć na basenie oraz treningu…? Czym są zajęcia Float Fit i jakie są korzyści z jego uprawiania?

Float Fit to trening o charakterze interwałowym, który zapewnia szereg korzyści dla ciała, ducha oraz zdrowia. Specjalna sekwencja ćwiczeń wykonywanych na desce unoszącej się na powierzchni wody, wspiera bardzo mocne zaangażowanie mięśni z uwagi na wymóg odpowiedniej stabilizacji. Wykonując powoli ćwiczenia, pracujemy na mięśniach głębokich. Ponadto zajęcia wspomagają poprawę koordynacji oraz wydolność. Co więcej…? Zabawa i uśmiech na twarzy są gwarantowane. 

Podczas zajęć można spalić ok. 200-300 kcal z docelowych zasobów.

 Z jakich elementów składaja się trening?

Zajęcia zaczynają się od rozgrzewki, która ma na celu oswojenie uczestników z deską oraz jej środkiem ciężkości, aby łatwiej było im zachować równowagę. Wykonujemy podstawowe ruchy pobudzające mobilizację. Rozgrzewkę staramy się poprowadzić w taki sposób, aby uczestnicy, jak najszybciej wpadli do wody. Jest to ważne, ponieważ pozbywają się obaw oraz tego specyficznego spięcia i wewnętrznej bariery. Część główna treningu opiera się na ćwiczeniach interwałowych prowadzonych w sekwencjach 30- sekundowych. Plan treningowy odbywa się według schematu piramidy: przerwa – minuta – przerwa – półtorej minuty – przerwa – dwie minuty. Na koniec instruktor prowadzi tzw. „challenge”, które wspólnie obserwowałyśmy podczas zajęć prowadzonych przez Olgę. Ten etap polega na tym, że jedna z osób musi utrzymać równowagę stojąc bardzo wąsko, a pozostali uczestnicy robią wszystko, aby wrzucić ją do wody. Czas trwania całego treningu to 30 minut. Na zajęciach w Holmes Place Hilton możemy gościć maksymalnie dziesięciu uczestników, natomiast w naszym klubie premium we Wrocławiu jest siedem desek. Nie prowadzimy zapisów. Uczestnikami są osoby, które przyjdą, jako pierwsze.

Jaka jest historia Float Fit ? Skąd pochodzi ta forma aktywności fizycznej?

Za koncept oraz wprowadzenie zajęć na rynek odpowiadają brytyjscy specjaliści z AquaPhisical. „AquaBase”, czyli deska oraz zestaw ćwiczeń powstały w 2015 roku. Sam trend rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych, ale te zajęcia odbywają się na innym rodzaju desek. My, jako sieć Holmes Place, mamy zajęcia Float Fit, jako jedyni w Polsce. Deski wyprodukowane są z bardzo lekkiego, tworzywa ze specjalną antypoślizgową gąbką. Tak, jak zaobserwowałaś, podczas zajęć, uczestnicy wykonywali burpeesy oraz wykroki i nie ślizgali się po powierzchni deski. To ważne, ponieważ wiem, że inny sprzęt wykorzystywany do podobnych zajęć jest śliski i po prostu niebezpieczny. Deska waży ok. 2-3 kg, a jej wyporność wynosi do 120 kg.

Wraz z początkiem roku zajęcia zostały okrzyknięte trendem 2017 roku. Jak oceniasz zainteresowanie tą formą aktywności w Polsce? Czy rzeczywiście to hit czy tylko uatrakcyjnienie oferty i sposób na ewentualną nudę Klubowiczów?

Zajęcia wprowadziliśmy w styczniu 2017. Przyznaję, że na początku zainteresowanie nie było zbyt duże, ponieważ ludzie obawiali się połączenia treningu z wodą. Dopiero prowadzone przez nas lekcje pokazowe przekonały klubowiczów do nowej formy aktywności. Float fit to dosyć specyficzna forma treningu, ponieważ nie każdy lubi wodę, więc to w jakiś sposób ogranicza target. Zajęcia sprawdzają się świetnie dla osób, które uwielbiają basen oraz różne ekstremalne formy aktywności. Dla wielu jest to dodatkowy trening doskonalący umiejętności w sportach, które uprawiają, tj. surfing, windsurfing i snowboard. Obecnie zainteresowanie Float Fit utrzymuje się na stałym poziomie.

Biorąc pod uwagę kwestie biznesowe, te zajęcia to doskonała oferta sprzedażowa, która podnosi wartość klubu oraz pozwala wykorzystać basen. Bazujemy na produkcie premium, który dodaje wartości marce. Zawsze staramy się uatrakcyjniać grafiki najnowszymi trendami, ale to nie zawsze sprawdza się. W przypadku Float Fit jestem spokojna, że przez długi czas zajęcia będą budziły zainteresowanie. Produkt można wykorzystać na wiele sposobów, prowadząc zajęcia o różnym charakterze: od zajęć intensywnych, do zajęć typu mobility z elementami jogi. Poza tym planuję wynieść zajęcia na publiczne, warszawskie baseny.

Float Fit – forma aktywności dla każdego? Dla kogo stworzone są zajęcia? Kto może uczestniczyć w zajęciach, czy tylko osoby, które potrafią pływać?

To nie są zajęcia dla osób, które boją się wody. Elementarną częścią treningu jest wpadanie do wody, ponieważ na tym polega cały fun. Moment wchodzenia na deskę jest wyzwaniem, wymaga sprawności. Osobiście podczas prowadzenia zajęć Float Fit miałam dwie osoby, które nie potrafiły pływać, ale nie bały się wody. Basen w Hiltonie ma 120 cm głębokości, więc jest bezpieczny. Podczas zajęć prowadzonych na otwartych akwenach z pewnością umiejętność pływania jest wskazana. Przeciwwskazaniem do uczestnictwa zajęciach jest ciąża, skrajne dyskopatie oraz otyłość.

Jak wygląda przygotowanie trenera Float Fit? Czy instruktor musi mieć ukończony kurs ratownictwa?

Jest to intensywne, jednodniowe szkolenie składające się z teorii oraz praktyki prowadzone na basenie oraz w sali wykładowej. Instruktor otrzymuje „workbook”, zawierający cały zestaw ćwiczeń. Trener Float Fit nie musi mieć ukończonego kursu ratownictwa, ponieważ na basenie zawsze obecny jest ratownik. Nasi trenerzy posiadają ukończone kursy pierwszej pomocy.

Na świecie zajęcia Float Fit są już prowadzone w 55 krajach przez około 1000 wykwalifikowanych trenerów. W Holmes Place zajęcia wprowadziliśmy przede do klubów w Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Austrii oraz w Grecji. Obecnie w sieci Holmes Place w Polsce mamy ośmiu trenerów Float Fit z uprawnieniami ( trzech w Warszawie oraz czterech we Wrocławiu).

Dziękuję za rozmowę.

Magdalena Szmidt