źródło: artykuł sponsorowany

Ćwiczenia z różnego rodzaju sprzętem są bardzo efektywne i mogą pomóc w szybkim uzyskaniu wymarzonych efektów. Wiedzą o tym doskonale bywalcy siłowni, którzy korzystają z m.in. sztang, hantli i różnego rodzaju urządzeń. Okazuje się jednak, że taki trening można przeprowadzić choćby w domu. I co ważne, niezbędne akcesoria zmieszczą się w szufladzie. Jak to możliwe? Wystarczy zaopatrzyć się w gumy do ćwiczeń. Sprawdź jak z nimi ćwiczyć, żeby ładnie wyrzeźbić sylwetkę.

Najważniejsze rodzaje gum i ich zastosowanie

Gumy do ćwiczeń jeszcze do niedawna były wykorzystywane głównie przez rehabilitantów oraz profesjonalnych sportowców. Korzyści z ich stosowania jest jednak tak wiele, że następnie wkroczyły na siłownie oraz do domów. Przy ich pomocy można bowiem m.in. zwiększyć ogólną sprawność ciała, poprawić mobilność oraz wzmocnić mięśnie. Co ważne, nie są one trudne w zastosowaniu, a także łatwo można dobrać je do swojego poziomu zaawansowania oraz celu, jaki chce się osiągnąć. Najlepiej wybierać przy tym gumy wytrzymałe, najwyżej jakości. Warte uwagi są z pewnością gumy do ćwiczeń na Prosportowy.pl, gdzie można też znaleźć ich wiele rodzajów. Jakie gumy będą więc odpowiednie?

– gumy oporowe mini-bands – niewielkie i cienkie, sprawdzają się przy ćwiczeniach dolnych części ciała jak choćby pośladki i uda, posiadają kilka stopni oporu, od najlżejszego do bardzo mocnego

– klasyczne gumy oporowe – są dłuższe od mini-bands, posiadają obwód około 2 metrów, ich opór sięga zaś nawet ponad 100 kg, idealne do treningu profesjonalnego

– taśmy TRX – pasy przy pomocy, których trenuje się z obciążeniem własnego ciała, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych gum, nie są one elastyczne, idealne do wzmacniania ciała oraz spalania tkanki tłuszczowej.

Przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem gum

Trening z gumami będzie odpowiedni nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Należy tylko stopniowo dobierać opór gumy, zaczynając od tych najmniej wymagających (zazwyczaj posiadają one jasny kolor). Najłatwiejsze są też gumy mini-bands, które wystarczy dodać do swojego standardowego treningu. Oto przykłady:

  • klasyczne przysiady z gumą założoną powyżej kolan
  • odwodzenie nóg na boki z gumą nad kostkami, w pozycji stojącej
  • odwodzenie nóg na boki z gumą nad kolanami, w pozycji klęku podpartego
  • odwodzenie nóg na boki z gumą nad kolanami, w pozycji leżącej z ugiętymi nogami
  • wypychanie bioder w górę, z gumą nad kolanami, z ugiętymi nogami

Wszystkie powyższe ćwiczenia pomogą wyrzeźbić pośladki oraz mięśnie nóg. Wykorzystując gumy można jednak przeprowadzić także trening ramion (np. odwodzenie rąk na boki z gumą na nadgarstkach), brzucha (np. plank z gumą na nadgarstkach), a nawet cardio (np. zakładając gumę nad kolana podczas pajacyków).

Stopniuj opór dla ciągłych postępów

Chcąc osiągnąć jak najlepsze efekty ćwiczeń, warto pamiętać o stopniowym zwiększaniu oporu gumy. Kiedy poznać, że nadszedł najlepszy moment na zmianę rodzaju gumy? Sygnałem powinna być lekkość i swoboda odczuwana podczas wykonywania ćwiczenia z gumą. Najczęściej ma to miejsce po ok. miesiącu regularnych ćwiczeń. Najlepiej zatem kupić od razu cały zestaw gum, co będzie znacznie bardziej opłacalne. Poza gumami oporowymi, które są najpopularniejsze, warto też zwrócić uwagę na nieelastyczne taśmy z uchwytami, czyli wspomniane wcześniej TRX. Ich siła polega na tym, że w trakcie ćwiczeń pracuje wiele grup mięśniowych jednocześnie, co z kolei przekłada się na lepsze efekty oraz równomierny rozrost wszystkich mięśni. Czy taśmy TRX są dla każdego? Oczywiście, tym bardziej że znakomicie rozwijają także zmysł równowagi, a trening z nimi nie obciąża stawów ani kręgosłupa. Jedyna trudność może polegać na znalezieniu właściwej ilości miejsca – taśmy należy zawiesić na czymś bardzo wytrzymałym, jak np. specjalna barierka czy drążek do ćwiczeń. Ale równo dobrze może to być też zwykły trzepak. Wysiłki zaś z pewnością się opłacą – zgrabna sylwetka jest w zasięgu Twoich rąk, a z gumami i taśmami nawet najodleglejsze cele są możliwe do osiągnięcia.